bool(false)

Téměř polovina firem v Česku končí do 15 let

Obchodní společnosti v ČR působí na trhu v průměru 12 let, fyzické osoby podnikatelé 16 let. Od roku 1990 do 1. pololetí roku 2017 vzniklo více než 580 tisíc obchodních společností a přes 93 tisíc jich zaniklo. Na trhu tak zůstává 84 % společností z těch, které od roku 1990 vznikly. V rámci vzniklých fyzických osob podnikatelů jich přežilo 61 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Téměř polovina firem v Česku „stopne“ svou činnost do 15 let. Foto: J. Kolomazník

Ze 488 tisíc obchodních společností, které v současnosti na českém trhu působí, jich více než polovina je na trhu maximálně 10 let. Více než 34 procent všech firem funguje déle než 15 let a 30 procent do 5 let včetně. Necelá třetina nezaniklých obchodních společností však nevyvíjí žádnou činnost. Z obchodních společností, které již svoji činnost ukončily, tak téměř polovina učinila až po 15 letech svého působení na trhu.

V prvních třech letech po revoluci začal v České republice na živnostenský list podnikat více než milion lidí, zatímco firem vznikaly pouze nižší desetitisíce. Důvodem byla především složitější administrativa a vyšší finanční náročnost podnikání formou obchodních společností.  Z více než dvou milionů podnikajících fyzických osob je nyní podle odhadů CRIF aktivních 950 tisíc.

Od roku 1990 do poloviny roku 2017 vzniklo celkem 3,4 milionu živnostníků a 1,3 milionu jich zaniklo. To znamená, že se svým podnikáním formálně skončily téměř dvě pětiny fyzických osob, které si zařídily podnikatelské oprávnění.

Podnikatelé ukončují svoji činnost zpravidla po více než 16 letech. Pouze 40 procent z nich ukončilo svoji činnost během prvních 15 let existence. Necelých osm procent podnikatelů potom ukončilo činnost již během prvního roku své existence.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru