Výraznou sestupnou revizi zaznamenal běžný účet za září (z 33,44 mld. Kč na 11,19 mld. Kč) a ještě ve větší míře a opačném směru pak údaj za srpen (z -26,30 mld. Kč na 6,94 mld. Kč). Přes meziměsíční vysokou volatilitu této statistiky byl úhrn za první tři čtvrtletí letošního roku poslední revizí zvýšen.
Po sezónním očištění se podle našeho odhadu přebytek běžného účtu platební bilance od srpnového vrcholu snižoval. Na tom se podílel výraznější deficit primárních důchodů, který byl jen zčásti kompenzován narůstajícím saldem obchodu se zbožím.
V poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) zaznamená letos běžný účet platební bilance výrazné zlepšení. Letos je deficit bilance důchodů z přímých investic (v rámci primárních důchodů), který v sobě zahrnuje odliv dividend, relativně k nominálnímu HDP za prvních deset měsíců zhruba na úrovni roku 2020, tedy nejnižší za poslední tři roky.
Nejlépe za poslední tři roky si přes obnovující se problémy v dodavatelských řetězcích v poměru k HDP prozatím vede i obchod se zbožím a službami. Celkově má v letošním roce běžný účet platební bilance s přebytkem ve výši 0,4 procenta za prvních deset měsíců nakročeno k výrazně lepšímu výsledku než vloni (-6 % HDP), což by mělo tlumit i fundamentální tlaky na oslabení české koruny.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)