Očkování proti chřipce razantně snižuje riziko úmrtí po infarktu

Pokud se nechají pacienti po srdečním infarktu očkovat proti chřipce, snižuje se u nich riziko úmrtí o více než 40 procent. Vyplývá to z aktuálního doporučení, které redakci FAEI.cz poskytla Česká kardiologická společnost.
Nemoci srdce a cév jsou dlouhodobě nejčastější příčinnou úmrtí v ČR. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kardiologové se ve svém stanovisku odvolávají na přelomovou studii Evropské kardiologické společnosti, provedenou u více než 2,5 tisíce pacientů se srdečním infarktem v osmi zemích světa. Na výzkumu se podílelo také několik českých center.

„Studie jasně ukázala, že očkování proti chřipce snižuje riziko úmrtí o více než čtyřicet procent. To je opravdu zásadní rozdíl,“ konstatoval profesor Petr Ošťádal, předseda České kardiologické společnosti. Dodal, že vakcinaci u kardiologů doporučuje již delší dobu, ale až tato studie přinesla naprosto jednoznačné důkazy o prospěšnosti očkování proti chřipce.

„Proto apelujeme nejen na pacienty, aby se očkovali, ale také na lékaře, aby vysvětlovali lidem, kteří mají potíže se srdcem, že je toto očkování může ochránit,“ poznamenal profesor Ošťádal.

PSALI JSME:
Očkujte se. Nejen proti covidu, ale i proti chřipce, apeluje pojišťovna a lékaři

Chřipková epidemie

Hygienická služba ČR na konci listopadu uvedla, že jediný týden vyskočil počet chřipkových onemocnění o 125 procent, takže Česko se dostalo na začátek epidemie.

„Hodnoty odpovídají sezonnímu období. U chřipkových onemocnění dosahují hranice začátku nepříznivé epidemiologické situace,“ uvedli hygienici na síti X (dříve Twitter, pozn. aut.). Lékaři nahlásili do statistik zhruba 1,3 tisíce případů akutních infekcí dýchacích cest na 100 tisíc obyvatel.

S infarktem je ročně hospitalizováno zhruba 14 tisíc lidí, další se do nemocnice nedostanou včas. Odborníci varují, že pacientů s kardiovaskulárními chorobami významně přibývá. S nějakou nemocí srdce či cév se léčí 2,9 milionu lidí.

„Zatímco před čtyřmi lety tady žilo 360 tisíc pacientů se srdečním selháním, v roce 2040 jich může být až 900 tisíc. A to nepočítáme další nemoci spojené se srdcem a oběhem. Loni lékaři ošetřili pro některou z mnoha kardiovaskulárních diagnóz přibližně tři miliony lidí,“ uvedl Aleš Linhart, přednosta ll. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

PSALI JSME:
Infarkt a sex. Jak srdeční nemoci ovlivňují intimní život?

Nebezpečný zánět dásní

Mezi méně známou příčinu srdečních potíží patří vleklý chronický zánět v těle, který je způsobený například vysokou hladinou cukru, kouřením, vysokých cholesterolem nebo obezitou. Záněty jsou nebezpečné také proto, že se nijak neprojevují, pacient ho necítí.

„Vede ale mimo jiné ke vzniku aterosklerózy, a ta zase například k infarktu a dalším srdečním chorobám,“ řekl profesor Michal Vrablík, předseda České asociace preventivní kardiologie. Dodal, že méně typickým původcem chronického zánětu je neléčené zanícení dásní – paradontóza a zkažený chrup.

„Neošetřený zánět zvyšuje riziko infarktu myokardu. Péče o zuby je tak součástí prevence nemocí srdce a cév,“ upozornil profesor Vrablík. Nemoci srdce a cév jsou dlouhodobě v České republice nejčastější příčinou úmrtí. Jako základní prevenci vidí lékaři obecně zdravý životní styl, tedy vyváženou stravu a dostatek pohybu.

PSALI JSME:
Až třetina veřejnosti netuší, že má vážné zdravotní problémy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB