Růst cen pohonných hmot žene inflaci nad odhad centrální banky

Názor
Tuzemská měna v reakci na včerejší informaci Českého statistického úřadu o výši březnové inflace oslabila zpět nad úroveň 26 korun za euro. Inflace je totiž mírně slabší, než trh předpokládal. Analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s inflací čítající 2,4 procenta. Ta ale nakonec v březnu dosáhla meziročního růstu jen ve výši 2,3 procenta.
Klíčovým důvodem rychlejší inflace, než jakou předpokládala ČNB, je vývoj cen pohonných hmot. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mírnější inflace v očích trhu může poněkud oddálit první zvýšení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB) po pandemii, což snižuje atraktivitu české měny.

Žádné výraznější oslabení koruny ale z tohoto důvodu čekat nelze. Inflace totiž stále předčí předpoklad centrální banky z její stále aktuální prognózy, která pro březen počítá pouze s dvouprocentním meziročním nárůstem hladiny spotřebitelských cen.

Klíčovým důvodem rychlejší inflace, než jakou předpokládala ČNB, je vývoj cen pohonných hmot. Ještě v únoru byly ceny pohonných hmot v průměru dle údajů společnosti CCS meziročně o takřka čtyři koruny levnější. Jenže v březnu toto meziroční zlevnění vymizelo.

Důvodem je jak letošní citelný růst cen pohonných hmot v důsledku omezené nabídky ropy ve světě i postupující vakcinace v řadě zemí, tak i efekt loňské březnové ponížené základny meziročního srovnání cen pohonných hmot.

PSALI JSME:
Ropa drží inflaci výš

Loni v březnu se totiž v cenách pohonných hmot poprvé, ale zato hned poměrně výrazně projevily dopady pandemické situace a prudkého celosvětového ochlazení poptávky po palivech z důvodů omezení silniční a letecké dopravy i průmyslové výroby nebo mezinárodní přepravy zboží.

V důsledku pandemie však letos v březnu klesaly ceny zemního plynu i elektřiny, což je nejen z hlediska domácností potěšující zpráva. Naopak nadále citelně, takřka o pětinu, rostly ceny tabáku, což souvisí s loňským i letošním zvyšováním spotřební daně z něj.

Na druhou stranu citelně zlevnilo třeba vepřové maso nebo brambory. U vepřového se projevuje efekt šíření afrického moru prasat, který způsobil přebytek na evropském trhu, když Čína a další asijské ekonomiky zakázaly dovoz vepřového ze zemí typu Německa, kam se v uplynulých letech z Asie prasečí mor postupně rozšířil. Morová epidemie propukla v létě 2018 v Číně.

PSALI JSME:
Inflace letos zřejmě zůstane nad inflačním cílem ČNB

Pokles cen brambor má pak na svědomí poměrně příznivá loňská úroda, která následovala po letech naopak velmi slabé sklizně, jedné z nejhorších v dějinách ČR, za níž stálo nepříznivé počasí.

Inflace v letošním roce dosáhne průměrně úrovně 2,2 procenta. Růst cen pohání především takzvaná jádrová inflace, jejíž stále citelné tempo pramení z výrazného růst mezd. Ten v rozporu s očekáváním pandemie zpomalila citelně méně, než se čekalo.

Přitom v letech 2016 až 2020 nominálně mzdy v ČR rostly čtvrtým nejrychlejším tempem v EU, pokud jde o platy ve veřejné sféře, a pátým nejrychlejším tempem, pokud jde o mzdy v soukromé sféře. Ve veřejné sféře vzrostly o 46,3 procenta, v soukromé o 33,5 procenta.

Tento kvapný mzdový růst se stále i dnes promítá do citelného tempa spotřebitelské inflace, které je v rámci EU aktuálně čtvrté nejvyšší. Rychleji ceny rostou pouze v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V posledních pěti letech si Češi mzdově polepšili skoro nejlépe v EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru