Šikana mezi učiteli nezmizela. Kantoři si odnášejí dlouhodobé potíže

Průzkum
V pedagogickém sboru na českých školách stále bují šikana a často se prakticky neřeší. Zažila ji asi čtyř procenta učitelů. Vyplývá to z průzkumu, na němž se podíleli vědci z Národního institutu SYRI a s jehož výsledky se redakce FAEI.cz seznámila.
Šikana mnohdy způsobuje kantorkám dlouhodobé potíže a vyčerpání. Ilustrační foto: Pixabay.com

Odborníci upozornili, že nejde o zanedbatelný jev, protože kantoři, kteří tento druh šikany zažili, často trpí závažnými obtížemi včetně vyčerpání. Obecně pak platí, že méně vyčerpaní jsou učitelé ve školách, kde cítí podporu vedení.

Vyčerpání kantorů je úzce spojené nejen s problematickým chováním žáků či studentů, což se opakovaně objevuje v různých výzkumech, ale také se šikanou ze strany kolegů – což je nové důležité zjištění.

„Role šikany na pracovišti v tomto ohledu není dosud zcela prozkoumaná. Naše výsledky ukázaly, že ačkoliv jen relativně malá část – 3,8 procenta – učitelů uvádí, že se někdy stali terčem šikany ze strany kolegů či nadřízených, tato část učitelů je ohrožena závažnými obtížemi včetně vyčerpání,“ uvedla Lenka Kollerová z Národního institutu SYRI a z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.

PSALI JSME:
Se šikanou na pracovišti se setkala většina lidí

Opora od nadřízených

Výzkum na druhou stranu ukázal i některé cesty, které mohou přispět k nižšímu vyčerpání učitelů. V tomto ohledu ve výzkumu hrála rozhodující roli sociální opora od nadřízených. Jak taková opora vypadá?

„Jde především o to, aby učitel věděl, že se s vedením školy dobře spolupracuje, že má zájem o jeho návrhy a že se může na vedení obracet i s problémy. Také větší zapojení zkušenějších učitelů do podpory začínajících kolegů by mohlo přinést pozitivní výsledky,“ vysvětlila Kollerová.

Vyčerpání psychických a fyzických sil patří podle vědců ke klíčovým aspektům profesního vyhoření, které ohrožuje psychickou pohodu i pracovní zdraví učitelů. „Vyčerpání je také jedním z důvodů, proč část učitelů svou profesi opouští. Vyčerpání učitelů je spojeno nejen s faktory, které jsou těžko ovlivnitelné, ale i se školním prostředím,“ uvedla Kollerová.

Společně se svými kolegy analyzovala údaje ze 118 škol ze všech krajů republiky. Celkem se výzkumu zúčastnilo 740 učitelů (77 % žen) druhých stupňů základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií. V současnosti odborníci sbírají další data od zhruba dvou tisícovek lidí z celkem 150 škol v Česku.

PSALI JSME:
Kritika i zesměšňování. Každý desátý zaměstnanec zažil šikanu

Šikanovaná učitelka

Nejznámější případ šikany učitelky směrem od jejích žáků se odehrál před několika lety na průmyslové škole v pražských Malešicích, kde trojice chlapců několik týdnů agresivně útočila na pětapadesátiletou angličtinářku.

Podle následného šetření české školní inspekce na malešické průmyslovce selhali jak rodiče, tak nevšímaví učitelé a vedení školy. Všichni tři mladíci nakonec skončili u soudu, když čelili žalobě z výtržnictví a omezování osobní osoby, za což jim hrozil až rok vězení. Vzhledem k tomu, že byli všichni nezletilí, nebyl rozsudek zveřejněn.

Ředitel školy následně ve své funkci skončil. Učitelka angličtiny krátce poté zemřela, ale policie po vyšetřování potvrdila, že to se šikanou nesouviselo.

PSALI JSME:
Učitelé ve stresu. České školství nemá systém, jak jim pomoci

Zavřít reklamu ×
  1. Po zkušenosti se vzděláváním našich dětí je to vzájemné. Učitelé nejprv šikanují děti, ty jakmile vyrostou to vrátí i s úroky. Kdyby se učitelé chovali tak, že děti jsou malí dospělí a místo kolektivních trestů, používali rozumné metody a trestali samotné viníky, leccos by to zlepšilo.

  2. V převážně ženských kolektivech se často vyskytují všelijaké intriky, pomluvy, donášení. Není to pravidlo, důležitou roli hraje vedení. Byla jsem svědkem šikany asistentek, kdy vedení se zaměřilo na nejslabší článek ve sboru. Bylo mně jich líto, dětem se věnovaly s láskou a nasazením. Pokusila jsem se jich zastat, ale obrátilo se to proti mně. S největší pravděpodobností se o to zasloužily některé kolegyně, u kterých asistovaly ve třídě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Lucie Urválková Manažerkou roku 2022

Významného osobního úspěchu dosáhla minulý týden Lucie Urválková, místopředsedkyně představenstva a CFO finanční skupiny Uniqa v ČR a SR. V tradiční soutěži Manažer / manažerka roku se jí podařilo vystoupat za rok …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB