Data z české ekonomiky mírně vylepšila její obrázek

Sérii tento týden zveřejňovaných dat na domácí půdě odstartovaly mzdy za třetí čtvrtletí letošního roku. Ty v nominálním vyjádření meziročně průměrně rostly o 7,1 procenta po růstu o osm procent ve druhém kvartále. V mezičtvrtletním srovnání mzdová dynamika dosáhla jednoho procenta.
Sérii tento týden zveřejňovaných dat na domácí půdě odstartovaly mzdy za třetí čtvrtletí letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

V reálném vyjádření byly mzdy meziročně o 0,8 procenta nižší, v mezikvartálním srovnání však již druhé čtvrtletí rostly. Celkově se v průměru nacházely zhruba na úrovni konce roku 2017. Zatím pouze umírněný růst reálných mezd se pak odráží ve vývoji českých maloobchodních tržeb.

Ty bez prodejů aut v říjnu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o 0,6 procenta po zářijovém poklesu o 0,5 procenta. Meziročně však byly stále nižší o 1,4 procenta (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní, pozn. aut.). Už vůbec se nedařilo tuzemským službám, které byly v říjnu nižší o 0,4 procenta po zářijovém růstu o 0,5 procenta.

Naopak česká průmyslová produkce překvapila svým meziročním růstem o osm procent meziročně. Meziměsíčně se zvýšila o 2,8 procenta, čemuž pomohlo především zlepšení situace v dodavatelských řetězcích automobilového sektoru. Díky vyšším vývozům automobilů překonal tržní očekávání i říjnový přebytek zahraničního obchodu. Solidně meziměsíčně v říjnu rostlo i české stavebnictví.

Zveřejněné statistiky ukázaly, že Česká národní banka v říjnu pokračovala v dříve avizovaném odprodeji výnosů z devizových rezerv, když uzavřela spotové operace na devizovém trhu za 284 milionů eur. Datovou smršť uzavřela páteční data z trhu práce. Podíl nezaměstnaných však nepřekvapil, když v listopadu stagnoval na říjnových 3,5 procenta.

Koruna zahájila týden oslabením k úrovním lehce nad 24,40 CZK/EUR. V dalších dnech se pak pohybovala převážně v pásmu 24,30-24,35 CZK/EUR. Bez výraznějších pohybů se tento týden obešel polský zlotý. Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny na 5,75 procenta, jak se očekávalo. Tradičně nejvolatilnější byl maďarský forint, který oslabil o 0,9 procenta.

Data přicházející ze sousedního Německa výrazně zklamala. Pozitivní překvapení přinesla pouze vzestupná revize PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z oblasti služeb (z 48,7 bodu na 49,6 bodu), naopak říjnové tovární objednávky a průmyslová výroba za konsenzem zaostaly. Tovární objednávky propadly meziměsíčně o 3,7 procenta, zatímco trh počítal s mírným růstem.

V červených číslech byla i průmyslová produkce (-0,4 % m/m vs. tržní očekávání +0,2 %), což je nepříjemná zpráva i pro český průmysl. Není tedy divu, že společná evropská měna pokračovala ve své sestupné tour. Zatímco týden zahajovala poblíž úrovně 1,09 USD/EUR, v jeho závěru se již pohybovala jen kolem 1,078 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB