Tuzemský trh práce? Zatím žádné drama

Názor
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstala v listopadu beze změny na v říjnu dosažených 3,5 procenta, v souladu s očekáváním trhu. Míra nezaměstnanosti v listopadu stagnovala i v meziročním vyjádření: V období od letošního ledna do září nezaměstnanost meziročně mírně rostla, v říjnu ale již byla meziročně beze změny, což se zopakovalo i v listopadu.
V české ekonomice trvá poptávka po zaměstnancích v technických a dělnických profesích, dlouhodobě je zde hlad po kvalifikovaných řemeslnících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při pohledu na listopadovou statistiku nezaměstnanosti lze zopakovat konstatování, že jakkoliv česká ekonomika letos směřuje k celoročnímu poklesu hrubého domácího produktu (HDP), tak hlad po pracovní síle stále trvá, i když by byl asi přirozenější postupný nárůst nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní říjen byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice třetí nejnižší v rámci celé Evropské unie, po Maltě a Polsku.

Dle listopadové zprávy z Úřadu práce ČR trvá v české ekonomice poptávka po zaměstnancích v technických a dělnických profesích, dlouhodobě je zde hlad po kvalifikovaných řemeslnících. V prosinci lze v souvislosti s útlumem sezónních prací a vypršením pracovních kontraktů na dobu určitou čekat mírný nárůst míry nezaměstnanosti, udržet by se však měla pod úrovní čtyř procent.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost stagnuje na 3,5 %, vláda má o jeden problém míň

Úroveň čtyř procent může být atakována v prvních měsících roku 2024, následně by ale měla míra nezaměstnanosti opět mírně klesnout. Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021.

Celoroční průměr míry nezaměstnanosti za letošní rok by měl činit 3,6 procenta a na této úrovni by se celoroční průměr mohl udržet také v roce 2024. Je zde riziko, že slabý výkon české ekonomiky povede na přelomu roku přece jen k viditelnějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti, ve výhledu na rok 2024 ale i tak hovoříme o celoročním průměru pod úrovní čtyř procent.

Na tuzemském trhu práce se tedy z pohledu vývoje nezaměstnanosti zatím žádné drama nerýsuje, spíše převažují překvapení ve směru setrvávání míry nezaměstnanosti na velmi nízkých úrovních.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v dalších měsících poroste

Zavřít reklamu ×
  1. Tady v Česku nemá smysl pracovat.Pouze podporujete podnikatele a sám si jen zničíte zdraví pro pár šestek…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB