Reakce finančních trhů na pokus o ruský puč byla jen mírná

Názor
Finanční trhy v pondělí se zatajeným dechem sledovaly, jaká bude reakce na to, co se o víkendu dělo v Rusku. Už v sobotu se objevily analýzy rozebírající možný dopad puče na trhy. Čekal se propad rublu, akcií a růst zlata. Jenže puč skončil dříve, než se čekalo. Vzbouřenci ukončili své tažení několik set kilometrů od Moskvy.
Celá kauza na mě působí divně. Vůbec bych se nedivil, kdyby sloužila hlavně k tomu, aby se ukázalo, kdo stojí v těžkých časech za Putinem a kdo naopak nikoliv, říká ekonom Pikora. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po začátku pondělního obchodování proto nenastalo nic z toho, co mnozí čekali. Akcie v Americe mírně rostly. Rostlo i zlato. Cena ropy nepatrně klesla. Pohyb finančních trhů tak nestál za řeč. O nějaké výraznější reakci se nedalo mluvit.  Nereaguje ani koruna k euru. V pondělí byla tam, kde byla už v pátek.

Nicméně něco se změnilo. Najednou začaly finanční trhy spekulovat o tom, že ruský režim není tak tvrdý a silný, jak si mnozí mysleli. Začaly se množit spekulace a možnosti, jak může být ruský prezident Vladimír Putin ohrožen.

Největší strach panoval z toho, že by se někdo neodpovědný mohl dostat k jaderným zbraním a také z toho, že by Rusko mohlo přestat vyvážet ropu a na globálním trhu by jí bylo málo. Jinými slovy, Rusko zajímá svět hlavně kvůli zbraním a energiím.

PSALI JSME:
Po pokusu o puč svírá Rusko nejistota

Obecně trhy chápou víkendový puč jako oslabení prezidenta Putina a berou v potaz možnost nějakého opakování, a proto budou bedlivě sledovat další dění.

Já si tím ale nejsem jistý. Celá kauza na mě působí divně. Vůbec bych se nedivil, kdyby sloužila hlavně k tomu, aby se ukázalo, kdo stojí v těžkých časech za Putinem a kdo naopak nikoliv. Prostě kontrolní čistka.

Jako důležitější vnímám finančních trhů. Ty signalizují, že případné podobné události příště pomohou zlatu i dluhopisům. Dnes jsme viděli, že oboje reaguje.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl

Zavřít reklamu ×
  1. Je úsměvné pořád svalovat ekonomickou situaci na Rusko. V Rusku se nic nevyrábí,ani tam nic nevozíme a dokonce už ai nebereme ropu a zemní plyn. Rusko už ekonomiku Evropy vůbec nemůže ovlivnit,akorát si to nechce nikdo přiznat.Je jednoduché mít na koho hodit případné neúspěchy.Za neúspěchem stojí pouze nesvéprávné vedení Evropy z Bruselu,které vymýšlí nesmysly jako zelená energie,elektrické auta a migranty do všech zemí Evropy. Evropa pod vedením šílenců v Bruselu neustále upadá. Tady v ČR bude ten pád o něco rychlejší. Nemáme nasysleno jako Německo,které okrádá své „kolonie“ kam patříme taky ……….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři na „psí knížku“ nejsou zákonnými dědici

Poradna
Je to jenom formalita, protože papír na to, že se máme rádi, nepotřebujeme. Opravdu? Možná to platí v romantických představách, ale v reálném životě je to jinak. Při úmrtí partnera zůstává ten druhý v rizikovém postavení, protože pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. A pozůstalý partner, který nepotřeboval papírovou formalitu, může např. přijít o střechu nad hlavou.