Až o dvousettisícové dotace na kreativní služby pro malé a střední podniky

Výzva k iniciativě Design Credits, která je součástí komponenty Národního plánu obnovy Ministerstva kultury České republiky, nabízí dotaci podnikům orientovaným na průmyslovou či řemeslnou výrobu až do výše 200 tisíc korun. Informovala o tom agentura na podporu obchodu CzechTrade s tím, že na letošní rok je v rámci výzvy alokováno deset milionů korun.
Češi mají spoustu skvělých a originálních nápadů, existuje ale řada projektů, které potřebují pomoci se startem realizace po designové stránce, říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade. Ilustrační foto: CzechTrade

Agentura společně s ministerstvem kultury tím chtějí podpořit propojení malých a středních firem s kreativními profesionály, kteří firmám pomohou inovovat design produktů. O to se v rámci národní platformy Design Centrum stará agentura CzechTrade, která je zprostředkujícím subjektem výzvy. Příjem žádostí byl zahájen 3. ledna.

Jednotlivé společnosti mohou z celkové výše deseti milionů korun získat na jeden projekt finanční podporu v rozmezí 50 až 200 tisíc korun. Žadatel o dotaci si musí pro realizaci projektu vybrat některého z profesionálů, kteří jsou součástí Adresáře designérů agentury CzechTrade, který spadá pod Design Centrum CzechTrade.

„Češi mají spoustu skvělých a originálních nápadů, existuje ale řada projektů, které potřebují pomoci se startem realizace po designové stránce. Proto byla spuštěna podpora spolupráce firem s profesionálními designéry, kteří mohou firmám pomoci,“ uvedl Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Příležitost pro firmy i designéry

Designéři pomohou malým a středním podnikům reagovat na požadavky trhu a tím podpořit jejich konkurenceschopnost, posílit exportní připravenost a významně zvýšit hodnotu jejich značky. „Jde o společný tvůrčí proces firmy a produktového designéra, který povede k zefektivnění vzhledu nebo funkčnosti vlastního produktu, informovala vedoucí Design Centra CzechTrade Zuzana Sedmerová.

Díky širokému spektru designérů, kteří jsou registrovaní v adresáři agentury, se podle ní mohou žadatelé o dotaci spojit se zkušenými profesionály v oblasti produktového a průmyslového designu. „Hlavní cílem Design Credits je zahájení průmyslové výroby produktů s vysokou přidanou hodnotou,“ dodla s tím, že do adresáře designérů CzechTrade se mohou průběžně registrovat profesionální designéři zdarma.

Malé a střední podniky mohou podat žádost o dotace v dotačním portálu ministerstva kultury do 31. července 2023. Nárok na získání dotace mají firmy se sídlem nebo provozovnou na území České republiky a zároveň s prokazatelnou historií minimálně tři měsíce před vyhlášením výzvy.

Maximální výše dotace je až 85 procent z celkové výše odměny designéra za vytvořené autorské dílo, přičemž celková výše dohodnuté odměny za vytvoření designu není stanovena. Na jednu projektovou žádost lze poskytnout dotaci v maximální výši 200 tisíc korun. Všechny schválené projekty musí být uskutečněny nejpozději do 30. září 2023.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB