Inflace poosmé v řadě klesla, aktuálně činí 6,9 procenta. Nahoře ji drží náklady na bydlení

Názor
Inflace v Česku už poosmé v řadě klesla a dostala se na hodnotu 6,9 procenta. Je tak nejnižší od prosince 2021. Spotřebitelské ceny tak jsou v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 0,7 procenta nižší než v srpnu.
Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stále jsou však velmi vysoké, výrazně je ovlivňují náklady na bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v září meziročně vzrostly o sedm procent a ceny služeb o 6,7 procenta.

Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,1 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,9 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 16,5 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 36,2 procenta).

PSALI JSME:
Nečekaně silný pokles zářijové inflace

Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 12,5 procenta ze srpnového růstu o 34,5 procenta a tuhých paliv z 22,3 procenta v srpnu na zářiový růst o 12,9 procenta. Za energie lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují. Například ceny vajec v září oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostly o 7,5 procenta, ovoce o 7,3 procenta a zeleniny o 20,4 procenta. Zlevnilo naopak polotučné trvanlivé mléko (- 21,1 procenta), oleje a tuky (- 13 procent).

PSALI JSME:
Překvapivá data o zářijové inflaci. Ani ČNB taková nečekala

S koncem letních prázdnin naopak zlevnila rekreace, ceny dovolených byly v září o 21,9 procenta nižší než v srpnu. V meziměsíčním srovnání byla levnější i většina potravin, oproti srpnu je v září jejich cena o jednotky procent nižší.

Inflace je stále velmi vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem, na což doplácejí i lidé s vlastními úsporami. Sedmiprocentní inflace z každých neúročených sto tisíc korun ukrojí ročně sedm tisíc korun. Přesně o tolik totiž klesne hodnota těchto peněz.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační epizoda míří do cílové rovinky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.