Stát se ohání dotacemi, ale ty využívá jen necelé procento podnikatelů, říká poslanec Munzar

Rozhovor

Mezi poslanci patří k nováčkům a s ročníkem narození 1976 zároveň k mladší věkové kategorii. Vojtěch Munzar (ODS) se zatím ve sněmovně snaží, aby naplňoval pořekadlo o „novém koštěti“. V lednu ostře vystoupil proti úřednickému, pustě formálnímu přístupu k vyhodnocování podpory malého a středního podnikání. „U každého popsaného národního nebo evropského titulu bych si představoval vyhodnocení efektivnosti takového programu, to znamená kolik takto přerozdělená koruna od daňových poplatníků, přinesla korun do růstu HDP,“ říká Munzar v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz).

Dotacím ministerská zpráva věnovala 70 stran, administrativní zátěži podnikatelů jen dvě. To jasně ukazuje, na čem státu záleží víc, vadí Vojtěchu Munzarovi, poslanci za ODS. Autor: Matej.Travnicek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Pane poslanče, na lednovém zasedání Hospodářského výboru jste tvrdě kritizoval vládní zprávu o podpoře malého a středního podnikání za rok 2016. Má taková zpráva smysl, když od hodnoceného období uplynulo více než rok?
Rozhodně by nemělo smysl, aby to byly zprávy pro zprávy a byly pouhými soupisy. Zprávy by pro nás měly sloužit jako podklad pro další rozhodování, to znamená ukazovat trendy ve vývoji podnikání, mít vypovídací schopnost ohledně zvyšování či snižování administrativní zátěže, ukázat efektivnost dotací a podobně.

Co vám nejvíc vadilo na obsahu té zprávy? Nebo co vám tam chybělo?
Nejvíce mi vadilo to, jak je zestručněna v otázce administrativní zátěže podnikatelů, které se věnují dvě strany, a naopak je velice podrobná v popisu přerozdělování, který zabírá přes 70 stran. A právě tento důraz či nedůraz na některé problematiky ukazuje přístup státní správy k podnikatelům. Jinými slovy nám to ukázalo, že pro státní správu je důležitější přerozdělování, než administrativní zátěž podnikatelů.
V reálném životě je to naopak, většina podnikatelů ani neuvažuje o tom, že by požádala o nějakou dotaci, ale všichni jsou ovlivněni neustálým nárůstem povinností.

Ještě něco byste si v roční zprávě o podpoře malého a středního podnikání představoval jinak?
U každého popsaného národního nebo evropského titulu bych si představoval vyhodnocení efektivnosti takového programu, to znamená, kolik takto přerozdělená koruna od daňových poplatníků přinesla korun do růstu HDP.

Překvapilo vás při projednávání zprávy ve výboru něco? Přeci jen jste poslancem od podzimu a ve sněmovně život probíhá podle jiných pravidel, než v ostatním světě…
Příjemně mě překvapil přístup kolegů v Hospodářském výboru a zájem o tuto věc. Jsem rád, že moje názory si výbor osvojil a požádal vládu o předložení plánu na snížení administrativní zátěže na roky 2018-2022. Možná mě překvapila striktnost některých parlamentních postupů, ale to je v pořádku, každá činnost má svá pravidla.

Máte jako řadový poslanec vůbec šanci formalizmus této zprávy změnit? Můžete třeba prosadit povinné hodnocení úspěšnosti dotačních programů?
Tím, že Hospodářský výbor přijal jasná usnesení ve smyslu, co v příštích zprávách chce za informace, tak věřím, že to ministerstvo vezme vážně. Přesně to je ten způsob tlaku, který máme jako poslanci dělat na výkonnou moc, aby se některými tématy vážněji zabývala.

Jak moc je skutečný parlamentní a politický svět ve skutečnosti podobný tomu, který známe ze seriálu „Jistě pane ministře“?
Působil jsem svého času i na ministerstvu životního prostředí a mnoho scén je opravdu ze života…

Jak by podle vás měla konkrétně vypadat podpora malého a středního podnikání? Má být třeba založena na dotacích, jako je tomu dosud?
Největší podporou malého a středního podnikání je snížení administrativní zátěže podnikatelů, lidově řečeno: nechat podnikatele v klidu vykonávat svoji činnost. Jejich největší hodnota je v tom, že poskytují služby svému okolí a zaměstnávají sami sebe, či někoho dalšího. Co se týká dotací, tak se jasně ukazuje, že mnohdy nejsou efektivní, mnohdy dokonce křiví trh, a navíc je využívá skutečně malé množství podnikatelů. V roce 2016 to bylo necelé procento podnikatelů. Na dotacích se nedá stavět rozvoj malého a středního podnikání.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.