Největší stravenkové společnosti sníží restauracím poplatky, rozvážkové firmy mlčí

Tři největší v tuzemsku působící stravenkové společnosti vyslyšely nezvyklou výzvu Luboše Kastnera, spolumajitele skupiny Hospodska. „Pomozte gastronomům tím, že se s nimi podělíte o své marže,“ apeloval na ně. Jeho neobvyklý nápad byl během pár dnů vyslyšen: Up Česká republika redakci FAEI.cz informovala, že do konce roku restauracím poplatky zcela odpouští, Sodexo sniží restauracím provize na tři procenta a Edenred na čtyři a půl.
Největší stravenkové společnosti sníží restauracím poplatky. Ilustrační foto: Sodexo

Podle Kastnera, jenž je současně garantem projektu Moje restaurace, spadající pod Asociaci malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR), se za první letošní pololetí propadly tržby tuzemských hospod a restaurací o třicet miliard korun. „Současná situace v gastronomii je kritická,“ uvedl a upozornil na vysoké provize zejména rozvážkových firem, které si za rozvoz jídla berou až 30% provize. Kastnerovi to za současné situace nepřipadá přiměřené a adekvátní. Zatímco „stravenkáři“ podle něj reagovali pozitivně a navázali na své programy z jara letošního roku, rozvážkové firmy mlčí.

Společnost Up Česká republika na Kastnerovu výzvu zareagovala nejvelkoryseji z největších tuzemských stravenkových firem. „Uvědomujeme si, že se díky současným omezením mnohé restaurace ocitají na hranici existence. Proto jsme se rozhodli udělat zásadní krok, a to vzdát se do konce tohoto kalendářního roku nároku na veškeré provize v gastrosektoru,“ sdělil redakci její generální ředitel Stéphane Nicoletti.

„Spíše než drobnou úlevu na delší dobu potřebují restaurace zásadnější pomoc v nadcházejících dnech a týdnech, které budou klíčové. Proto jsme se rozhodli pro kratší, ale výraznější opatření,“ vysvětlil Nicoletti. Opatření vstoupí v platnost od 30. října a bude se vztahovat na platby uskutečněné v restauracích a dalších gastronomických provozech prostřednictvím eStravenky i papírových stravenek ChèqueDéjeuner.

Již dříve společnost Up Česká republika přistoupila k odměňování zákazníků za útraty v restauracích (každý jedenáctý oběd zdarma), zrychlení proplácení papírových stravenek (do 48 hodin) a zrušení denního limitu na eStravence, aby si lidé pracující doma mohli objednat např. obědy na několik dnů dopředu. Kromě toho společnost v říjnu spustila novou službu JidloNaWebu.cz, která se zaměřuje na on-line objednávání jídel z restaurací s sebou.

Edenred sníží provizi na 4,5 procenta

Další, kdo vyslyšel Kastnerovu výzvu, byla společnost Edenred. „Abychom poskytli okamžitou pomoc, všem restauracím, které o to požádají, do března roku 2021 snížíme provizi na 4,5 procenta u papírových i elektronických stravenek a zavedeme expresní proplácení papírových stravenek bez příplatku. Peníze budeme posílat na účet do čtyř dnů. O tuto podporu nás může požádat každá restaurace přes webový formulář, který bude k dispozici na našem webu od příštího pondělí,“ informoval redakci generální ředitel Edenredu Nicolas Eich.

PSALI JSME:
Firmy v gastronomii si v době nových restrikcí pomáhají. A některé i zaměstnají nově propuštěné

Ke stejnému datu, tedy k 2. listopadu, Edenred spustí rozsáhlý věrnostní program, v jehož rámci bude vracet pět korun na účet uživatelům stravenkových karet za každou platbu v restauraci v hodnotě minimálně 100 Kč. Tím je chce motivovat k opakovaným útratám. O měsíc později Edenred zruší limity pro nákup na stravenkových kartách a počátkem příštího roku uvede speciální restaurační (stravenkovou) kartu, která bude uplatnitelná pouze v restauracích a podobných provozovnách.

Sodexo snižuje provize na tři procenta

Také Sodexo Benefity vyslyšelo výzvu Luboše Kastnera z platformy Moje restaurace a přistoupilo ke snížení svých poplatků pro malé restaurace. „Restaurace jsou pro nás klíčovými partnery, a proto všem malým podnikům, které o to požádají a splní kritéria, snížíme od 3. listopadu poplatky na tři procenta,“ informoval generální ředitel Daniel Čapek.

Podle něj se snížení prozatím plánuje na šest měsíců. Program je pomoci určen restauracím, jídelnám, kavárnám či čajovnám, které nabízejí teplé jídlo a jsou partnery Sodexo Benefity a lze u nich tudíž platit stravenkami nebo stravenkovou kartou.

PSALI JSME:
Hotovost, platební karta nebo stravenka? Jak obchodníci hodnotí možnosti placení

Sodexo také připravilo záchranný finanční program, který provozovatelům restaurací pomáhá obnovit provoz. „Spustili jsme ho hned po květnovém uvolnění omezení a během těch tří ‚normálních‘ měsíců se do něj zapojila zhruba stovka restaurací, jimž jsme jim půjčili celkově 4,5 milionu korun,“ uvedl Čapek. Na program pomoci firma vyčlenila až 150 milionů korun.

Partnerská restaurace může od Sodexo Benefity získat půjčku ve formě zálohy až do výše 80 procent toho, co v posledních měsících ‚normálního‘ provozu průměrně proplácela ve stravenkách. Tato bezúročná půjčka se pak postupně splácí každý měsíc podle proplacených stravenek.

„Máme teď připravenou druhou vlnu tohoto programu, abychom mohli opět podat pomocnou ruku restauracím ve chvíli, kdy se budou vracet do plného provozu,“ uvedla manažerka komunikace firmy Tereza Knířová. Pomoc provozovatelům s cash flow jim dá podle manažerky k dispozici tolik potřebnou hotovost pro nový rozjezd. „Je totiž jasné, že banky se do půjček gastrosektoru příliš nehrnou,“ konstatovala.

PSALI JSME:
Stravenkové společnosti zatajují vysoké provize u elektronických stravenek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.