Inflace poosmé v řadě klesla, aktuálně činí 6,9 procenta. Nahoře ji drží náklady na bydlení

Názor
Inflace v Česku už poosmé v řadě klesla a dostala se na hodnotu 6,9 procenta. Je tak nejnižší od prosince 2021. Spotřebitelské ceny tak jsou v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 0,7 procenta nižší než v srpnu.
Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stále jsou však velmi vysoké, výrazně je ovlivňují náklady na bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v září meziročně vzrostly o sedm procent a ceny služeb o 6,7 procenta.

Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,1 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,9 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 16,5 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 36,2 procenta).

PSALI JSME:
Nečekaně silný pokles zářijové inflace

Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 12,5 procenta ze srpnového růstu o 34,5 procenta a tuhých paliv z 22,3 procenta v srpnu na zářiový růst o 12,9 procenta. Za energie lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují. Například ceny vajec v září oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostly o 7,5 procenta, ovoce o 7,3 procenta a zeleniny o 20,4 procenta. Zlevnilo naopak polotučné trvanlivé mléko (- 21,1 procenta), oleje a tuky (- 13 procent).

PSALI JSME:
Překvapivá data o zářijové inflaci. Ani ČNB taková nečekala

S koncem letních prázdnin naopak zlevnila rekreace, ceny dovolených byly v září o 21,9 procenta nižší než v srpnu. V meziměsíčním srovnání byla levnější i většina potravin, oproti srpnu je v září jejich cena o jednotky procent nižší.

Inflace je stále velmi vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem, na což doplácejí i lidé s vlastními úsporami. Sedmiprocentní inflace z každých neúročených sto tisíc korun ukrojí ročně sedm tisíc korun. Přesně o tolik totiž klesne hodnota těchto peněz.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační epizoda míří do cílové rovinky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.