Průmysl v režii automobilek

Názor
Na první pohled mohou červnové výsledky průmyslu (údaje Českého statistického úřadu, pozn. red.) vzbuzovat optimismus, protože jak v meziročním, tak meziměsíčním srovnání zůstalo toto odvětví v černých číslech, avšak má to svoje velké „ale“, a rozhodně ne jedno.
Za pozitivními celkovými červnovými čísly je automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané v minulosti. Ilustrační foto: TPCA

V první řadě je třeba za pozitivními celkovými čísly automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky. Díky této tenčící zásobě starších zakázek může růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. V každém případě s novými objednávkami už to tak skvěle pro automobilky a už vůbec pro celé odvětví nevypadá.

Většina průmyslových oborů si oproti květnu v červnu pohoršila a svoji produkci musela omezovat. Meziročně nižší výrobu zaznamenávají velké obory, jako je výroba plastů, kovů, stavebních materiálů a nepřekvapivě i chemie.

PSALI JSME:
Průmyslová výroba v Česku nečekaně roste, ovšem jen díky výrobě aut

Celkově červnové výsledky zapadají do obrázku, který naznačovaly dřívější průzkumy. Firmy jedou díky zásobám starších objednávek, zatímco nová poptávka ze strany domácích i zahraničních odběratelů není nijak silná.

V některých částech průmyslu rostou zásoby, tlak na pokles cen sílí a některé firmy jsou v takové situaci dokonce nuceny snižovat počty svých zaměstnanců. To nevypadá jako prorůstový stimul, na který čekáme a který zajistí skutečný restart stagnující české ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika jen v minimálním plusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB