Z trhu kryptoměn: Týden ve znamení bitcoinu

Analýza
Na konci minulého týdne byla nasazena první aktualizace Bitcoinu po čtyřech letech. Jen o pár dní dřív SEC (americká Komise pro kontrolu cenných papírů, pozn. red.) celkem předvídatelně odmítla schválit bitcoinový ETF (burzovně obchodovatelný fond) založený na spotovém trhu. NFT tokeny dál nabývají na síle.
Na konci minulého týdne byla nasazena první aktualizace Bitcoinu po čtyřech letech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bitcoin hlásí nasazení aktualizace Taproot

Po čtyřech letech byla nasazena nová aktualizace Bitcoinu. Netrpělivě očekávaný upgrade se jmenuje Taproot a do provozu byl uveden v neděli. Taproot přináší lepší zabezpečení a ochranu soukromí a spolu s nimi i drobné zlepšení rozšiřitelnosti bitcoinové platformy.

Navíc umožní vývojářům vytvářet protokoly pro provádění komplexnějších transakcí. To je důležité hlavně pro chytré kontrakty, které jsou základním kamenem decentralizovaných aplikací, například decentralizovaných půjček a obchodování.

Decentralizované aplikace se za poslední rok se značně rozšířily, a to zejména na platformě Ethereum, protože většina z nich funguje právě tam. Právě úspěch decentralizovaných aplikací byl nepochybně jedním z klíčových faktorů, které v posledním roce přispěly k tržní popularitě Etherea.

A protože díky Taprootu umožní efektivnější využití decentralizovaných aplikací i Bitcoin, byla aktualizace bitcoinovou komunitou a hlavně  bitcoinovými maximalisty napjatě očekávána. Díky ní totiž může měna získat přístup k části trhu s decentralizovanými aplikacemi, který byl zatím doménou Etherea, případně jiných blockchainů, jako jsou Solana nebo Polkadot.

PSALI JSME:
Vlády a centrální banky v bitcoinu vidí stále nebezpečnějšího rivala

Někomu už to možná přijde jako hotová věc, ale než Bitcoin zpochybní pozici Etherea jako hlavního blockchainu pro decentralizované aktivity, musí ještě překonat několik překážek. Za prvé má podobně jako současná verze Etherea problémy s rozšiřitelností, které je nutné vyřešit nějakým uživatelsky přívětivým způsobem.

Za druhé je tu efekt jednotlivých platforem, který je z dlouhodobého hlediska asi ještě důležitější. Většina decentralizovaných aplikací se totiž etablovala na Ethereu, a tak tuto platformu používá i většina uživatelů a naopak.

To je také důvod, proč jsou uživatelé někdy ochotni na platformě Ethereum zaplatit i víc než 100 dolarů za jednu transakci, místo toho, aby použili jiné blockchainy, jako například Solanu, kde se decentralizovaným aplikacím též dobře daří.

Nehledě na to dosáhl bitcoin minulý týden nového absolutního maxima 69 000 (BTC/USD), takže je jasné, že si komunita od Taprootu dost slibuje. Zhruba ve stejnou dobu však dosáhlo nového absolutního maxima 4870 (ETH/USD) také Ethereum.

PSALI JSME:
Jeden bitcoin bude stát tři miliony korun ještě letos, říká analytik, který se zatím nemýlil

V USA nebude dál žádný spotový ETF fond

Zhruba před měsícem se ve Spojených státech začal obchodovat první bitcoinový ETF fond nazvaný ProShares Bitcoin Strategy ETF. Tento ETF je ovšem založen na bitcoinových futures, takže nemá v držení žádné „fyzické“ bitcoiny.

Držení tohoto futures ETF je tedy značně nákladné, protože futures je nutné po vypršení každého kontrakt vždy znovu rolovat se záporným výnosem. Proto ho nemá v portfoliu tolik investorů, jako případný spotový ETF. Ten by měl samozřejmě výrazně větší vliv na cenu i rozšíření Bitcoinu.

Jak se dalo čekat, trh už se asi letos amerického spotového ETF nedočká. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) v pátek zamítla žádost investiční firmy VanEck o uznání bitcoinového ETF, který by vycházel ze spotového trhu.

V zásadě tento ETF nedostal povolení z obavy před tržními manipulacemi na spotovém trhu s Bitcoinem, tedy ze stejného důvodu jako dříve ostatní spotové bitcoinové ETF fondy. Dalo by se namítnout, že jde o poměrně bizarní důvod.

PSALI JSME:
Bitcoin je na novém rekordu. V USA spustili první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Jelikož bitcoinové futures nepřímo kopírují vývoj spotového trhu, jsou případným tržním manipulacím vystaveny také. A tak bude důvodem zamítnutí asi spíš fakt, že je spotový trh s Bitcoinem do značné míry neregulovaný, zatímco futures jsou plně regulované a obchodují se na CME.

Coinbase má od své NFT platformy značná očekávání

V posledním roce začal růst význam nezaměnitelných tokenů známých pod zkratkou NFT. Objevily se jako blesk z čistého nebe a budou pravděpodobně kryptoměnovým trendem letošního roku. Minulý týden se k prominentům, kteří kupují a prodávají NFT, jako jsou Stephen Curry, Snoop Dog či Ellen DeGeneres, připojil i americký televizní moderátor Jimmy Fallon, který nakoupil token Bored Ape, což jsou v podstatě komiksové ilustrace lidoopů.

Asi nejvlivnější kryptoměnová směnárna Coinbase (COIN), obchodovaná na burze NASDAQ, ohlásila v říjnu svůj záměr spustit koncem roku vlastní NFT platformu. Jeden ze zakladatelů a současný CEO této firmy Brian Armstrong byl po zveřejnění finančních výsledků za třetí čtvrtletí ohledně této platformy poměrně optimistický.

„Z tokenů NFT jsme nadšení. Jednou budou a vlastně už dnes jsou rozsáhlou oblastí kryptoměnového prostoru.“ Dodal, že objem obchodování s NFT by mohl být do budoucna větší, než objem obchodování s kryptoměnami. Společnost Coinbase oznámila za třetí čtvrtletí tržby ve výši 1,24 miliardy dolarů a zisky ve výši 406 milionů dolarů, což je skoro o 75 procent méně, než ve čtvrtletí předcházejícím.

Autor je analytik kryptoměn v Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na burzu Nasdaq vstupuje provozovatel největšího on-line tržiště s kryptoměnami. Bitcoin stoupá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Jak ochránit úspory před inflací?

Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 procenta. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. Možná ještě zajímavější pohled …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB