Proč zatím nezaměstnanost tak moc neroste?

Názor
Že bude jedním z následků koronavirových opatření nárůst nezaměstnanosti, o tom pochybuje málokdo. Zatím se však počet lidí bez práce moc nezvyšuje a drží se okolo čtyř procent. Co vše ovlivní další vývoj a kdy patrně začne úřadům práce přibývat klientů?
Zatím se počet lidí bez práce moc nezvyšuje a drží se okolo čtyř procent. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Důležitým tématem v personálních odděleních firem je v současné době Ukrajina. V Česku pracuje více než půl milionu cizinců a Ukrajinci patří k největším skupinám zahraničních pracovníků. Koronavirus však pohyb lidí mezi zeměmi značně zkomplikoval. Česká vláda nejdříve během nouzového stavu automaticky prodloužila krátkodobá devadesátidenní víza o 60 dnů, poté až do 16. září.

Pracovníci z Ukrajiny, kteří tato schengenská víza často k práci v Česku využívají, zde zůstali, ale na přelomu léta a podzimu se budou muset vrátit zpět do své země. Zatím bohužel není jasné, kdo je nahradí. České zastupitelské úřady nová tříměsíční víza nevydávají. Tuzemský trh práce tak může náhle v polovině září přijít o desítky tisíc zaměstnanců. Právě na začátku období, kdy se naplno rozběhnou předvánoční nákupy, firmy totiž obvykle mohutně nabírají sezonní pracovníky do logistiky a e-shopů.

V dnešní nejisté době, kdy podniky nevědí, jak se vyvine poptávka po jejich výrobcích nebo službách, je přitom zaměstnávání na krátkou dobu pro firmy výhodné. A jelikož nevědí ani to, kde budou v příštích měsících zaměstnance brát, nechávají raději pracovníky doma na tak zvaných překážkách.

PSALI JSME:
Velké propouštění může nastat už během prázdnin

Firmy pro tyto účely čerpací od státu podporu a vyčkávají, co se bude dít. I proto nezaměstnanost prozatím neroste. Chytřejší budeme na podzim, až státní podpory skončí. Firmy se pak budou muset rozhodnout, koho si nechají, a koho propustí.

Úřady práce mohou být zatím v klidu i z toho důvodu, že některých lidem v současné chvíli běží výpovědní lhůta, anebo dostali odstupné a do nové práce se nehrnou. I zaměstnanci čekají, které obory krize postihne nejvíce, a podle toho si budou vybírat novou práci.

Kromě nových skutečností promluví do nárůstu nezaměstnanosti i staré známé negativní jevy českého trhu práce. Češi se za prací neradi stěhují a nebudou to dělat ani nyní, kdy se nabídka práce mezi firmami a regiony může pozměnit. Aktuální situace je tak prozatím podobná té před koronavirem: Firmy si stěžují na nedostatek lokálních pracovníků do výroby.

PSALI JSME:
Místo zvyšování mezd se bude propouštět

Uvedu příklad. Naše firma právě nabírá pro jednoho klienta několik set zaměstnanců. Jde o pozice bez jakékoliv kvalifikace, zájemci musí být jen fyzicky zdatní. Čeká je nástupní plat ve výši 30 tisíc korun, k tomu příplatky, bonusy a další benefity. Přesto je velmi těžké pracovníky najít.

Češi, kteří nepracují, zájem nemají, s cizinci je to nyní komplikované. Narážíme navíc na velkou nespolehlivost adeptů o práci. Ze stovky lidí, kteří reagují na naše nabídky, jich účast na výběrovém řízení potvrdí polovina. Skutečně dorazí jen 40 procent z původní stovky zájemců a do práce nakonec nastoupí 10 až 15 z nich.

Nejen personalisté jsou proto zvědaví, kdy počty nezaměstnaných poskočí opravdu nahoru a jak se bude dařit úřadům práce vyřazovat z řízení ty, kteří vlastně o práci ani v nejmenším zájem nemají. V jiném případě bude pokračovat fiktivní dojem, že uchazeči o práci k dispozici jsou. My je zatím na trhu práce nevidíme.

Autor je ředitel personálně-poradenské společnosti Quanta
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Už je to tady. Začalo masivní propouštění

×
 1. V Německu vydává firma na platy 25% svého obratu a tady v ČR pouze 4 %. Tak se zaměstnanec vyplatí i kdyby měl zametat nádvoří firmy. Propouštění není tak nutné jak v Německu. Tady majitel projezdí víc za benzín ve svém Porsche Cayenne než dá svému zaměstnanci.Pro upřesnění,projezdí každý den minimálně 2000 kč,někdy i víc.

  • Doporučil bych vám nabrat alespoň dva zaměstnance abyste zjistil jaké kraviny jste tu vyplodil. Až odvedete sto tisíc měsíčně za zametání chodníku dvou lidí tak pochopíte že žijete v absolutní bludu.

 2. Takto i vypadá lež nad lež. Nikdy jsem neslyšela o tom že co se slíbí to se i splní. Také jsem slyšela o ubytovaní zdarma,kdy se nakonec dozvíte že je to pro 4 na jeden pokoj. Klidně si zabrečte ale na nás si nepřijdete, hlupáci už jsou v trapu dějin…

 3. Pan ředitel vám radostně poradí, ovšem jeho rady stejně tak jako tento článek budou pouze odraz vjemů ze sociálně-ekonomické niky, v níž si jeho branže pěstuje svou existenci. Tvrdá data (kdykoli doložitelná osobní databází!): ještě v období leden-březen, tj. před koronakaranténou a za nezaměstnanosti kolem 1-2%, na kteréžto číslo HR pracovníci oficiálně skuhrali, se cca 50% (tedy de facto polovina!) oslovených zaměstnavatelů na zájem o nabízené volné pozice vůbec nenamáhal ani odpovědět (a to i se započítácáním těch, kteří měli nastavenu automaqtickou odpověď ve stylu ‚děkujeme za vaši nabídku, potvrzujeme její příjem a ozveme se vám do 14ti dnů…‘). Z těch, kteří odpověděli, bylo cca dalších 60-70% negativních s tím, že místo je již obsazeno vhodnějším uchazečem (všetně případů, že ‚obsazeno‘ bylo den po aktualizaci nabídky a firma ji na inzertním portálu i v následné době znovu zadávala…
  Čili ve skutečnosti žádná nezaměstnanost – ještě v dobách socíku se tento stav označoval dnes již příliš nepoužívaným temínem „strukturální nezaměstnanot“, kterýžto ale v současnosti znamená něco zcela odlišného od toho, co se nám již takřka dvacet let většinou snaží HRsektor nacpat do hlavy: strukturálně jsme zde vybudovali průmysl montoven a tvrdíme, že pracovníci mají nízké vzdělání, takže alespoň toto…
  Ve výsledku tedy sháníme manulní pracovníky (viz. i příklady v uvedeném článku), nikoli vysokoškolsky vzdělané lidi. A pokud možno sháníme ty bez zkušeností a co nejtvárnější, abychom s nimi mohli v rámci svého podnikání zdárně manipulovat. A co nejmladší (zhruba ve stylu ‚osmnáctiletý vysokoškolák s nejméně deseti lety praxe v ooboru…‘.) zřejmě s představou, že u těch mladších nehrozí tolik nemocenská, fluktuace atd. Jako benefity pak jsou nabízeny i takové absurdity jako „práce z domova“ (což je výhodné především pro firmu a naopak pro zaměstnance to může být dost velké mínus) či „výplata na účtu vždy k 15. v měsíci“ (tedy ‚slibujeme vám, že budeme postupovat podle zákona‘ – to je opravdu „velká výhoda“!).
  Češi, kteří nepracují, by třeba často pracovat chtěli, ale firmy o ně často ve skutečnosti „nemají zájem“ – ať už jsou pro ně staří (ono zvedat věk oficiálního odchodu do důchodu nestačí, i když už teď ti mladší nejsou a starší ty firmy nechtějí) nebo se obávají ani ne tak věkové „nemohoucnosti“, jako toho, že každý nad padesát je x násobně víc na nemocenské než mladší ročníky… že by tomu mohlo být i naopak je ani nenapadne, natož aby ztráceli čas snahou si to nějak zjišťovat.
  Ano, s nástupem podzimu a skončením nejrůznějších státotvorených prebend za to, že nic nedělám, začne nezaměstnanost zase růst – ale schválně, jak dlouho bude trvat, než si hr sektor uvědomí, že špatně pojímaná „vybíravost“ potenciálních zájemců poškozuje především je samotné (ti vedení úřadem práce budou a musí být živeni i z jejich příjmů) a daleko méně ty, kterých se jejich skrytá předpojatost může týkat (no, schálně – kdo z vás předpokládá, že hr pracovnice formálně přizná, že zájemce protizákonně diskriminuje vzhledem k jeho věku nebo stavu?) týká. Ti už si většinou mezitím zvládli nastavit svůj životní styl do minimalistického režimu a nějak to zvládnou – někteří odejsou hledat do zahraničí (‚lépe placeno a mé jazykové znalosti jsou mi tady k ničemu‘), jiní se třeba začnou zabývat hledáním uplatnění v rámci svých vlastních nápadů a koníčků (boom startupů a třeba z toho i něco bude…) a další se rozhodnou to „nějak doklepat do důchodu“ – když o ně ve skutečnosti není zájem, tak proč ty firmy k něčemu nutit? Jen ať je tedy živí…

  • Za poslední dva roky jsme vyhodili čtyři zaměstnance kteří nastoupili a následně začali zaspávat začli být záhadně nemocní tak nějak se jim nechtělo dělat atd. Náklady na hledání a úžasnou zkoušku takového zaměstnance překročili skoro 100000kč. Většina Čechů žije je naprosté v iluzí podnikatelského světa a jen konzumuje to co jim každý nabízí bez vidiny jakékoliv budoucnosti. Za celou dobu podnikání se mi ještě nestalo že by někdo splnil svoji pozici na 100% a nebo přinesl více než jsem po něm požadoval. Všem musíte všechno říkat jako dětem. Po všech musíte všechno kontrolovat ale nikoho se nemůžete spolehnout. Všichni dobře vědí že si jako podnikatel hrabete všichni dobře vědí jak drahé máte auto všichni dobře vědí jak si žijete jako prase v žitě, ale nejsou schopni přijít ani včas do práce. Takže nakonec vlastně zjistíte že zaměstnance platíte za to že se uráčí dorazit dorazit do práce a jste jim za to vděčím.

   • Známe to Martinku vy jste superman a svoje miliony a miliardy si zásloužite. Ale tady probíhá diskuse inteligentnich jedinců takže běžte plkat ke svým. A uvědomte si že každý chvilku tahá pilku!!!

 4. Nepracuji a nebudu pracovat. Nač máme socialku ? Na karton cigaret,rum a automat to vždycky stačí !!

  • Jak je vidět že mezi námi jsou páka!!!Byla jsem i na socialce ale i přesto že jsem nekuřačka tak i tak jsem jen stěží vyšla s tou almužnou. Pokud píšete že mate na ruma a automaty tak bych chtěla vědět co jste za křiváka!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Když už letět, tak s co největším padákem

V posledních týdnech to slýcháme ze všech stran – bude se propouštět, a to hodně! I říjnová nezaměstnanost sice zůstala pod čtyřmi procenty a výzvy k propouštění státních úředníků už bereme jako evergreen, ale kdo …

Šéf vás nechce pustit k doktorovi?

Je to každopádně nepříjemnost. Máte jedno či dvě děti a čas od času s nimi musíte k lékaři. Když k tomu připočtete vlastní návštěvy u doktora, tak z toho vychází dost volných dní, o jejichž poskytnutí musíte žádat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru