Studie KPMG: Prodej i výroba nelegálních cigaret v Evropě i nadále roste

Společnost KPMG zveřejnila údaje ze své každoroční studie o nelegálním obchodu s cigaretami v Evropě. I když ve většině zemí došlo ke stagnaci nebo poklesu černého trhu, z celoevropského pohledu nelegální trh nadále roste.
Výstupem zprávy KMPG je také výrazný nárůst do Česka legálně dovezených cigaret ze zahraničí z 600 milionů kusů v roce 2021 na 710 milionů v roce 2022, zejména z Polska. Na snímku tabáková plantáž v Polsku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Studie, jejímž zadavatelem je společnost Philip Morris International (PMI) a kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, zjistila, že jen v samotné EU bylo spotřebováno 35,8 miliardy nelegálních cigaret, což představuje odhadovanou ztrátu daňových výnosů ve výši 11,3 miliardy eur.

Nejzávažnějším zjištěním je, že pokračuje růst spotřeby padělků, který dosáhl dosud nejvyšší zaznamenané úrovně (13,1 miliardy kusů, tj. 3 % celkové spotřeby, pozn. red.). Většina padělaných výrobků (61,5 %) byla spotřebována ve Francii, k mírnému nárůstu spotřeby nelegálních cigaret došlo i v České republice.

PSALI JSME:
Nelegální trh s cigaretami připravuje Evropu o peníze

Výsledky studie ukazují, že rostoucí podíl spotřeby nelegálních cigaret v EU vedle finančních ztrát výrazně oslabuje pozici národních vlád v oblasti kontroly tabáku. Nesprávně nastavená regulace místo snižování počtu kuřáků přispívá ke každoročnímu nárůstu nelegálního prodeje a i celkové spotřeby cigaret.

Nejen spotřeba, ale také výroba a distribuce padělaných cigaret v rámci hranic EU v loňském roce vzrostla, přičemž zločinecké organizace svou činnost soustřeďují na členské státy EU s vyšším daňovým zatížením a vyššími cenami. Státy, jako Belgie, Dánsko, Francie nebo Německo, tak zažívají rostoucí počet záchytů padělků i zátahů na nelegální továrny.

PSALI JSME:
Evropané kouří nelegální cigarety, každá desátá je pašovaná

„Tradiční postupy pro kontrolu tabáku zkrátka nestačí. Agresivní daňové politiky, zákazy a chybějící prevence ve státech jako jsou Francie a Belgie prospívají pouze pachatelům trestné činnosti a dospělé kuřáky vytlačují směrem k černému trhu,“ uvedl Grégoire Verdeaux, senior viceprezident pro vnější vztahy společnosti PMI.

V České republice, stejně jako ve většině zemí EU, došlo sice k poklesu celkové spotřeby cigaret, ale spotřeba nelegálních cigaret mírně vzrostla na odhadovaných 490 milionů kusů, což představuje podíl 3,7 procenta na celkové spotřebě. České republice tak jen v loňském roce tak unikly více než 2,3 miliardy korun příjmů státního rozpočtu, o 450 milionů více než v roce 2021.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB