Smíšené výsledky stavebnictví

Názor
Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum stavebního povolování.
Lidé budou v tuzemském stavebnictví chybět i nadále. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lednová čísla ve stavebnictví nemá smysl nijak přeceňovat. Jednak se v tomto čase moc nestaví, takže jejich podíl na celoročním výsledku je téměř zanedbatelný, jednak jsou vždy ve vleku výkyvů počasí. Pokud je příznivější, vypadá to v tomto odvětví lépe atp. Proto je letošní první pokles spíše jen výsledkem vysokého srovnávacího základu z loňského roku.

V každém případě už v soft průzkumech byly vidět určité známky optimismu – na rozdíl od průmyslu – takže stavebnictví se může postupně propracovat do černých čísel. Zvlášť pokud se podaří neustrnout v udělování stavebních povolení, jak naznačují první letošní čísla, a zajistit financování.

PSALI JSME:
Stroukal: Normy ve stavebnictví jsou nesmyslné. Chráníme občana proti jeho vůli

Nadějně vypadají i výsledky z bytové výstavby, otázkou však je, jestli vydrží. Jestli jen nejde o jeden výkyv v řadě, nebo se už skutečně mění doposud negativní trend výstavby. To ukážou až data z dalších měsíců. Jako podpora výstavby letos zafunguje levnější financování a dostupnější hypotéky. Příznivější by mohly být rovněž ceny stavebních materiálů, nicméně lidé budou ve stavebnictví chybět i nadále.

V každém případě více bytů se začalo stavět v Praze, v Jihočeském a Plzeňském kraji. V roční sumarizaci za celou ČR jde celkem o 36 505 bytových jednotek, a to zatím rozhodně o nějakém boomu nesvědčí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl stagnuje, ale stavebnictví se dál propadá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB