Naděje menších podniků se nenaplnily

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo většinově očekávané, a to přesto, že inflace se snižuje rychleji, než ČNB předpokládala. 
Rychlejší snižování úrokových sazeb ČNB by mělo pozitivní vliv nejen na českou ekonomiku, která se nachází v útlumu, ale především na menší české firmy a exponované segmenty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jednotliví členové bankovní rady v čele s guvernérem Alešem Michlem se totiž v posledních týdnech vyjádřili proti rychlejšímu snižování úrokových sazeb a tomuto kroku nenahrává ani poměrně slabá koruna. V české ekonomice je však řada odvětví a firem, které doufaly, že bankovní rada na nízkou inflaci přeci jen zareaguje silněji a pro které je aktuální krok zklamáním.

Pro výraznější snížení sazeb by hovořila jak výrazně nižší únorová inflace, která dosáhla dvouprocentního cíle ČNB, tak její jádrová složka, která meziročně rostla o 2,8 procenta. Česká národní banka přitom ve své únorové prognóze předpokládala, že inflace dosáhne 2,8 procenta a její jádrová složka 3,5 procenta.

Pro nižší pokles naopak hovořil vysoký růst cen v tuzemských službách, který může mít za určitých okolností trvalejší charakter, či pomalejší pokles cen průmyslových výrobců či obavy ohledně kurzu koruny, jejíž oslabování působí proinflačně.

ČNB mohla snížit sazby agresivněji a korunu podpořit obnovením intervencí

Rozhodnutí České národní banky nepřistupovat ke skokovým změnám úrokových sazeb je v kontextu jejího dosavadního působení celkem logické. Bankovní rada se této filozofie drží dlouhodobě už od své výrazné obměny v roce 2022.

Přesto nyní podle našeho názoru existoval prostor pro rychlejší snižování sazeb, které by mělo pozitivní vliv nejen na českou ekonomiku, která se nachází v útlumu, ale především na menší české firmy a exponované segmenty.

Přestože to není na první pohled vidět, menší firmy se mnohdy potýkají s problémy spojenými se špatnou kondicí české ekonomiky, ke kterým se přidávají dlouhodobě vyšší náklady včetně nákladů na financování.

Ve chvíli, kdy je inflace na dvou procentech a je pravděpodobné, že v příštích měsících ještě mírně klesne, by tak bylo z pohledu kondice malých a středních podniků lepší, pokud by se úrokové sazby v prvním pololetí snižovaly rychleji než o 0,5 procentního bodu.

Vliv tohoto kroku na kurz koruny potom může tuzemská centrální banka eliminovat opětovným zavedením intervenčního režimu, který si vyzkoušela před necelými dvěma lety.

Autor je předseda představenstva NEY spořitelního družstva
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB