Každý zaměstnaný Čech loni v práci „proflákal“ 51 813 korun

Analýza
Na počítačích a mobilech promrhají zaměstnanci v Česku každý den 65 minut. Znamená to, že elektronická zahálka jedné osoby vyjde firmy na 4 318 korun, což za celý rok dělá 51 813 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy zneužívání pracovní doby, kterou už desátým rokem představuje společnost truconneXion. Propočty vycházejí z údajů více než 200 společností působících v Česku.
Ilustrační foto: Pixabay

Poprvé po deseti letech se přitom počet promrhaného času zastavil na hodnotě jedné hodiny a pěti minut. Jenže kvůli stoupajícím mzdám ztráta zaměstnavatelů i tak stoupla – oproti loňskému roku o 3 869 korun. Za celý rok tak „flákání“ jednoho zaměstnance vyjde firmy v průměru na bezmála 52 tisíc korun. Nutno poznamenat, že analýzy společnosti truconneXion se týká administrativních profesí.

„Převedeno do průměrné hrubé mzdy zaměstnavatelé denně tratí 206 korun za to, že si zaměstnanec zařídil dovolenou, nakoupil on-line, navštívil sociální sítě nebo zhlédl několik zábavných videí. Za celý rok zaměstnanci v administrativních profesích promrhají 43 pracovních dnů, to je jako měsíc a půl extra placené dovolené,“ shrnuje závěry analýzy Martin Hnízdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion, která firmám pomáhá zjišťovat, jak zaměstnanci reálně využívají výpočetní techniku.

PSALI JSME:
Každý Čech loni v práci v průměru proflákal 41 tisíc korun

Konec flákání?

Během deseti let měření takzvané prokrastinace počet promrhaných minut na pracovišti každoročně stoupal. Až letošek je výjimkou, což autoři analýzy přičítají nedostatku pracovních sil. „Lidé se očividně už více flákat nemohou. Firmy nemohou najít dostatečný počet zaměstnanců, takže pracovní týmy jsou přetížené a musí zvládnout více práce. Je tedy docela možné, že neproduktivní čas na pracovišti začne dokonce klesat,“ vysvětluje Hnízdil.

Za poslední rok se objevilo několik nových trendů. „Stoupá množství času stráveného zařizováním osobních věcí, zejména plánováním volného času, dovolených, nákupů. Lidé se snaží v práci udělat to, co doma nestihnou. Výrazně roste popularita sledování videí ze streamovacích služeb. Stálicí v zahálce jsou sociální sítě. Naopak klesá zájem o korespondenci prostřednictvím soukromého e-mailového účtu,“ konstatuje Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

PSALI JSME:
Mazlíme se s ním každých dvacet minut, hlavně pro zábavu

Prokrastinace jako choroba

Takzvaná prokrastinace, neboli chorobné odkládání úkolů, je novým fenoménem současné doby plné moderních technologií – počítačů, chytrých mobilů, sociálních sítí nebo emailů. To všechno jsou lákadla, kterým mnozí neodolají. Společnost myTimi letos v lednu zveřejnila výsledky svého průzkumu, podle nichž je „chorobným odkladačem“ téměř každý sedmý Čech.

Naučit se bojovat s prokrastinací je jednou z nejdůležitějších dovedností moderního člověka,“ tvrdí Petr Ludwig, autor knihy Konec prokrastinace. Podle průzkumu ale tuto dovednost ovládá jen desetina zaměstnaných Čechů, která skutečně nic neodkládá. Zbytek, tedy drtivých 90 procent, před sebou valí povinnosti, které nechce řešit.

Lidé jsou zahlceni stále větším množstvím úkolů, jejichž vyřešení si nechávají na později, mnohdy na neurčito. Ze zmíněného průzkumu vyplývá, že 15 procent lidí povinnosti odkládá chronicky – více než měsíc a déle. Nejvíce úkolů odkládají zejména mladí lidé do 30 let. Jsou přesvědčeni, že mají k dispozici velmi málo času a zařizování věcí je také nejvíce vyčerpává.

PSALI JSME:
Prokrastinace? Odkládání důležitých věcí nám dává iluzi svobody

Zavřít reklamu ×
  1. Je otázkou, v jakém režimu pacují zaměstnanci mimo tyto „proflákanou“ dobu. Čím vyšší nároky na výkony, tím častější nutnost vypnout a regenerovat energii.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.