Cena palivového dříví pokračuje v pádu

Cena dříví v ČR pokračuje v citelném propadu. V letošním druhém čtvrtletí například metr krychlový palivového dříví jehličnanů zlevnil meziročně o 27,5 procenta, a to z 599 na 434 korun. Byl tak nejlevnější minimálně od roku 2011. Už za celý loňský rok přitom cena dříví klesla nejvýrazněji minimálně v tomto desetiletí. Jehličnaté a listnaté dříví loni úhrnem zlevnilo meziročně o 15,8 procenta.
Cena palivového dříví pokračuje v pádu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za citelný propad může pokles cen jehličnatého dříví, zejména smrkového, méně pak borovicového a modřínového Jehličnaté dříví zlevnilo loni meziročně o 17,6 %. Listnaté dříví, dubové a bukové, naopak zdražilo, meziročně o tři procenta.

Důvodem popsaného vývoje jsou zejména probíhající problémy s přemnoženým kůrovcem. Kůrovcová kalamita gradovala kvůli extrémně suchému a teplému počasí v roce 2018. Napadené dřevo se nuceně kácí, což zvyšuje jeho nabídku na trhu. Zaplavení trhu tímto dřevem pak způsobuje pokles jeho ceny.

Připomeňme, že státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil kvůli kůrovcové kalamitě těžbu dřeva o třicet procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových z předchozích 10,65 milionu metrů krychlových. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlových.

PSALI JSME:
Cena palivového dříví padá i letos, za rok klesla o více než třetinu

V prvé řadě se kácení kůrovcem napadených stromů týká smrků, které jsou přemnoženým kůrovcem zasaženy nejvíce, částečně ovšem také borovic, nebo dokonce jasanů.

Cena listnatého dříví, dubového a bukového, ovšem stagnuje, nebo roste i za této situace, neboť jeho vlastníci jej kvůli zaplavení trhu zejména smrkovým dřevem nechtějí na trh dodávat, aby jej zbytečně neprodávali pod cenou. To tedy v jisté míře omezuje dostupnost listnatého dříví.

Pokud se zaměříme na oblast čistě palivového dříví, je loňský propad ještě markantnější. Palivové dříví z jehličnanů zlevnilo loni meziročně o 20,7 procenta. Poměrně nezvykle zlevňovalo také palivové dříví listnáčů, a to o 3,6 procenta.

PSALI JSME:
Kůrovcová kalamita: Peníze na dřevo jsou právě k sežrání

V obou případech jde o nejvýraznější pokles minimálně v tomto desetiletí. Palivové dříví jehličnanů meziročně zlevňuje soustavně počínaje rokem 2016. Palivové dříví listnáčů ještě v letech 2017 a 2018 zdražovalo.

Průměrná cena palivového dřeva jehličnanů činila loni 587 korun za metr krychlový. V roce 2015 to přitom bylo 812 korun. Palivové dříví listnáčů ve stejném období v zásadě cenově stagnovalo, když jeden jeho metr krychlová zlevnil z 1111 na 1108 korun.

V době stále ještě zdražujících energií v čele s elektřinou představuje dramaticky zlevňující palivové dříví z hlediska mnohých domácností stále atraktivnější alternativu, například pro krbové vytápění či topení dřevokotlem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

×
 1. Nějak to asi není tak jak je popsáno. Soudruh ekonom komentuje pouze výkupní ceny, ty spotřebitelské jsou rok od roku vyšší. Pijavice se akorát více nabalíkujou. Teď už chápu proč komunisti zcela zlikvidovali soukromé obchodníky a na tvorbu cen zavedli státní monopol.

  • Soudruhu, můžeš to napravit. Můžeš ty pijavice zlikvidovat. Můžeš levně nakupovat a prodávat místo pijavic levně a tak budou spotřebitelé nakupovat u tebe.
   Chápeš to? Tak hurá začni podnikat.

  • josé má pravdu, bohužel
   a pánové Tomáš a jaroslav žijí nějakém paralelním světě? nebo dřevo nikdy nekupovali …. skutečnost je bohužel taková, že hrabivost a nenažranost přežraných a stále více žeroucích je neuvěřitelná

 2. Michal píše:13.9.2020 (5:08)
  No,a který mamlas ještě topí dřevem ?
  ——————————————————
  Mamlas jsi ty, neumíš kupecké počty.

  Kdyby jsi je uměl, tak nenapíšeš mamlas !

  Teď jsi za mamlasa Ty !

 3. Blbost,
  cena palivového dříví na Bruntálsku je 600,-Kč za plnometr. A nezlevňuje !!!!!!!
  Co bude za pár let, je jasné. Nebude smrkové palivové dřevo, nebudou peletky, dřevěné brikety. A bude draho. Nebude čím topit, nebude dřevo, uhlí je drahé a má jít do útlumu. Ekologové protestují a zakazují. Solár a tepelné čerpadlo je drahé na náklady na pořízení a má malou účinnost, zejména v našich podhorských podmínkách.
  Elektřina je nedostupná. Jaderný reaktor se mi nedaří zkonstruovat. A tak nevím co budu spalovat aby bylo v zimě teplo.

 4. To je pěkná blbost. Všude brečí že je dřevo levné a nevyplatí se ho prodávat a přitom jsem nějak nepostřehl že by bylo dřevo levné.

 5. Čekají nás holt celkem krušné časy. Až kůrovec sežere vše a smrkové dřevo nebude,jeho cena zase půjde skokově nahoru. Uhlí díky ekologickým mamlasům už nebude,plyn je drahý už sám o sobě a kdo dneska vsadil na tepelné čerpadlo nebo elektřinu,spláče taky a hodně citelně. Elektrodebilita,útlum těžby uhlí,obnovitelné zdroje a stagnace v jaderné energetice vyžene její cenu taky do pěkně astronomických výšek. Hodně lidí bude muset zapojit starý petry a topit vším co hoří….nebo sedět doma v kožichu

  • Nevíš o čem psát, tak blábolíš o něčem, o čem nemáš ani potuchy. Bohužel takových nýmandů je i ve vládě a diskusích jak maku

 6. Je důležité vědět že palivové dříví se prodává na PLNOMETRY tedy prostorové metry což je méně než kubík, cca 0,8 kubíku.

  • Je důležité vědět, že PLNOMETR (zkráceně „plm“) je od „plný metr“, bez vzduchu mezi jednotlivými poleny = METR KRYCHLOVÝ/KUBICKÝ (zkráceně „m3“) a množství se obvykle určí u jednotlivých klád podle délky a středového průměru tabulkami.
   Naopak PROSTOROVÝ METR (zkráceně „prm“) je obrazně objem krychle o straně dlouhé 1m vyplněný naskládanými jednotlivými poleny o délce 1m se vzduchovými mezerami mezi nimi a množství se určuje změřením prostoru, který určitá hromada/hráň apod. narovnaného (NE nasypaného nebo naházeného) zabírá včetně toho vzduchu, z čehož vyplývá, že 1prm dřeva obsahuje ve skutečnosti MENŠÍ množství dřeva, než 1plm/m3.
   Na přepočet existují tabulky, například u jehličnatého palivového dřeva v délce 1m rovnaného 1prm=0,64plm/m3, u listnatého 1prm=0,54plm/m3. Větší délky polen rozdíl zvětšují, menší délky zmenšují – roli hraje obecně známé zakřivení jednotlivých dřevin a tedy % vzduchových mezer.

 7. Zdravím, také na chalupě topím dřevem. Metrové Vám již nikdo neprodá, soudruzi z ČLesů Vás na samosběr do lesa nepustí, a špalky 30-40cm Vás vyjdou s dopravou do 20km na 1350,-Kč za sypaný plnometr, měké-tvrdé /co ta míra znamená nevím/ nová doba nové míry a to se ještě musíte 10x připomínat, letos jsem objednal v březnu ještě jej nemám. Ceny lezou dolů ale jenom v televizi nebo Praze – pohraničí to už je jiná, přitom v lese leží hromady dřeva plné housenek možná i lýkožrouta až se nažerou půjdou do zdravých stromů kam jinam by letěly . No prostě o nízkých cenách dřeva nic nevím. Sportu zdar a hlavně se neposrat až se všichni nažerou a nejenom lýkožrouti možná se začnou chovat jako lidi.

 8. Zdar, každý den kolem mne projíždí deset až dvacet polských kamionů s kontejnery do nich se dřevo nakládá a posílá do Číny tak proč to doma zlevňovat ):

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru