Pětina Čechů tají před partnerem příjmy i výdaje. Co nakupují?

Průzkum
Nadpoloviční většina českých párů sice považuje příjmy domácnosti za společné, nemalá část – celá pětina – ovšem před svým partnerem některé z nich zatajila. A nepřiznala ani veškeré výdaje. Ukázal to poslední průzkum Indexu prosperity a finančního zdraví, který společně sestavují Česká spořitelna, portál Evropa v datech a Sociologický ústav. Představení výsledků se zúčastnila i redakce FAEI.cz.
Peníze až na prvním místě, dokonce i v partnerském soužití. Ilustrační foto: FAEI.cz

Z průzkumu, v němž agentura Ipsos oslovila více než dva tisíce lidí, vyplynulo, že více než 80 procent Čechů žijících v domácnosti s partnerem se nespoléhá pouze na jediný společný účet a disponuje i vlastními prostředky.

Patnáct procent Čechů se svým partnerem dokonce nesdílí informace o stavu svého účtu a téměř stejné procento české populace má k dispozici vlastní fond či účet, o kterém jejich partner vůbec neví.

Výši příjmů svého partnera zná podle svých slov 84 procent mužů i žen, téměř pětina z obou skupin ale svému protějšku v minulosti zatajila nějaký mimořádný příjem. Častěji tuto skutečnost před partnerkami nezmínili muži. Ti si také častěji berou půjčky, o kterých jejich protějšek neví.

PSALI JSME:
Většina Čechů má před partnerem tajnosti týkající se financí

Elektroniku i oblečení

Podobně často jako mimořádné příjmy před sebou partneři podle posledního průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví tají i některé výdaje. „Zatímco muži častěji tají výdaje na elektroniku či úpravu nebo doplňky do auta, ženy bez vědomí partnera výrazně častěji utrácejí za oblečení, boty nebo kosmetiku,“ uvedl Tomáš Odstrčil, šéfredaktor Evropy v datech.

Dodal, že výsledky sice mohou působit stereotypně, ale data z průzkumu mluví jasně. Například v případě utajení výdajů za oblečení a boty jde o poměr 1,4 procenta mužů a 22,5 procenta žen z celé české populace. Experti varují, že zamlčené výdaje mohou v extrémních případech vést až k exekučnímu řízení, které je pro partnery často šokem.

„Není výjimečným jevem, že manželé dlužníků reagují s překvapením, že za trvání jejich manželství vznikl dluh, který je dokonce exekučně vymáhán. V takovém případě pravidelně vyslovují nesouhlas se vznikem dluhu. V určitých případech může takový nesouhlas vést k omezení postihu majetku ve společném jmění manželů,“ vysvětlil Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory ČR.

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

V Česku vloni oproti předchozímu roku přibylo 29,8 tisíce exekucí. Celkem jich bylo více než čtyři milionu, jak ukazují data Exekutorské komory. Naproti tomu dlužníků s exekučním řízením bylo ve srovnání s rokem 2022 zhruba o 20,7 tisíce méně. Celkem jich bylo 645 700. Zadlužený měl vloni v průměru šest exekucí a bylo mu 46,7 roku.

Nechci odpovídat

Zajímavostí průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví bylo, že v případě otázky, co před svým partnerem utajila, zvolila část dotázaných variantu „nechci odpovídat“. U žen to bylo 28 procent, u mužů dokonce bezmála 37 procent.

Podle Jany Pěchové, vedoucí komunikace a fundraisingu organizace Apeiro, může vést utajování výdajů ve vztahu k závažným problémům. „Každá utajovaná informace může být riziková, protože narušuje důvěru ve vztahu. Finanční situace je jedna z klíčových oblastí, kde by partneři neměli mít tajnosti,“ poznamenala Pěchová.

PSALI JSME:
Tajíte vlastní úspory? Stejně nejsou jen vaše

Většina českých párů ale výdaje řeší i platí společně. Výjimkou jsou například běžné každodenní nákupy, které podle dotázaných obstarávají ve větší míře ženy. Ty mají podle svých slov častěji na starosti i větší výdaje pro děti. Naopak na mužích je pak koupě nákladnějšího zboží dlouhodobé spotřeby, jako je elektronika či nábytek.

„Z našich výzkumů víme, že pro řadu lidí jsou peníze soukromým a citlivým tématem, o kterém je nepříjemné mluvit,“ řekla Monika Hrubá, která má v České spořitelně na starost strategii finančního zdraví.

Na druhou stranu si podle ní téměř polovina dotázaných Čechů uvědomuje, že pokud sdílí informace o svém finančním zdraví s bankovním poradcem, partnerem nebo někým blízkým z rodiny, rozšiřuje si tak znalosti a získává inspiraci, jak lépe hospodařit s financemi.

PSALI JSME:
Žijí spolu, i tak část Čechů utrácí za zády svého partnera

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.