Rallye zlata v duchu chameleona

Analýza
Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.
Poměr zlata a stříbra, známý také jako „mint ratio“, udává, kolik uncí stříbra je třeba k nákupu jedné unce zlata. Obě ceny jsou spolu silně spjaty, přičemž v posledních dvou desetiletích se korelace pohybuje kolem 0,8. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny stříbra si vedou lépe vzhledem k jejich tradičně vyšší hodnotě beta vůči cenám zlata a nízkému ocenění poměru zlata a stříbra oproti historii (viz graf níže, pozn. aut.).

Byla to však nevyvážená chameleonská rallye zlata, která přináší spoustu rizik. Důvodem byla poptávka po geopolitickém a inflačním zajištění spolu s poptávkou centrálních bank. Tradiční hnací síly zlata mezitím chyběly, protože americký dolar posílil a výnosy dluhopisů vzrostly, spolu s odlivem peněz ze zlatých ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) a zaostáním zlatých akciových proxies.

PSALI JSME:
Zlato versus stříbro

Rallye byla tažena především poptávkou po bezpečnějších přístavech, protože geopolitická rizika od Ukrajiny po Blízký východ zůstala vysoká a pokles inflace se zastavil. Centrální banky mezitím zůstaly silnými odběrateli zlata, aby obnovily rovnováhu svých devizových rezerv. Základy rallye zlata jsou však omezené a tradiční hybné síly chybí.

Silnější dolar snížil poptávku ze strany zámořských kupců. Vyšší výnosy amerických dluhopisů posílily konkurenci pro nevýnosové zlato. Zlaté ETF zaznamenaly odliv, protože „digitální zlato“ v podobě bitcoinu dramaticky překonalo své výkony. To představuje významný generační rozdíl v poptávce po dlouhodobých tvrdých aktivech.

Zdroj: Ben Laidler, eToro

Poměr zlata a stříbra, známý také jako „mint ratio“, udává, kolik uncí stříbra je třeba k nákupu jedné unce zlata. Obě ceny jsou spolu silně spjaty, přičemž v posledních dvou desetiletích se korelace pohybuje kolem 0,8. Stříbro je historicky přibližně dvakrát volatilnější, což odráží jeho menší velikost trhu a více konečného průmyslového využití.

V současné době je k nákupu jedné unce zlata zapotřebí 82 uncí stříbra. To je přibližně 20 procent nad úrovní 40letého průměru (viz graf). Čím vyšší je tento poměr, tím „levnější“ je stříbro ve srovnání se zlatem. Obě ceny se dnes volně obchodují, ale jejich poměr byl v minulosti často pevně stanoven. V době Římské říše činil 12:1 a v USA v 19. století 16:1.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Olympijský „podvod“. Zlaté medaile jsou hlavně ze stříbra

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.