Zřídí si v cizím bytě trvalý pobyt, nasekají dluhy, a vlastníkovi pak v bytě řádí exekutor

Vlastníci bytů si musejí obzvláště dávat pozor, komu byt pronajmou. Pokud je to totiž občan ČR, tak si v bytě může nechat zapsat trvalý pobyt bez souhlasu, a i bez vědomí majitele. A jestliže je nájem „per huba“, bez smlouvy, není problém si takovou napsat pro oči úřadu.
Pokud si nájemce zřídí v bytě trvalý pobyt, nebo v něm zůstane přihlášen i po skončení nájmu, plyne z toho pro pronajímatele řada rizik. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pak dochází k tomu, že vypečený nájemník nadělá dluhy a v bytě, který není jeho, ale má tam zapsaný trvalý pobyt může zabavovat věci exekutor.

Je pak na vlastníkovi bytu, aby složitě dokazoval, že jsou jeho. V každém případě, po každém nájemníkovi, když končí, by si vlastník bytu měl na úřadě zjistit, zda na jednotce není zapsán trvalý pobyt, a pokud ano, musí ho zrušit. S nájemní smlouvou v ruce.

Takto to funguje u občanů ČR. Jestliže jde do bytu bydlet cizinec, jenž nemá občanství ČR, potřebuje písemný souhlas majitele bytu, jenž pak předkládá cizinecké policii, a jenž je pravidelně obnovován.

PSALI JSME:
Změnu trvalého bydliště nepodceňujte

Zákaz trvalého pobytu v nájemní smlouvě je neplatný

Nájemce, který je ale občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele, zdůraznil advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. „Úřad trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno,“ konstatoval Strnad.

K zapsání trvalého pobytu nájemci stačí, aby na příslušném obecním úřadě, který vede evidenci obyvatel, předložil platnou nájemní smlouvu.

„Žádný souhlas pronajímatele se nevyžaduje, stejně jako se nepřihlíží k různým ujednáním v nájemní smlouvě. Někteří pronajímatelé do smluv dávají formulace, že musí umístění trvalého pobytu nájemci schválit, nebo že zřízení trvalého pobytu vůbec možné není. Úřad ale na toto ohledy nebere,“ shrnul Strnad.

Hrozba zabavení vybavení bytu

Pokud si nájemce zřídí v bytě trvalý pobyt, nebo v něm zůstane přihlášen i po skončení nájmu, plyne z toho pro pronajímatele řada rizik. Když totiž nájemce skončí v exekuci, exekutor může přijít do bytu, který je adresou jeho trvalého bydliště.

PSALI JSME:
Myslíte si, že po vaší nové adrese nikomu nic není? Omyl!

A to může znamenat potenciální hrozbu obstavení vybavení bytu, které vlastní pronajímatel. Ten pak bude muset složitě dokazovat, že je vlastníkem každé jednotlivé věci v bytě – a k tomu bude potřebovat účtenky a další doklady.

Návrh na zrušení trvalého pobytu

Pokud dojde k ukončení nájmu, majitel nemovitosti by tak měl aktivně zrušit trvalý pobyt nájemníka. Stačí, když zajde na obecní úřad s nájemní smlouvou a dokladem o jejím skončení – což může být výpověď, dohoda, nebo prokázané uplynutí doby nájmu dle smlouvy. A na úřadě vznese návrh na zrušení trvalého pobytu.

„Ještě větší problém může nastat, pokud nájemce odejde z bytu bez oficiálního ukončení nájemní smlouvy – v takovém případě se majitel neobejde bez právní pomoci,“ uzavřel Strnad.

PSALI JSME:
Dva největší mýty vztahující se k pronajímání bytu

Zavřít reklamu ×
  1. To je zase blbost! Pronajímám 22 let, docela dost bytů a domů, když už se exekutor objevil, tak bez problémů respektoval můj majetek. Když tam dlužník už nebydlel tak poděkoval a šel dál

  2. Zcela zde chybí doporučení majitelům. I nájemníkům. A to zní. Přesná fotografická dokumentace všeho zařízení i stavu bytu, která je pořízena v den předání bytu, odsouhlasená písemně oběma stranami, by měla být nedílnou součástí nájemní smlouvy. Tím se kryjí obě strany ohledně způsobené případné škody dále majitel, kdyby do bytu vnikl exekutor a konal svoji práci.

  3. Co takhle do smlouvy sepsat inventář věcí, které se v bytě nachází a podpořit to fotodokumentací s vlastními evidenčními štítky? Je to jasný důkaz a exekutor bude mít smůlu.

  4. A pak se každý divý, že lidé nemají kde bydlet. Když je tady podle statistik tolik volných bytů a domů. Sám mám volný byt a se sourozenci dům po tetě. Než to pronajmout a mít problémy. Zůstane to vše prázdné, než dorostou naše děti. Celé roky by tam mohl bydlet nájemník, ale nebude. A za tohle může stát a jeho zákony. Když víc chrání nájemníka než pronajímatele. Ať je to 50 na 50. Ať jsou podminky spravedlivé. Pro obě strany. A né jen pro jednu. Např.: ekzekutor by musel s katastru zjistit skutečneho vlastnika bytu a zeptat se ho co je v bytě jeho a neloupit tam jak vor v zakoně. Atd…

    • V tomto ohledu jsou podmínky podobné. Ve stejném postavení se může ocitnout nájemce , pokud se do problému dostane majitel. I on totiž může přijít o svůj majetek, nebo bude složitě dokazovat jeho původ. A pokud by jste se rozhodl někdy byt pronajímat nechte si raději nájemní smlouvu sepsat u právníka je to bezpečné a také bez gramatických chyb.

  5. Problém je už v tom, že matrika vám ofiko nemůže sdělit, kdo všechno má trvalý pobyt na vaší adrese. A nemusíte byt nikomu ani pronajímat. Pro zápis TP se dá vše sfalšovat… Vím o čem mluvím, dělel jsem na berňáku a tudíž byly i kontakty na matriku…

  6. Když přijde někdo s falešnou nájemní smlouvu na úřad, tak mu tam trvalé bydliště zapíší. Neověřuje se její pravost. Takže se k vám může nastěhovat kdokoliv a ani o tom nevíte.

  7. A nikdo neuvažoval variantu, že se byt pronajme někomu jinému. Novéu nájemníkovi pak exekutor začne zabavovat věci. Jinak ukončení trvalého pobytu si autor článku představuje jak Hurvínek válku. Je potřeba na úřadě dokázat nejen, že tam nájemník nemá oprávnění užívat byt, ale i to, že ho skutečně neužívá. Když to jde rychle, tak to trvá 5 měsíců.

    • pravda. Díky lidem jako ja pan JUDr Křeček, ombucman nájemníků, je postavení majitelů domu v obrovsky podřadné . Jedinou – dílčí – obranou je uzavírání smluv na dobu omezenou, třeba na jeden rok, protože pak je jasné, kdy se špatný nájemník vystěhovat musí, kdy mu končí nájemní titul a od kdy může domáci za své dělat generálku za jím vybydlený byt. Výdy se omlouvám svým nájemníkům za to, že jim nedávám nájemní smlouvu na dobu určitou a vysvětluji, že je to proto, že moje postavení je proti nájemníkovi je v zákoně nerovné, že zákon nekopíruje obecná pravidla dobrých mravů a slibuji, že jak se to změní, změním i já režim nájemních smluv a ONI MI ODPOVÍDAJÍ, ŽE TO VĚDÍ A CHÁPOU A SOUHLASÍ S TÍM A NECHÁPOU, PROČ JE ZÁKON TAKTO NESPRAVEDLIVÝ …. a říkají, že kdyby to bylo na nich, změnili by to na vyvážený stav. Stát to ale chápe jako politukum a na rovná práva jedněch i druhých kašle, protože ví, že nájemníků je víc než domácích a při tom mají všichni stejné volební právo.

  8. Úřad pošle majiteli zprávu, že v bytě bylo zařízeno trvalé bydliště. Alespoň Praha 17 to dělá.

  9. Byla -li předložena falešná, tedy padělaná, nájemní smlouva, měl by to být důvod ke zrušení trvalého pobytu.

    • To je fakt lepší držet to prázdný. Voda,plyn a elektrika se nespotřebovává s topení taky ne, když mám svůj kotel. Takže jen do fondu oprav a platba za příkon – elektroměr s plynoměr s to se dá vydržet. V dobře zastropování dokonce slušnější přeplatek.

  10. Nám tedy přišlo oznámení z úřadu o zřízení trvalého bydliště nájemníkem. Což je OK. Problém je s spíš v tom, že jsou pak po ukončení smlouvy líní jít opět na úřad a ten pobyt si zadarmo zrušit. Mě pak nezbývá nic jiného než za poplatek (asi 100,-/os.) toto zrušit. Je krásné jak o našich nemovitostech a právech k nim rozhodují jiní a naše vlastnická práva jsou až v pozadí všeho.

  11. Jenže trvalé bydliště se hlásí na adresu bytového domu, nikdy ne na konkrétní byt. Pokud tedy sice exekutor přijde na adresu, a na bytě nebude jmenovka, nebo tam bude jmenovka jiná, těžko bude vědět, na jaký konkrétní byt zazvonit. Tak prosím nestrašte lidi, to je zase novinářská práce, že by jeden zvracel.

  12. Kocourkov! imho kdyz ma nekdo trvaly pobyt na urade taky tam jde exekutor zabavovat vybaveni??? Kdo jim dal takovou pravomoc ze si nemusi zjistovat komu co patri a rovnou zabavovat???

    • To, že lze zapsat trvalé bydliště v nájemním bytě je v pořádku, ovšem měl by být zákonem upraveno, že platnost zápisu je jen do data platnosti nájmu dle nájemní smlouvy, což by při nájmu na dobu určitou řešilo situaci – po skončení nájemní doby by trvalým pobytem byla buď adresa obecního úřadu (jako u bezdomovců) nebo adresa místa, kam se nájemce přestěhoval.

  13. Exekutor přijde do bytu, kde prokazatelně bydlí lidé, kteří nejsou dlužníci, které exekutor hledá, přesto má exekutor právo jim vzít majetek a oni jako osoby mimo spor musí dokazovat, že majetek je jejich. Toto je největší prasárna, kterou po revoluci vymysleli.

  14. Jsem pronajímatel a mám datovou schránku. Jakmile se některý z nájemníků přihlásí k trv. pobytu, čemuž nebráním, tak mi přijde oznámení do dat. schránky a vím to hned. Ve smlouvách mám uvedeno, že kauce se vrací po doložení odhlášení případného trvalého pobytu, nebo v případě trv. pobytu je možno požadovat složení další kauce, která slouží právě k tomuto účelu. Zatím bez problémů. Problém jsme měli jen se sídlem firmy na naší adrese, to je mnohem těžší zrušit.

  15. Proboha neplašte zbytečně lidi. Stačí mít věci v pořádku – tedy písemnou nájemní smlouvu a predavaci protokol. Zapsání trvalého pobytu úřad hlásí vlastníkovi. Takže o tom ví.
    V případě exekuci se majetek vlastníka prokáže soupisem vybavení bytu v předávacím protokolu.

  16. Stačí udělat nájemní smlouvu na někoho z rodiny ,ten to pak podnajme a podnájemní smlouva neumožňuje zřízení trvalého pobytu.

    • To je pěkná hloupost. Ohlašovna má ze zákona povinnost zaslat do vlastních rukou oznámení o změně počtu přihlášených osob. To v případě, že nedává souhlas vlastník objektu osobně. Pokud se někdo z objektu odstěhuje, ohlášení se již neposílá. Jestli si majitel nepřebírá poštu nebo to pošta uloží u nich, je již jiná věc.

  17. Na vině je „kvalita“ Občanského zákoníku z dílny ODS v době vlády nyní nepravomocně odsouzeného expremiéra Petra Nečase. Jaký pán, takový krám… Kvalitní politici, kvalitní zákony, kvalitní justice která tyto kvalitní politiky kvalitně soudí, ale neodsoudí. Stále dokola, jen partajní dresy se mění.
    Kauce, soupis majetku v předávacím protokolu, neustále všechno důsledně hlídat. Dobrý nájemník je tak trochu zázrak.

  18. Jo dříve existoval přechodný pobyt, ten dnes již není. Dříve se nešlo přihlásit trvale bez vědomí majitele! Jo tady z toho někdo udělal jeden pěkný bordel. A ten kdo tento stav vymyslel by měl nést veškeré následky.

  19. To je výsledek postkomunistických vlád.. Za soudruha Stalina by se to stát nemohlo, protože jak už píše pán přede mnou byl přechodný pobyt. Jak je to možné, že si někdo na cizí byt může napsat trvalý pobyt, když nemá smlouvu o trvalém bydlení.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB