Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků, ale robotizace a modernizace

Názor
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka se chystá do Mongolska lobovat i za to, aby v Česku pracovalo více lidí odtamtud. Zároveň vláda, jejíž je členem, hlásá, že chce české hospodářství modernizovat, aby se vymanilo z pasti středně rozvinuté ekonomiky. Oba cíle jsou do značné míry neslučitelné.
Čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších poměrně málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké. Ilustrační foto: Pixabay.com

Buď tu budeme mít více Mongolů, nebo se firmy nakonec naučí bez nich obejít a budeme tu mít více robotů. Roboti přitom nebudou brát Čechům práci, jak se před lety tradovalo, ale naopak pomohou českému průmyslu zajistit vyšší přidanou hodnotu.

Zvýšení přidané hodnoty pramení ze spojení poměrně kvalifikované pracovní síly se pokročilými technologiemi právě typu robotů, nikoli z dovozu levné, málo kvalifikované pracovní síly, ještě k tomu z poměrně vzdálených civilizačních okruhů.

S růstem přidané hodnoty porostou i české mzdy. Vlastně právě růst přidané hodnoty představuje ten zcela stěžejní předpoklad růstu českých mezd. Pokud však dá Česko přednost Mongolům před roboty, mzdy zůstanou nízké nejen málo kvalifikovaným Mongolům, ale s nimi i Čechům.

Firmy a podniky nebudou nuceny k modernizaci, když budou mít po ruce laciné pracovníky z Asie. Pokud práci jednoho robota zastanou třeba čtyři asijští, a ti budou levně k dispozici, firma či podnik upřednostní právě je a peníze ušetřené na investici do modernizace rozdělí ve formě zisku mezi své majitele, akcionáře či management.

PSALI JSME:
Napjatý trh práce urychlí automatizaci

Vskutku, jsme na křižovatce. Tak se tentokrát rozhodněme správně. A nejde o dojmologii. Například data z Dánska z let 1995 až 2019 (viz studie zde, pozn. aut.) potvrzují, že dilema „robot vs. Mongol“ je reálné.

Čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších poměrně málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké, neb tím dále bude Česko uvízlé v pasti středně rozvinuté ekonomiky.

„…vyšší podíl migrantů v dané oblasti způsobuje na příslušné firemní nižší snížení objemu dovážených robotů,“ konstatují autoři studie Automation and Low-Skill Labor, Katja Mannová a Dario Pozzoli z Kodaňské obchodní školy.

Naopak, čím více budeme před Mongoly upřednostňovat roboty, tím spíše mzdy Čechům porostou a tím spíše a rychleji se vymaníme z pasti středně rozvinuté ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Malé a střední podniky zaostávají v robotizaci za velkými hráči, chybí jim podpora státu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost dle očekávání vzrostla

Podíl nezaměstnaných osob dle metodiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se zvýšil z červencových 3,5 procenta na 3,6 procenta v srpnu. Tento nárůst byl predikován napříč trhem a měl by být posledním do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB