Ministerstvo financí chystá nová opatření na trhu s korporátními dluhopisy

Čtvrt roku po vydání dokumentu s názvem Scorecard korporátních dluhopisů pro nezkušené a konzervativní investory, který má spotřebitelům pomoci odhadnout rizikovost emitenta, vydává ministerstvo financí další dokument obsahující souhrn plánovaných legislativních opatření, jež by měla být aplikována mezi lety 2019-2023.
Mezi podstatnými změnami, které ministerstvo financí chystá, je vytvoření webového rozcestníku informací o cenných papírech a jejich emitentech plánované na první čtvrtletí roku 2020. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ministerstvo v nich pamatuje nejen na regulaci crowdfundingových platforem, resp. inzertních dluhopisových portálů, ale zvažuje například také zavedení miniprospektu pro všechny dluhopisové emitenty.

„Cílem konzultace je získat názor odborné veřejnosti na jednotlivá opatření a jejich potenciální podobu, která je v konzultačním materiálu obsažena,“ uvádí se na webu ministerstva. V rámci konzultace je možno vyjádřit se k jednotlivým tématům, mezi kterými nechybí ani problematika korporátních dluhopisů, převážně obsažená v bodech: Standardizace investičních dotazníků; Návrh webového rozcestníku; Regulace crowdfundingových platforem nabízejících dluhopisy a Podpora obchodování s korporátními dluhopisy.

Mezi podstatnými změnami, které ministerstvo chystá, je vytvoření webového rozcestníku informací o cenných papírech a jejich emitentech plánované na první čtvrtletí roku 2020. Rozcestník má soustředit informace o aktuálních tržních cenách, denních objemech obchodů, dluhopisové prospekty, účetní závěrky, výroční zprávy a odkazy na důvěryhodné zdroje informací.

Dalším zásadním opatřením by mělo být zavedení dvoustránkového miniprospektu, který přehledně zobrazí veškeré podstatné informace o emitentovi, včetně subjektů, prostřednictvím kterých byla emise distribuována. Pro investory do dluhopisů jde o zásadní dokument, který zde léta chyběl. Zpracování dokumentu přitom nebude pro emitenty představovat větší administrativní zátěž.

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Miniprospekt zároveň usnadní monitoring nedůsledných podnikatelů, kteří nezveřejňují účetní výkazy, ač jim to ukládá zákon. V sekci „Dostupnost dalších dokumentů“ bude totiž možnost zatrhnout, které z výkazů jsou ve Sbírce listin aktuálně dostupné, přičemž by měly být k dispozici alespoň za tři předchozí účetní období, aby si mohl investor udělat dostatečný obrázek o hospodaření emitenta.

Neméně důležitá je také zamýšlená regulace dluhopisových platforem. ČNB v současnosti rozlišuje tři typy dluhopisových platforem – dvě z toho naplňují znaky poskytování investičních služeb, třetí je pouze inzertním portálem, tedy neregulovaným subjektem ČNB. Dokument navrhuje, aby inzertní platformy měly na webech výslovně uvedeno, že nespadají do prvních dvou skupin, tedy nejsou oprávněny poskytovat investiční služby, avšak právě plnění této povinnosti bude ČNB dozorovat a platformy evidovat. Ministerstvo financí počítá rovněž s regulací reklamy na investiční nástroje.

Už v březnu přitom ČNB publikovala dokument zvaný Dohledový benchmark č. 20/2019, který zakazuje nabízet korporátní dluhopisy drobným nezkušený investorům. Opatření se ale týká pouze investičních poradců, obchodníků s cennými papíry a obhospodařovatelů fondů kolektivního investování, tedy bankou regulovaných subjektů. Na emitenty a inzertní dluhopisové portály se, paradoxně, vůbec nevztahuje.

Autorka je tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Na tajnačku“. Tzv. prašivé dluhopisy prodávají finanční poradci tak, aby o tom centrála nevěděla

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Poradna
Jeví se to jako velká nespravedlnost. Zlomíte si nohu na mokrých schodech, opaříte se horkým čajem během přestávky na oběd nebo se pořežete o ostrý předmět. Pokud k tomu dojde v sídle firmy, kde jste zaměstnaní, s velkou pravděpodobností budou zmíněné nehody posouzeny jako pracovní úraz. Na pracovní cestě však obdobný karambol bude naopak považován za vaši nešikovnost nebo smůlu.
Rolovat nahoru