Jak jsou na tom ceny potravin v českých obchodech ve srovnání se sousedními státy?

Ceny potravin v Česku v posledních letech rostou pomaleji než v ostatních zemích tzv. Visegrádské čtyřky. Letos v říjnu byly ceny v obchodech v Česku o 49,6 procenta výše než v průměru v roce 2015. 
Ceny zemědělských a potravinářských výrobců, tedy ceny, za které se potraviny do obchodů dodávají, v Česku v období od roku 2015 do října 2023 vzrostly o 36,7 procenta, tedy méně, než by odpovídalo průměru EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Polsku za stejnou dobu potraviny podražily o 61 procent, na Slovensku o 61,1 procenta, a v Maďarsku dokonce o 96,9 procenta. V Evropské unii jako celku to bylo o 41,6 procenta, v Německu pak o 45,8 procenta a v Rakousku o 34,4 procenta. Údaje vyplývají ze statistiky Eurostatu.

Navíc v Polsku, na Slovensku i v Německu – a ostatně v Evropské unii jako celku – letos potraviny dále zdražují, zatímco v Česku zlevňují. Přitom v porovnání se Slovenskem a Polskem zlevňují výrazněji navíc ještě z relativně už nižšího počátečního základu, což je obzvláště cenné, neboť to z hlediska spotřebitele vypovídá o solidním tlaku na pokles cen koncových cen potravin.

Ceny zemědělských a potravinářských výrobců, tedy ceny, za které se potraviny do obchodů dodávají, v Česku v období od roku 2015 do října 2023 vzrostly o 36,7 procenta, tedy méně, než by odpovídalo průměru EU. Ten činí 40,2 procenta. Ceny výrobců potravin v Česku v letech 2015 až 2023 rostly pomaleji než ceny výrobců potravin v Německu, Polsku i Maďarsku.

Zásadní podíl na tom, že v Česku je růst potravin v obchodech poměrně pomalý, tak má to, že mezi uvedenými zeměmi i v rámci EU přetrvává v Česku v posledních letech podprůměrný růst cen výrobců potravin. Česko je poměrně výjimečné v tom, že ceny výrobců potravin rostou od roku 2015 v rámci celé EU podprůměrně, zatímco ovšem ceny potravin v obchodech nadprůměrně.

Takové Rakousko vykazuje podprůměrný růst cen výrobců potravin a současně podprůměrný růst cen potravin v obchodech. Německo, Polsko či Maďarsko mají nadprůměrný jak růst cen výrobců, tak růst cen potravin v obchodech.

Ani statistika Eurostatu tak rozhodně nevylučuje, že si obchodní řetězce v tuzemsku k výrobním cenám potravin přisazují relativně více než v okolních zemích. Poměrně nízký vzestup cen potravin totiž může dost dobře odrážet to, že zemědělci a potravináři jsou svými odběrateli „ždímáni“ více než v okolních zemích, například z důvodu vysoké koncentrace trhu řetězců.

Právě proto je nárůst výrobních cen v Česku v rámci Unie podprůměrný, když ovšem růst cen v obchodech zůstává nadprůměrný – ačkoli i tak nižší než ve všech dalších zemích Visegrádu (v nichž ale více než u nás zdražují samotní výrobci potravin, tedy zemědělci a potravináři, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Srovnání vyjde pro ČR katastrofálně. V Rakousku a Německu jsou potraviny některé levnější ale platy mají min. 3x vyšší což je alarmující!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB