Iluzorní příběh silné ekonomiky a klesající inflace

Analýza
Nově zveřejňované ekonomické statistiky od počátku roku ukazují, že západní ekonomika je pořád silná. Pracovní trh je robustní, spotřebitel utrácí, společnosti téměř nepropouštějí, tržby společností zdravě rostou a zisky jenom málo korigují.
Institucionální investoři nyní silně neinvestují a spíše vyčkávají. Nedávna rally je tak hlavně dílem individuálních investorů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zástupci společností jsou podle anket a průzkumů, jako jsou PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), čím dál optimističtější ohledně dalšího ekonomického vývoje. Akciové trhy jsou výrazně v zelených číslech a výnosy na dluhopisech padaly od konce roku 2022. Dohromady se tak vytváří obrázek o odolné ekonomice, která má daleko k jakékoli verzi recese.

To vše ve světle kontinuálně padající inflace ze svých maxim v průběhu posledních několika měsíců. Situace se zdá být růžová, žádná recese, inflace se vydala ke dvouprocentnímu cíli, úrokové sazby jistě půjdou níže ještě v tomto roce.

Ovšem trhy ignorují jeden podstatný fakt, který je podložen historickými daty a ekonomickou teorií. Oslabování inflace je podmíněno oslabováním ekonomické aktivity. Jinými slovy, zdá se být nepravděpodobné, že by se podařilo zkrotit inflaci na dvouprocentní cíl, aniž by došlo k výraznému zpomalení ekonomiky.

O to víc, když dosavadní dezinflace byla výrazně hnána padajícími cenami energií, což nebude dlouho pokračovat. V důsledku bezprecedentní post-pandemické monetární a fiskální stimulace došlo k vytvoření podmínek pro extrémně růstové prostředí.

PSALI JSME:
Stagflační syndrom na ústupu

Ceny aktiv vystřelily, bohatství lidí se znásobilo, společnosti nestíhaly dohánět poptávku, rostly jím zisky a ekonomická aktivita explodovala vzhůru. Vedlejším účinkem tohoto experimentu je (velmi očekávaně, pozn. aut.) vysoká míra inflace, která je nejvyšší za poslední dekády.

Růst cenové hladiny není radno podceňovat, neboť pokud se vymkne kontrole, může to vytvořit „spirálu smrti“, která má potenciál rozvrátit celý ekonomický systém. Dobrou zprávou pro rozvinuté ekonomiky je to, že nezávislé centrální banky to nikdy nenechají zajít tak daleko, ať to stojí, co to stojí. Účinné nástroje k tomu mají.

Špatnou zprávou je, že pravděpodobně budou muset výrazněji utlumit současnou ekonomiku. Pokud inflaci vyvolalo období extrémně vysoké ekonomické aktivity, pak pro snížení inflace zpět k přijatelné úrovni je zapotřebí nízké, nebo záporné ekonomické aktivity. Čím výraznější bude její zpomalení, tím rychleji se vrátí inflace do normálu.

PSALI JSME:
Čas na dluhopisy?

Dluhopisový trh si tento fakt začal uvědomovat po sérií dat poukazující na robustní ekonomiku v tomto roce: Rekordně nízká nezaměstnanost, neutuchající nábor nových zaměstnanců, výrazný, i když upadající růst mezd, silná spotřebitelská aktivita a jejich vysoké úspory, pořád výrazně rostoucí ceny vstupů u společností a rostoucí ceny aktiv.

V důsledku toho výnosy na dluhopisech v posledních týdnech vystřelily směrem na sever: Desetiletý vládní dluhopis USA nyní vynáší 3,95 procenta a dvouletý dluhopis vynáší nejvíce v tomto cyklu 4,73 procenta. Začal posilovat i americký dolar.

Na řadě je uvědomění investorů a jak je známo retailoví investoři, kteří vedli akciovou rally od začátku roku, jsou obvykle ti poslední, kteří prodávají (na minimech), a ti poslední, kteří nakupují (na maximech).

PSALI JSME:
Lednový růst indexu S&P 500 byl druhým nejlepším za poslední tři desetiletí

To představuje riziko pro současné relativně bohaté nacenění akciových titulů v Evropě a ve Spojených státech. Zajímavostí je, že institucionální investoři nyní silně neinvestují a spíše vyčkávají. Nedávna rally je tak hlavně dílem individuálních investorů.

Logika praví, že centrální bankéři nyní zpřísní svoji politiku. Úrokové sazby by se tak mohly dostat výrazně nad 5,1procentní úroveň, kterou dosud očekávali jako terminální hodnotu úrokových sazeb v USA. Pokud k tomu totiž nedojde a účinky dosavadního zvýšení úrokových sazeb, které se teprve propisují do ekonomiky, by se ukázaly být nedostatečnými, došlo by k ukotvení inflace do ekonomiky.

Zbavení se takové inflace je mnohem bolestivější. Centrální banky tak mají na výběr: Buď bude období krátké, ale intenzivní bolesti, anebo se to rozhodnou táhnout napříč léty, dokud se inflace neusadí na dvouprocentním cíli. Co z toho si vyberou – a jestli vůbec – se dozvíme po dalších zasedáních. Americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) zasedá 21. března a Evropská centrální banka 16. března.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odolná poptávka může Fedu ztížit boj s inflací

Zavřít reklamu ×
  1. Přesně tak. Svoboda jednotlivce spočívá v pochopení nutného. Nechte nás žít a my vás necháme přežít.

    • Pochopte, že český občan si potřebuje přečíst v novinách jak se mu daří. Tak mu to nekomplikujte.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB