Putin vypíná Němcům plyn. Vážně to ohrožuje i dodávky Česku

Názor
Německá vláda je podle slov kancléře Olafa Scholze připravena zachránit Uniper. Tento plynárenský kolos ze země našich západních sousedů se zmítá ve vážných finančních problémech poté, co jej ruský prezident Vladimir Putin v polovině června odstřihl od zhruba 60 procent nasmlouvaných dodávek plynu.
Německá vláda je podle slov kancléře Olafa Scholze připravena zachránit společnost Uniper. Foto: Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110513040

Jeho akcie se ve čtvrtek propadaly o skoro dvanáct procent, za poslední měsíc jsou dole o takřka 41 procent. Uniper totiž musí chybějící plyn nakupovat na burze, což je pro něj dramaticky dražší. Denně si tak Uniper připlácí zhruba 30 milionů eur (zhruba 740 milionů korun, pozn. aut.).

Scholzova vláda tudíž zřejmě bude muset podniku poskytnout pomoc, aby umožnila jeho přežití v ucházející kondici. Uniper je největším německým odběratelem ruského plynu. Zhruba polovina plynu, který odebírá v rámci dlouhodobých kontraktů, je právě z Ruska. Část tohoto plynu Uniper přeprodává také dodavatelům v Česku.

Finanční problémy Uniperu se tak mohou přenést právě i na jeho odběratele v Česku, tedy také na české domácnosti a firmy. To v praxi znamená buď další citelné zdražení, nebo dokonce ohrožení samotných dodávek. To by byla „rána“ nejen pro tuzemské domácnosti, ale zejména firmy a průmysl.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Omezení dodávek plynu z Ruska vzbuzuje obavy

Zavřít reklamu ×
  1. Já jsem myslel, že ruský plyn ze zásady k vůli válce striktně odmítáme.Ale z od Němců tento plyn odebírame mnohem dráž.Ale mi jsme opravdu hrdý národ.

    • Ano, tohle absurdní pokrytectví o jednom politicky nepřijatelném dodavateli, od kterého ale bez mrknutí okem odebírají naši nej přátelé, kteří bez uzardění nám jeho produkt přeprodávají násobně dráže, je tragédie naší politiky. Jen na plynu to dělá cca 100 miliard ročně. A i vlastní elektřinu prodáváme na německé burze, sami sobě, násobně dráže. To nevymyslíš. Tohle dělat ropní šejkové, tak jezdí dodnes na velbloudech a bydlí ve stanu někde na poušti.

  2. Co jiného se dalo od trpajzlíka z KGB čekat.Jen my celá Evropa zase čumíme jak telata co si tu ruský Gitler dovolí.Už se nemůžu dočkat, až jako důchodce dostanu odborářskou rekreaci v tom jeho sídle, protože zase bude vše patřit lidu i ta jeho rezidence.No ale i u nás je plno , momentálně zavostalejch, říkal dochtor,, co volí ANO, SPD a jiné prosovětské darebáky.Dnes máme demokracii a každý se může odstěhovat kam libo, i ke strýčkovi Putinovy, na Urale místa dost.

    • Tahle trollovina frčí pouze na Seznamu a Novinkách. každý, kdo má rozum, kupuje ruské suroviny. Jsou levné a dodavatel je solidní. To se ale nedá říci o překupnících v Německu a jinde. K nemáte nemáte nic kritického, že…? Proč? Ačkoliv, rozpad totalitního politbyra v Bruselu jen uvítám. Jede v tom přímo skvěle a náš premiér mu jde na ruku, taky skvělé.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB