Regionální měny se v pátek snažily korigovat ztráty

Názor
Společná evropská měna tento týden ztrácela. Z pondělních úrovní okolo 1,096 USD/EUR se posunula na pátečních 1,088 USD/EUR. Dolaru nahrávala zveřejňovaná data, která překvapovala ve směru nahoru.
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová připustila, že by k uvolnění měnové politiky ECB mohlo přistoupit v polovině letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní vývoj zaznamenaly především prosincové maloobchodní tržby. Ty v kontrolní skupině, která je důležitá z hlediska vývoje spotřeby domácností v hrubém domácím produktu (HDP), vzrostly meziměsíčně o 0,8 procenta.

Nad očekávání dopadly i pravidelné statistiky z trhu práce. Finanční trhy tak částečně zkorigovaly svá očekávání, že by americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) měl ke snížení sazeb přistoupit již v březnu. Do konce roku nyní zaceňují 125bodovou redukci sazeb.

PSALI JSME:
Sázky na brzký pokles sazeb v USA vlivem silných dat klesají

Podobný vývoj byl i u evropských sazeb, kde se vyhlídky na uvolnění měnové politiky snažila tlumit řada centrálních bankéřů, včetně prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové. Ta připustila, že by k prvnímu takovémuto kroku ECB mohla přistoupit v polovině letošního roku.

V Česku byl zveřejněn prosincový vývoj cen průmyslových výrobců. Ty v prosinci meziměsíčně klesly o 0,5 procenta. S drobnou přestávkou v srpnu a září tak ceny v průmyslu setrvale klesají již od února loňského roku.

Z centrálních bankéřů promluvila tento týden viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Ta zopakovala, že na nadcházejících zasedáních očekává pokračování snižování úrokových sazeb. Rozsah uvolnění měnové politiky bude podle ní záviset na tempu dezinflace.

PSALI JSME:
Viceguvernérka Zamrazilová očekává pokračování snižování úrokových sazeb

Sentiment tento týden regionálním měnám nepřál. Všechny ztrácely, a to včetně české koruny. Ta oslabila až k úrovním okolo 24,82 CZK/EUR. V závěru týdne své ztráty nicméně částečně zkorigovala a její kurz se pohyboval kolem 24,77 CZK/EUR.

Podobný osud postihl i maďarský forint a polský zlotý. Obě měny v průběhu týdne oslabovaly, v pátek se však snažily ztráty umazávat. Polský zlotý se z výšin okolo 4,41 PLN/EUR vrátil na 4,37 PLN/EUR, maďarský forint z hladiny 383,5 HUF/EUR na 381,9 HUF/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.