Pražské obchodní centrum Arkády Pankrác je na prodej

Názor
Vyhledávané pražské obchodní centrum Arkády Pankrác je na prodej. Stávající majitel, izraelská společnost G City, odsouhlasila jeho prodej českému institucionálnímu investorovi, jak v sobotu informovala agentura Bloomberg, a to za cenu 265 milionů eur, což je v přepočtu přibližně 6,4 miliardy korun.
Prodej Arkád do rukou českého investora potvrzuje obecnější trend rostoucí dominance českého kapitálu v oblasti transakcí s komerčními nemovitostmi. Ilustrační foto: Pixabay.com

V účetnictví společnosti G City má objekt vyčíslenu hodnotu 243 milionů eur, tedy zhruba 5,8 miliardy korun, přičemž touto nemovitostí ručí za úvěr 112 milionů eur, čili zhruba 2,7 miliardy korun. Prodej nemovitosti je podle Bloombergu součástí širšího plánu skupiny G City zbavit se majetku, jenž netvoří jádro jejího podnikání, v souhrnné výši 6,3 miliardy šekelů, tedy 37 miliard korun.

Arkády Pankrác přešly kompletně pod křídla společnosti G City teprve letos na jaře, kdy dokoupila zbývající čtvrtinový podíl za v přepočtu 1,4 miliardy korun. Ten dosud držel původní developer Arkád a poté jejich správce, společnost ECE Projektmanagement německého klanu Ottových.

Tři čtvrtiny Arkád koupila v roce 2015 společnost Atrium European Real Estate. Za 75procentní podíl tehdy zaplatila předchozímu majiteli centra, firmě Unibail-Rodamco 162 milionů eur.

Původně středoevropský vlastník, provozovatel a redeveloper obchodních center Atrium European RE, se loni stal součástí zmíněné izraelské, globálně působící skupiny G City.

Ta se zaměřuje na management a výstavbu maloobchodních a polyfunkčních nemovitostí nejen ve střední a severní Evropě, ale také v Severní Americe, Brazílii a Izraeli. Z velkých tuzemských nákupních center skupina získala díky ovládnutí Atria vedle Arkád také pražské nákupní středisko Atrium Flora a Palác Pardubice.

PSALI JSME:
Šikana nebo zákonem povolené omezení podnikání?

Prodej Arkád do rukou českého investora, jejž tedy G City nyní schválila, potvrzuje obecnější trend rostoucí dominance českého kapitálu v oblasti transakcí s komerčními nemovitostmi.

V letošním prvním čtvrtletí se domácí investoři podíleli na obchodech v oblasti komerčních nemovitostí hned z 87 procent, což je historicky rekordní údaj, vyplývá z údajů poradenské společnost Knight Frank. Výhodou domácích investorů je podle Knight Frank hlavně znalost trhu, díky které jsou ochotni akceptovat zdánlivě vyšší rizikovost investice.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je už pro chrámy konzumu malé, teď se nákupní centra spíše modernizují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

České dráhy letos opět výrazně zdraží jízdné

České dráhy i letos masivně zdraží jízdné. V průměru o 9,5 procenta. Stane se tak od prosince. Důvodem je zejména obecná inflace, konkrétněji zdražování nafty či růst mezd, který se pochopitelně týká i pracovníků na …

Škoda Auto oficiálně vstoupila na vietnamský trh

Škoda Auto svým vstupem na vietnamský trh učinila významný krok ve své strategii internacionalizace. Sobotní slavnostní akce proběhla za účasti představitelů vietnamské a české vlády a společnosti TC Group, která je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB