Vydělávat díky „tajným trikům“ tisíce dolarů denně?

Názor
Chystáte si pustit písničku nebo video s hrajícími si koťátky na YouTube, ale nejprve musíte strpět reklamu. Televizní moderátorka v ní zpovídá známého politika, který vám doporučuje výhodné investice do státem garantovaných akcií, zaručujících zisk v řádu desítek procent…
Poznávací znaky investičních podvodů? Zbystřit byste měli, kdykoliv vám někdo nabízí svůj „tajný tip“, jak přes noc zbohatnout, případně osvědčenou či naopak revoluční strategii, jak vydělávat bezpracně a bez rizika. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dál už si to asi dovedete představit. I tak vypadá pokus o „investiční“ podvod. Jak nenaletět podvodníkům a investovat rozumně? Podívejte se na rady, které v porovnání s podvodnými báchorkami vypadají jako nuda, ale nepřivedou vás na mizinu, a naopak díky nim zvýšíte šanci, že své úspory opravdu zhodnotíte.

Na úvodní příklad (a spoustu podobných, pozn. aut.) můžete v poslední době narazit extrémně často. Lidé tak přicházejí o peníze a tyto podvody škodí celému světu zavedených a transparentních investic, které si u konzervativních Čechů roky pracně budují svou pověst.

Ano, investice nesou vždy určité riziko, ale lze s ním pracovat a správným přístupem ho snižovat. Investování je jediný způsob, jak dlouhodobě překonávat inflaci. Jen je třeba nenechat se nachytat.

Pryč jsou doby, kdy se člověk ušklíbal nad e-maily od nigerijských princů, kteří lámanou češtinou nabízeli milionové odměny za pomoc při řešení dědictví. Podvody jsou nyní co do provedení výrazně propracovanější.

PSALI JSME:
Pozor na podvodné reklamy. Lákají na investice i supervýhodné ceny

Souvisí to i s rozvojem umělé inteligence, která dokáže velmi věrně napodobit hlas dotyčného člověka a synchronizovat ho s přehrávaným obrazem. Jako na běžícím pásu tak třeba vznikají videa, která mámí z lidí peníze a parazitují na známých osobnostech, aniž by dotyční něco podobného vůbec kdy řekli.

Pozor na revoluční tajné tipy

Nevěřte hned každé reklamě. Poznávací znaky takových podvodů? Zbystřit byste měli, kdykoliv vám někdo nabízí svůj „tajný tip“, jak přes noc zbohatnout, případně osvědčenou či naopak revoluční strategii, jak vydělávat bezpracně a bez rizika.

Udičku podvodníci nahodí například reklamou v podobě chytlavého videa, ze kterého se prokliknete na moderní a profesionálně zpracované stránky s různými grafy a projekcemi zhodnocení o desítky procent.

PSALI JSME:
Experti a „bezpečná“ strategie, tak co by se mohlo pokazit? Čtvrtstoletí od jednoho z největších investičních krachů

Vytvoříte si uživatelský účet jako na reálné investiční platformě, odešlete peníze a možná i vidíte, jak vám začnou naskakovat první virtuální zisky… Akorát pak zjistíte, že peníze nejdou vybrat, nikomu se nedovoláte a stránky najednou přestanou fungovat. Se svými penězi se můžete rozloučit.

Nekličkujte v minovém poli na vlastní pěst

Nechme teď stranou očividné podvody. Nástrahy na ty, kteří chtějí zhodnocovat své úspory, číhají i v jiné podobě. Český trh je například aktuálně zaplavený jednotlivými firemními dluhopisy, jejichž prostřednictvím si firmy půjčují na svůj provoz a další rozvoj.

Narazíte na dluhopisy slibující vyplácet věřitelům úrok třeba 12 procent ročně. Nemusí jít vůbec o prvoplánový podvod, ale riziko, že firma nebude mít dost peněz na splacení svých dluhů a vaše investice se vypaří, je obrovské.

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

U takto „nadivoko“ a napřímo vydávaných dluhopisů může být vaše postavení jako věřitele velmi nevýhodné a investice nemusí být reálně ničím kryta. Dluhopisy takto vydávají mnohdy i firmy s minimální historií nebo děsivým finančním zdravím.

Ne snad, že by všechny firemní dluhopisy byly špatné, ale než je nakupovat jednotlivě, je výrazně vhodnější způsob do nich investovat například prostřednictvím fondů, které investici rozloží mezi více důkladně prověřených dluhopisů.

Dlouhodobé investování není vždy taková jízda, jako můžeme vidět ve filmech z Wall Street nebo kterou nám slibují různí vykukové v reklamách. Je to o trpělivosti a disciplíně, ale nikdo ještě nevymyslel způsob, jak zhodnocovat dlouhodobě peníze efektivněji.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
„Na tajnačku“. Tzv. prašivé dluhopisy prodávají finanční poradci tak, aby o tom centrála nevěděla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.