Regionální měny se v pátek snažily korigovat ztráty

Společná evropská měna tento týden ztrácela. Z pondělních úrovní okolo 1,096 USD/EUR se posunula na pátečních 1,088 USD/EUR. Dolaru nahrávala zveřejňovaná data, která překvapovala ve směru nahoru.
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová připustila, že by k uvolnění měnové politiky ECB mohlo přistoupit v polovině letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní vývoj zaznamenaly především prosincové maloobchodní tržby. Ty v kontrolní skupině, která je důležitá z hlediska vývoje spotřeby domácností v hrubém domácím produktu (HDP), vzrostly meziměsíčně o 0,8 procenta.

Nad očekávání dopadly i pravidelné statistiky z trhu práce. Finanční trhy tak částečně zkorigovaly svá očekávání, že by americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) měl ke snížení sazeb přistoupit již v březnu. Do konce roku nyní zaceňují 125bodovou redukci sazeb.

Podobný vývoj byl i u evropských sazeb, kde se vyhlídky na uvolnění měnové politiky snažila tlumit řada centrálních bankéřů, včetně prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové. Ta připustila, že by k prvnímu takovémuto kroku ECB mohla přistoupit v polovině letošního roku.

V Česku byl zveřejněn prosincový vývoj cen průmyslových výrobců. Ty v prosinci meziměsíčně klesly o 0,5 procenta. S drobnou přestávkou v srpnu a září tak ceny v průmyslu setrvale klesají již od února loňského roku.

Z centrálních bankéřů promluvila tento týden viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Ta zopakovala, že na nadcházejících zasedáních očekává pokračování snižování úrokových sazeb. Rozsah uvolnění měnové politiky bude podle ní záviset na tempu dezinflace.

Sentiment tento týden regionálním měnám nepřál. Všechny ztrácely, a to včetně české koruny. Ta oslabila až k úrovním okolo 24,82 CZK/EUR. V závěru týdne své ztráty nicméně částečně zkorigovala a její kurz se pohyboval kolem 24,77 CZK/EUR.

Podobný osud postihl i maďarský forint a polský zlotý. Obě měny v průběhu týdne oslabovaly, v pátek se však snažily ztráty umazávat. Polský zlotý se z výšin okolo 4,41 PLN/EUR vrátil na 4,37 PLN/EUR, maďarský forint z hladiny 383,5 HUF/EUR na 381,9 HUF/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB