Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků, ale robotizace a modernizace

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka se chystá do Mongolska lobovat i za to, aby v Česku pracovalo více lidí odtamtud. Zároveň vláda, jejíž je členem, hlásá, že chce české hospodářství modernizovat, aby se vymanilo z pasti středně rozvinuté ekonomiky. Oba cíle jsou do značné míry neslučitelné.
Čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších poměrně málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké. Ilustrační foto: Pixabay.com

Buď tu budeme mít více Mongolů, nebo se firmy nakonec naučí bez nich obejít a budeme tu mít více robotů. Roboti přitom nebudou brát Čechům práci, jak se před lety tradovalo, ale naopak pomohou českému průmyslu zajistit vyšší přidanou hodnotu.

Zvýšení přidané hodnoty pramení ze spojení poměrně kvalifikované pracovní síly se pokročilými technologiemi právě typu robotů, nikoli z dovozu levné, málo kvalifikované pracovní síly, ještě k tomu z poměrně vzdálených civilizačních okruhů.

S růstem přidané hodnoty porostou i české mzdy. Vlastně právě růst přidané hodnoty představuje ten zcela stěžejní předpoklad růstu českých mezd. Pokud však dá Česko přednost Mongolům před roboty, mzdy zůstanou nízké nejen málo kvalifikovaným Mongolům, ale s nimi i Čechům.

Firmy a podniky nebudou nuceny k modernizaci, když budou mít po ruce laciné pracovníky z Asie. Pokud práci jednoho robota zastanou třeba čtyři asijští, a ti budou levně k dispozici, firma či podnik upřednostní právě je a peníze ušetřené na investici do modernizace rozdělí ve formě zisku mezi své majitele, akcionáře či management.

Vskutku, jsme na křižovatce. Tak se tentokrát rozhodněme správně. A nejde o dojmologii. Například data z Dánska z let 1995 až 2019 (viz studie zde, pozn. aut.) potvrzují, že dilema „robot vs. Mongol“ je reálné.

Čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších poměrně málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké, neb tím dále bude Česko uvízlé v pasti středně rozvinuté ekonomiky.

„…vyšší podíl migrantů v dané oblasti způsobuje na příslušné firemní nižší snížení objemu dovážených robotů,“ konstatují autoři studie Automation and Low-Skill Labor, Katja Mannová a Dario Pozzoli z Kodaňské obchodní školy.

Naopak, čím více budeme před Mongoly upřednostňovat roboty, tím spíše mzdy Čechům porostou a tím spíše a rychleji se vymaníme z pasti středně rozvinuté ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ja Jan

    Stačilo by aby se ty firmy musely podílet na sociálních nákladech na ty Mongoly a ne aby vše platil stát – třeba ZŠ pro jejich děti, zdravotní péči, překladateke na úřadech atd. A rozmysleli by si jestli není lepší trochu dražší Evropan nebo robot….moje dítě když nejde do předškoláků, tak ho nevezmou do školy. Desetileté Mongola, který neumí (stejně jako jeho rodiče) ani slovo Česky, vezmou….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB