#ViteznePortfolio do konce roku: Dobré zprávy docházejí?! Investiční svět se (i tak) točí dál

Anketa
Tržní, ekonomické a geopolitické výzvy ani s koncem léta nezmizely, nadcházející měsíce tak opět budou o vyvažování příležitostí a rizik v portfoliu. Akcie, dluhopisy i další třídy aktiv stále nabízejí zajímavé příběhy, ty ovšem nemusí být vždy vidět na první pohled. Aktuální výzvy a příležitosti na trzích komentují členové expertního týmu projektu #ViteznePortfolio volně navazujícího na tradici ABCD investora.
Tržní, ekonomické a geopolitické výzvy ani s koncem léta nezmizely, nadcházející měsíce tak opět budou o vyvažování příležitostí a rizik v portfoliu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak sestavit #ViteznePortfolio do konce roku, budeme řešit s předním domácím investičním stratégem Filipem Kejlou, partnerem Next Wealth, na semináři v pondělí 4. září od 16:30. Zúčastnit se můžete on-line nebo s Filipem můžete přijít diskutovat osobně.  Podrobnosti nabízejí webové stránky www.ViteznePortfolio.cz.

Jan Macek (Conseq Investment Management): „Závěr léta přinesl na trzích obrat, který, zdá se, bude určující pro celý zbytek roku. I ti největší optimisté pochopili, že rychlý pokles sazeb nepřijde, což mělo za následek přerušení růstového trendu akcií a pokles cen dluhopisů. Na náladě nepřidává investorům ani stagnace či rovnou pokles ekonomik vyspělých zemí.

Dle našeho názoru nejsou na obzoru pozitivní informace, které by měly akciový růst opět nastartovat. Doporučujeme tak soustředit se na dluhopisy, sledovat výnosové křivky a pokusit se nastoupit do bondů s dlouhou dobou splatnosti na vrcholu cyklu. To by mělo zaručit slušný zisk z následného pohybu výnosů zpět, tedy při růstu cen.

Tomas Michalek (STARTer Investment Partners): „Důsledek inflace, tedy vysoké úrokové sazby a vyšší kapitálové náklady, se zdá být zátěží, kterou lze přenést na spotřebitele. Plná zaměstnanost v EU totiž zaručuje sílu při vyjednáváních o mzdách pro zaměstnance, což má za následek nepřerušenou a odolnou poptávku po spotřebním zboží v EU.

PSALI JSME:
FIXED.zone citelně posiluje marketing, do jeho čela přichází z WMC Grey Jan Plajner

Česká firma FIXED.zone vyrábějící a prodávající příslušenství k mobilním telefonům, kotovaná na pražském akciovém trhu START, nese náznak tohoto fenoménu – firma vykazuje nárůst prodeje o 20 procent ročně. Navíc produkty vlastní výroby pod vlastní značkou nahrazují ty od třetích stran a zvyšují dynamiku prodeje i marži. FIXED.zone se nabízí (nejen pro příští měsíce) jako sázka na růst díky silné regionální poptávce spotřebitelů.

Štěpán Uherík (ViDa Capital): „Na první pohled se zdá, že je bitcoin stejně nevyzpytatelný jako letní počasí. Jsme přitom svědky vcelku přesného bitcoinového cyklu. Ve vývoji kurzu se vystřídaly bezbřehý optimismus (2021) i apokalyptická vlna (2022). Máme už jen osm měsíců do tzv. halvingu, po kterém historicky vždy následoval růst – ten by dnes s trochou spekulace vycházel na rok 2025.

Právě aktuální období i cenová úroveň jsou tak velmi zajímavými důvody, proč začít s nákupy. Přidejme ještě pohled na geopolitické dění a kostlivce ve skříních centrálních bank a máme dostatek důvodů, proč do portfolia přimíchat jediné decentralizované a fakticky nezkonfiskovatelné aktivum.

PSALI JSME:
Nejhorší letošní týden bitcoinu

Barbara O’Donnell (Saxo Bank): „Pro mě osobně jsou do konce roku novým zlatem měď, olovo a nikl, komodity, které vstupují do procesu výroby zbraní a do obranného průmyslu. Bez toho, abych zněla jako doomsday fanynka, myslím, že bude důležité sledovat geopolitický vývoj v Číně, ten totiž může být hnacím mechanismem rostoucího obratu zbrojního průmyslu.

Z investičního hlediska zaměřím svou pozornost na necyklické spotřební zboží. V prostředí, kdy stagflace klepe na dveře a životní náklady se v porovnaní s příjmy zvyšují, vidím sektor necyklického spotřebního zboží v USA jako příslib mírného, avšak stabilního růstu.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ): „Předpokládám, že centrální banky USA a eurozóny zůstanou v jestřábím módu do konce roku, ačkoli Fed (centrální banka USA, pozn. red.) už sazby v září spíše nezvýší, zatímco Evropská centrální banka ještě ano – naposledy. Problémy v Číně, zhoršující se vyhlídky hospodářského růstu eurozóny a odeznívání optimismu z první poloviny roku, to není pro finanční trhy pozitivní kombinace.

PSALI JSME:
Obavy centrálních bankéřů v USA

Apreciační trend eura vůči dolaru z první poloviny roku je podle mě u konce, ačkoli toto není většinový názor. Výrazněji oslabovat opět začnou středoevropské měny (CZK, HUF, PLN) a s ohledem na zhoršenou perspektivu globálního růstu budou dále ztrácet komoditní měny (AUD, CAD, NZD).

Petr Novotný (Investičníweb.cz): „Nejlepší zprávy už investoři letos nejspíše viděli a kapitálový trh je s velkou pravděpodobností stačil zohlednit v cenách a držitele rizikových aktiv, jako jsou akcie nebo bitcoin, velmi slušně odměnil. A to díky citelnému poklesu inflace, zastavení růstu sazeb, úspěšnému oddálení recese, slušným hospodářským výsledkům firem a nástupu fenoménu umělé inteligence.

Trh podle mého názoru není na hraně kolapsu, ale ani nemá dost energie na strategický průlom. Moje portfolio se proto do konce roku moc měnit nebude – dlouhodobě věřím investicím, které mají asymetrický charakter, minimálně korelují s veřejnými trhy a jsou připraveny na budoucí seizmické změny ve společnosti.

Autor je členem organizačního týmu projektu #ViteznePortfolio
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč výnosová křivka stále předpovídá recesi?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.