Říjnový běžný účet tuzemské platební bilance pozitivně překvapil

Letošní říjnový přebytek ve výši 19,84 miliardy korun (po 11,19 mld. Kč v září, pozn. aut.) byl oproti tržnímu konsenzu (7,5 mld. Kč) pozitivním překvapením. Ke kladné bilanci běžného účtu přispěl hlavně obchod se zbožím a službami. Ten byl částečně kompenzován schodkem primárních důchodů odrážejícím odliv dividend.
Běžný účet platební bilance s přebytkem ve výši 0,4 procenta za prvních deset měsíců má v letošním roce nakročeno k výrazně lepšímu výsledku než loni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výraznou sestupnou revizi zaznamenal běžný účet za září (z 33,44 mld. Kč na 11,19 mld. Kč) a ještě ve větší míře a opačném směru pak údaj za srpen (z -26,30 mld. Kč na 6,94 mld. Kč). Přes meziměsíční vysokou volatilitu této statistiky byl úhrn za první tři čtvrtletí letošního roku poslední revizí zvýšen.

Po sezónním očištění se podle našeho odhadu přebytek běžného účtu platební bilance od srpnového vrcholu snižoval. Na tom se podílel výraznější deficit primárních důchodů, který byl jen zčásti kompenzován narůstajícím saldem obchodu se zbožím.

V poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) zaznamená letos běžný účet platební bilance výrazné zlepšení. Letos je deficit bilance důchodů z přímých investic (v rámci primárních důchodů), který v sobě zahrnuje odliv dividend, relativně k nominálnímu HDP za prvních deset měsíců zhruba na úrovni roku 2020, tedy nejnižší za poslední tři roky.

Nejlépe za poslední tři roky si přes obnovující se problémy v dodavatelských řetězcích v poměru k HDP prozatím vede i obchod se zbožím a službami. Celkově má v letošním roce běžný účet platební bilance s přebytkem ve výši 0,4 procenta za prvních deset měsíců nakročeno k výrazně lepšímu výsledku než vloni (-6 % HDP), což by mělo tlumit i fundamentální tlaky na oslabení české koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB