Za Fialovy vlády roste veřejný dluh zatím dvakrát rychleji než za Babiše

Vládě Petra Fialy se zatím nedaří zbrzdit tempo zadlužování, dokonce právě naopak. Veřejný dluh za vlády současného kabinetu totiž nominálně narůstá zhruba dvojnásobným tempem v porovnání s nárůstem za vlády předchozího kabinetu Andreje Babiše.
Když Fiala vládu na přelomu let 2021 a 2022 přebíral, činil veřejný dluh 2,57 bilionu korun. Nyní přesahuje tři biliony. Ilustrační foto: Facebook, Petr Fiala

V letošním prvním čtvrtletí také veřejný dluh České republiky poprvé v historii překonal psychologickou úroveň tří bilionů korun. Vykázal úroveň bezmála 3,1 bilionu korun. Přitom když Fiala vládu na přelomu let 2021 a 2022 přebíral, činil veřejný dluh 2,57 bilionu.

Do konce letošního března tedy stoupl o dalších 530 miliard korun. Od začátku letošního dubna do konce června pak podle předpokladu narostl o dalších minimálně zhruba 70 miliard korun, takže celkový nárůst zadlužení z doby Fialovy vlády vskutku činí přibližně 600 miliard korun.

Když na přelomu let 2017 a 2018 začínal vládnout Babišův kabinet, odpovídal veřejný dluh částce zhruba 1,75 bilionu korun. Za vlády Babišova kabinetu tak dluh vzrostl o přibližně 820 miliard korun. Za Babišovy vlády tudíž veřejný dluh narůstal průměrným tempem zhruba 100 miliard korun za každé pololetí.

Fialova vláda – za jejíhož působení, jak je uvedeno, dluh narostl o zhruba 600 miliard – tudíž zadlužuje zemi průměrným tempem přibližně 200 miliard korun za každé pololetí. Čistě nominálně tedy dvakrát rychleji než Babišův kabinet. Toto srovnání však nebere v potaz inflaci, ani úroveň ekonomického růstu.

Babišova vláda se musela vypořádat s citelně hlubším, covidovým propadem, než jaký nastal kdykoli za vlády Fialovy. V covidovém roce 2020 se ekonomika propadla o 5,5 procenta. Za čtyři roky Babišovy vlády tak průměrný růst odpovídal pouze 1,1 procenta.

Za Fialovy vlády zatím byl – loni – růst 2,5 procenta, přičemž pro letošek se obecně počítá s růstem nejpravděpodobněji 0,3 procenta. Za Fialovy vlády tak ekonomika zatím v průměru roste reálně o něco rychleji než průměrně za vlády Babišovy, neboť válka na Ukrajině na ni nemá až tak tlumivý dopad, jaký měl covid.

Naopak ale Fialova vláda se potýká s výraznější inflací, než jaká panovala kdykoli za vlády Babišova kabinetu. Inflace přitom z definice „nafukuje“ ceny a obecně nominální ukazatele, takže za rychlejší růst dluhu za vlády Fialovy porovnání se situací za vlády Babišovy může z určité části právě i citelnější inflace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 24
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Sl Slavomír

  A kde je Milion chvilek a další samozvaní hlídači správného dění v republice ?

 2. SZ Stanislav Zapletal

  Vina je mizerná Ústava, která pomáhá neschoným dostat se k vládě. Jak bude dlouho trvat než nám to dojde? Na mistra kteréhokoli řemesla je třeba skládat zkoušky. Na poslance a senátora ne. Když za hlavní přednost členů vedení politické partaje se považuje užvaněnost.

 3. Pe Petr

  V článku je chyba to není Fialová vláda, tady vládnou loutkáři, a ti vědí…

 4. EP Eva Psohlavcová

  Žvanění, krytí neschopných a vysílání signálů stojí hrozné prachy.

 5. Ro Roman

  Nove úsporné opatření existuje oblasti místních samosprávy ČR oblasti poplatky 1993/2023(30)let 14,8 na 444mld poplatcích tržbách obci a měst ČR,, omezit národní dotace včetně národní majetku fond samosprávy zisky,ne na vrub obyvatelstvo ČR.

 6. FN Filip Navrátil

  PROSÍM VÁS TO JE DEZINFORMACE, PROKREMELSKÁ ŠTVAVÁ KAMPAŇ RUSKÉ PÁTÉ KOLONY V NAŠÍ ZEMI…. píšu to správně pane premiére?

 7. Pa Pavel

  Pane Babiši, už prosím Vás zmizte do propadliště dějin. Jste starej, dnešnímu dění už nerozumíte a navíc jsem na politiky co mluví československy od socialismu alergický.

  • Vl Vladimír

   Ti,kteří nepřemýšleli,co tato fialová a prolhaná banda způsobí za škody republice.Nejhorší vláda co tu kdy byla.

 8. Da Dagmar

  Takže co? Jak dlouho to budeme ještě tolerovat? Neschopnost, alibismus a všechno svádět na Babiše?

  • Ha Hary

   Co se bojíte pa pan profesor vám to zduvodni i s tím saškem co neví kolik má miliarda nul! No schválně??@

 9. Ho Honzas

  Jo jo, to se nám to debužírije když nám jiní půjčují. (Zelený alzák).

 10. HS Helibert Svoboda

  Vše by šlo, jen ten konec není úplně objektivní. Vysoká inflace sice zvyšuje ceny i pro stát a tím i větší zátěž pro rozpočet, ale chybí tu druhá půlka – inflace zvedáním cen VŠEM, ne jen tedy státu, přináší do státní pokladny daleko víc na SD a DPH. A třeba to brutální zvýšení cen energií je přímo živou vodou pro rozpočet. Takže to vypadá, že INFLACE JE PRO STÁ VÝHODNÁ!!!

 11. An Antonín

  Nevím,nevím ale jsem si jistý,že kormidlo má v ruce flekmatik amatér.

 12. Ji Jiří

  Brouk Pytlík ví vše nejlépe.Snad nás už brzy opustí a bude škodit někde jinde.

  • Zd Zdeněk

   Sklízíme ovoce naší volby, nejsme schopni, zasadit se o změnu, a jen pláčem nad rozlitým mlékem, a to je tak všechno, čeho jsme schopni!

 13. Ji Jiří

  Dobrý den, nechápu proč se neustále navážíte do Pana Fialy, vždyť on přece vysílá ty jasné signály.

 14. IK Ivar Kafka

  To bylo řečí co?Ale před volbama.To už neplatí.Sedmilhář.

 15. To Tomáš

  Babiš je rád, že se stáhl do opozice, protože by nasekal ještě větší dluh. Tím neobhajuji 5koalici, je třeba po nich šlapat.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB