Jak jsou na tom ceny potravin v českých obchodech ve srovnání se sousedními státy?

Analýza
Ceny potravin v Česku v posledních letech rostou pomaleji než v ostatních zemích tzv. Visegrádské čtyřky. Letos v říjnu byly ceny v obchodech v Česku o 49,6 procenta výše než v průměru v roce 2015. 
Ceny zemědělských a potravinářských výrobců, tedy ceny, za které se potraviny do obchodů dodávají, v Česku v období od roku 2015 do října 2023 vzrostly o 36,7 procenta, tedy méně, než by odpovídalo průměru EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Polsku za stejnou dobu potraviny podražily o 61 procent, na Slovensku o 61,1 procenta, a v Maďarsku dokonce o 96,9 procenta. V Evropské unii jako celku to bylo o 41,6 procenta, v Německu pak o 45,8 procenta a v Rakousku o 34,4 procenta. Údaje vyplývají ze statistiky Eurostatu.

Navíc v Polsku, na Slovensku i v Německu – a ostatně v Evropské unii jako celku – letos potraviny dále zdražují, zatímco v Česku zlevňují. Přitom v porovnání se Slovenskem a Polskem zlevňují výrazněji navíc ještě z relativně už nižšího počátečního základu, což je obzvláště cenné, neboť to z hlediska spotřebitele vypovídá o solidním tlaku na pokles cen koncových cen potravin.

PSALI JSME:
Lidé kupují potraviny v zahraničí, vyjdou tam levněji

Ceny zemědělských a potravinářských výrobců, tedy ceny, za které se potraviny do obchodů dodávají, v Česku v období od roku 2015 do října 2023 vzrostly o 36,7 procenta, tedy méně, než by odpovídalo průměru EU. Ten činí 40,2 procenta. Ceny výrobců potravin v Česku v letech 2015 až 2023 rostly pomaleji než ceny výrobců potravin v Německu, Polsku i Maďarsku.

Zásadní podíl na tom, že v Česku je růst potravin v obchodech poměrně pomalý, tak má to, že mezi uvedenými zeměmi i v rámci EU přetrvává v Česku v posledních letech podprůměrný růst cen výrobců potravin. Česko je poměrně výjimečné v tom, že ceny výrobců potravin rostou od roku 2015 v rámci celé EU podprůměrně, zatímco ovšem ceny potravin v obchodech nadprůměrně.

Takové Rakousko vykazuje podprůměrný růst cen výrobců potravin a současně podprůměrný růst cen potravin v obchodech. Německo, Polsko či Maďarsko mají nadprůměrný jak růst cen výrobců, tak růst cen potravin v obchodech.

PSALI JSME:
Ceny v Česku padají nejvýrazněji v celé EU. Zlevňují dovolené, potraviny, energie

Ani statistika Eurostatu tak rozhodně nevylučuje, že si obchodní řetězce v tuzemsku k výrobním cenám potravin přisazují relativně více než v okolních zemích. Poměrně nízký vzestup cen potravin totiž může dost dobře odrážet to, že zemědělci a potravináři jsou svými odběrateli „ždímáni“ více než v okolních zemích, například z důvodu vysoké koncentrace trhu řetězců.

Právě proto je nárůst výrobních cen v Česku v rámci Unie podprůměrný, když ovšem růst cen v obchodech zůstává nadprůměrný – ačkoli i tak nižší než ve všech dalších zemích Visegrádu (v nichž ale více než u nás zdražují samotní výrobci potravin, tedy zemědělci a potravináři, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak konsolidační balíček ovlivní ceny potravin

Zavřít reklamu ×
  1. Srovnání vyjde pro ČR katastrofálně. V Rakousku a Německu jsou potraviny některé levnější ale platy mají min. 3x vyšší což je alarmující!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB