Exekutoři jsou hrdinové práva a obětí populismu, řekl jejich prezident k 30. výročí demokracie

Exekutoři jsou podle prezidenta jejich profesní komory Vladimíra Plášila „hrdinové práva a obětí populismu“, kdy se politici snaží zalíbit voličským masám. Šéf exekutorské komory to prohlásil na pondělní odborné konferenci na pražském Žofíně nazvané 30 let svobodných právnických profesí.
Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil. Foto: ekcr.cz

„Takzvaný soukromý soudní exekutor se stal hrdinou, když vrátil právu jeho vymahatelnost, ale zároveň obětí svých vlastních úspěchů, kdy se poté začalo přemýšlet, zda nemá moc velké pravomoci, a toho se chytili ti s politickými ambicemi. Exekuční proces se stal mediálně-politickým otloukánkem,“ řekl Plášil před zhruba dvěma stovkami právníků, včetně soudců.

Narazil tak na to, že když exekuce dělali soudní úředníci, byla jejich úspěšnost mezi jedním až pěti procenty z celkového objemu vymáhaných pohledávek. U soukromníků pak po roce 2001, kdy byli privátní exekutoři s pravomocemi státních úředníků uzákonění, vzrostla až na 80 procent podle typu a stáří pohledávky. Po sérií regulací a skutečnosti, že chronickým neplatičům není podle zákona co brát, klesla na zhruba na dvacet procent.

PSALI JSME:
Většina Čechů už má neplatičů plné zuby. Další úlevy dlužníkům odmítá

„Za osmnáct let prodělal exekuční řad více než pět desítek novelizací. To je absolutní právní nestabilita. Co bylo ještě včera podle zákona, je dnes protiprávní a škody z toho mají přitom platit exekutoři, kteří jsou jen vykonavateli soudních rozhodnutí,“ konstatoval Plášil.

Podle něho se ale z exekutorů stal veřejný nepřítel číslo jedna, i když hájí právo a zájmy většinové společnosti, která nikomu nic po splatnosti nedluží. Plášil se podivuje nad tím, že mnoho soudních rozhodnutí bylo zároveň zastaveno dokonce i zpětně, retroaktivně. Připustil, že ke společenské nevraživosti vůči exekutorům přispěly i některé průšvihy jednotlivců. Nejznámější byl asi případ ex-exekutora Višvádera, jenž utekl s 80 miliony na Balkán.

Exekutorská komora tvrdí, že zákonodárci by měli usilovat mimo jiné o to, aby když dlužník zaplatí základní dluh, už se nenavyšoval tolik o sankce, penále a úroky.

PSALI JSME:
Jaké obydlí dlužníka je chráněno?

Z extrému do extrému

Nutno ale dodat, že to tvrdí dnes. Ještě před deseti lety na tom právě hrstka advokátů i exekutorů vydělávala pohádkové jmění – například přes poloautomatizované platební rozkazy, které jely jak na běžícím pásu a lidé se kvůli pár set korunám či tisícovkám dostávali do exekucí i do nedobrovolných dražeb nemovitosti.

Poté následovaly citelné zákonné regulace, jenže pokračují i dále. Prošla už například novela insolvenčního zákona, podle níž soud bude moci dlužníkovi vše odpustit, přitom ten nezaplatí ani korunu, když projeví dobrou vůli, a rodinný dům či byt mu ovšem zůstane. Je to paragraf o tzv. chráněném bydlení, o němž ještě mnoho věřitelů ani neví, že je může dostat do situace, kdy neplatič nevrátí ani korunu, ale nemovitost mu zůstane.

„Právo neustále bobtná novými předpisy a novelizacemi stávajících. Psané právo tak oslabuje, až to může negativně ovlivňovat důvěru veřejnosti v právní stát,“ konstatoval včera předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, který ve svém vystoupení shrnul třicetiletý vývoj nejen v exekucích, ale celém tuzemském právním systému.

PSALI JSME:
Soudit se v Česku je už tak složité, že se práva nedočkáte

×
  1. Ať pán dodá,že soudní úředníci neměli tolik pravomocí jako tyto hyeny.A že exekuované nemovitosti si mezi sebou prodávali za pakatel a ve finále za násobky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Rozhovor
Jednačtyřicetiletá Kateřina z nevelkého města ve středních Čechách je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří se už nechali testovat na nový koronavirus. Asi dva týdny se necítila dobře: Škrábalo ji v krku, kašlala, měla stále lehkou teplotu nad sedmatřicet stupňů. Na den, dva se jí ulevilo, ale pak se potíže znovu vrátily. „Doktorka mi doporučila, abych se nechala otestovat na nemoc Covid-19,“ řekla …
Rolovat nahoru