Ministerstvo financí chystá nová opatření na trhu s korporátními dluhopisy

Čtvrt roku po vydání dokumentu s názvem Scorecard korporátních dluhopisů pro nezkušené a konzervativní investory, který má spotřebitelům pomoci odhadnout rizikovost emitenta, vydává ministerstvo financí další dokument obsahující souhrn plánovaných legislativních opatření, jež by měla být aplikována mezi lety 2019-2023.
Mezi podstatnými změnami, které ministerstvo financí chystá, je vytvoření webového rozcestníku informací o cenných papírech a jejich emitentech plánované na první čtvrtletí roku 2020. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ministerstvo v nich pamatuje nejen na regulaci crowdfundingových platforem, resp. inzertních dluhopisových portálů, ale zvažuje například také zavedení miniprospektu pro všechny dluhopisové emitenty.

„Cílem konzultace je získat názor odborné veřejnosti na jednotlivá opatření a jejich potenciální podobu, která je v konzultačním materiálu obsažena,“ uvádí se na webu ministerstva. V rámci konzultace je možno vyjádřit se k jednotlivým tématům, mezi kterými nechybí ani problematika korporátních dluhopisů, převážně obsažená v bodech: Standardizace investičních dotazníků; Návrh webového rozcestníku; Regulace crowdfundingových platforem nabízejících dluhopisy a Podpora obchodování s korporátními dluhopisy.

Mezi podstatnými změnami, které ministerstvo chystá, je vytvoření webového rozcestníku informací o cenných papírech a jejich emitentech plánované na první čtvrtletí roku 2020. Rozcestník má soustředit informace o aktuálních tržních cenách, denních objemech obchodů, dluhopisové prospekty, účetní závěrky, výroční zprávy a odkazy na důvěryhodné zdroje informací.

Dalším zásadním opatřením by mělo být zavedení dvoustránkového miniprospektu, který přehledně zobrazí veškeré podstatné informace o emitentovi, včetně subjektů, prostřednictvím kterých byla emise distribuována. Pro investory do dluhopisů jde o zásadní dokument, který zde léta chyběl. Zpracování dokumentu přitom nebude pro emitenty představovat větší administrativní zátěž.

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Miniprospekt zároveň usnadní monitoring nedůsledných podnikatelů, kteří nezveřejňují účetní výkazy, ač jim to ukládá zákon. V sekci „Dostupnost dalších dokumentů“ bude totiž možnost zatrhnout, které z výkazů jsou ve Sbírce listin aktuálně dostupné, přičemž by měly být k dispozici alespoň za tři předchozí účetní období, aby si mohl investor udělat dostatečný obrázek o hospodaření emitenta.

Neméně důležitá je také zamýšlená regulace dluhopisových platforem. ČNB v současnosti rozlišuje tři typy dluhopisových platforem – dvě z toho naplňují znaky poskytování investičních služeb, třetí je pouze inzertním portálem, tedy neregulovaným subjektem ČNB. Dokument navrhuje, aby inzertní platformy měly na webech výslovně uvedeno, že nespadají do prvních dvou skupin, tedy nejsou oprávněny poskytovat investiční služby, avšak právě plnění této povinnosti bude ČNB dozorovat a platformy evidovat. Ministerstvo financí počítá rovněž s regulací reklamy na investiční nástroje.

Už v březnu přitom ČNB publikovala dokument zvaný Dohledový benchmark č. 20/2019, který zakazuje nabízet korporátní dluhopisy drobným nezkušený investorům. Opatření se ale týká pouze investičních poradců, obchodníků s cennými papíry a obhospodařovatelů fondů kolektivního investování, tedy bankou regulovaných subjektů. Na emitenty a inzertní dluhopisové portály se, paradoxně, vůbec nevztahuje.

Autorka je tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Na tajnačku“. Tzv. prašivé dluhopisy prodávají finanční poradci tak, aby o tom centrála nevěděla

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato ukončilo spanilou jízdu

Od poloviny března jsme mohli sledovat prudký růst ceny zlata, který byl na začátku srpna ukončen. Někteří investoři na tomto trendu zvýšili hodnotu svých investic o více než třetinu.

Německé akcie včera jely rallye

Zatímco český index PX po započtení dividend ztrácí od začátku roku 16,5 procenta, německý index DAX pouze 5,2 procenta. Ve srovnání s americkými indexy si však německé akcie nevedou příliš dobře. Index S&P 500 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

Průzkum
Dlouhé týdny „domácího vězení“ kvůli koronavirové pandemii pomohly Čechům překonat jejich zájmy a koníčky. Ukázal to rozsáhlý výzkumný projekt, který zkoumal chování obyvatel v době karantény. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně nyní budou výsledky porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky.
Rolovat nahoru