Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Názor
Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku (1,3 %). Meziročně byla v březnu celková výroba v eurozóně nižší o 6,4 procenta. To však odráží extrémně volatilní čísla z Irska, kde se v březnu výroba snížila meziročně o 36 procent.
Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k ostrému poklesu o tři procenta meziměsíčně v lednu, únorové mírné zvýšení výroby nepředstavuje zásadní korekci. Průmyslová výroba zřejmě i v prvním čtvrtletí letošního roku přispěje negativně k růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny.

Od toho druhého by však mělo docházet k pozvolnému zotavování. Naději dodávají lepšící se indikátory sentimentu či pozitivní záblesky ve vývoji německého průmyslu na začátku roku.

PSALI JSME:
Na největší německou ocelárnu, Thyssenkrupp, dolehla zelená agenda

Mírnící se obavy kolem eskalace konfliktu na Blízkém východě byly lehce upozaděny čísly z eurozóny a USA. Silné maloobchodní tržby ale americkému dolaru pomohly jen dočasně. Euro bylo v pondělí vůči dolaru prakticky beze změny. Dolarové sazby přitom vzrostly o 4-10 bazických bodů dle splatnosti.

To v podobné míře ale následovaly i ty eurové, zatímco korunové tržní sazby vzrostly ještě výrazněji o 10-15 bazických bodů. To mohlo částečně pomoci české koruně, která byla v pondělí prakticky beze změny, kdežto ostatní středoevropské měny ztrácely. Polský zlotý vůči euru oslabil o 0,2 procenta a maďarský forint o 0,4 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dolar díky inflaci v tomto týdnu zvítězil na plné čáře

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB