Podzimní snižování cen energií by mohlo urychlit pokles inflace

Analýza
Česká inflace v meziročním vyjádření klesla v srpnu na 8,5 z červencových 8,8 procenta. To bylo v souladu s tržním konsensem i prognózou České národní banky (ČNB), zatímco my jsme očekávali výraznější snížení na 8,2 procenta. Ve srovnání s předchozími měsíci byl pokles inflace pomalejší, když postupně odeznívá efekt vyšší srovnávací základny loňského roku.
K většímu zlevnění energií by mohlo dojít dříve, než jsme si původně mysleli. Pro září a říjen většina velkých dodavatelů energií ohlásila výrazné snížení cen elektřiny a plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oproti červenci se zvýšily hlavně ceny pohonných hmot, zatímco potraviny nadále mírně zlevňovaly. Pohonné hmoty v srpnu meziměsíčně zdražily o 7,7 procenta. Vliv na to měl nárůst ceny surové ropy, oslabení eura a koruny, stejně tak ale i opětovné zvýšení spotřební daně z nafty. Meziměsíčně vyšší byly také regulované ceny, a to o 0,3 procenta.

Vzrostla cena elektřiny (+0,5 % m/m) i plynu (+0,2 % m/m). Pokles cen potravin nepatrně zrychlil, z červencových 0,8 procenta meziměsíčně na 0,9 procenta v srpnu. Ceny alkoholu a tabáku ale naproti tomu o 0,9 procenta vzrostly.

Jádrová inflace zůstala utlumená, když v meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu po červencovém vzedmutí na 0,26 procenta v srpnu opět klesla na 0,17 procenta. V anualizovaném vyjádření se tak vrátila do blízkosti dvouprocentního cíle tuzemské centrální banky.

PSALI JSME:
Rostoucí náklady na bydlení drží inflaci stále na vysokých hodnotách

Meziroční jádrová inflace pak zpomalila z 6,8 procenta na šest procent, což bylo v souladu s naším odhadem avšak mírně pod prognózou ČNB (6,2 % y/y). K útlumu poptávkových tlaků na růst cen přispívá stále nízká spotřeba domácností. Imputované nájemné se meziměsíčně zvýšilo o 0,3 procenta, to skutečně placené o 0,5 procenta.

Za odchylkou od naší prognózy stojí především vyšší dynamika cen potravin a regulovaných cen. V případě potravin jsme očekávali silnější průsak předchozího poklesu cen na straně zemědělských a potravinářských výrobců.

Srpnové snížení spotřebitelských cen potravin totiž bylo podle našeho odhadu stejně jako v červenci z velké části dáno čistě sezonností. Nová zemědělská úroda každoročně v letních měsících tlačí ceny potravin směrem dolů. Podobně u regulovaných cen jsme odhadovali, že výrazně nižší velkoobchodní ceny energií budou již více viditelné ve spotřebitelských cenách.

PSALI JSME:
Pád inflace zpomaluje

K většímu zlevnění energií by mohlo dojít dříve, než jsme si původně mysleli. V naší prognóze jsme očekávali, že meziroční inflace se bude na konci letošního roku pohybovat poblíž osmi procent, když v říjnu začne působit technický vliv loňského zavedení úsporného energetického tarifu.

Pro září a říjen však již většina velkých dodavatelů energií ohlásila výrazné snížení cen elektřiny a plynu, které jsme původně čekali, že přijde až na začátku příštího roku. Pro letošní rok jsme předpovídali inflaci v průměrné výši 11 procent a pro příští rok její výrazné snížení na 1,3 procenta.

Dřívější pokles cen energií by ale vedl k mírně nižší inflaci v letošním roce a vlivem statistického efektu naopak k vyšší v roce příštím. Podobně jako v loňském roce je však velkou nejistotou, kdy a v jakém rozsahu budou významné změny cen energií zahrnuty ve statistikách Českého statistického úřadu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace je stále více než čtyřikrát vyšší, než by měla být

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region si připisuje zisky

Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek …

Dubnová inflace zrychlila

V dubnu se inflace zvýšila o 0,9 procentního bodu na 2,9 procenta. Návratu dvouciferné inflace, která sužovala českou ekonomiku v předchozích dvou letech, se však bát nemusíme.  Za dubnovým růstem spotřebitelských …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB