Půlení bitcoinu je za rohem

Analýza
Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale „půlení“ a proč k němu dochází?
Bitcoin byl na konci prvního čtvrtletí letošního roku nejčastěji drženým kryptoaktivem globálních i českých investorů na platformě eToro. Ilustrační foto: Pixabay.com

Půlení je proces, který je zakotven v kódu Bitcoinu. Kromě toho je také omezen počet bitcoinů (BTC), které mohou kdy existovat, a to na 21 milionů.  Dosud bylo vytvořeno zhruba 19 milionů bitcoinů. A pokaždé, když se vyřeší 210 000 vzorců (neboli bloků, pozn. aut.), dojde k půlení (halvingu, pozn. red.).

Počínaje 3. lednem 2009 se zpočátku uvolňovalo 50 BTC za blok jako odměna za těžbu, celkem 10,5 milionu bitcoinů, tedy 50 procent z celkového počtu. Poté 28. listopadu 2012 došlo k prvnímu halvingu, který snížil odměnu na 25 bitcoinů za blok až na 5,25 milionu bitcoinů.

Druhé půlení proběhlo v roce 2016, třetí v roce 2020 a nyní čekáme na čtvrté, ke kterému by mělo dojít někdy kolem 19. nebo 20. dubna, i když toto datum se může lišit, protože přesný okamžik, kdy bude vyřešen 210 000. blok, je těžké přesně určit.

Snížení na polovinu efektivně prodlužuje dobu, za kterou bude možné dosáhnout hranice 21 milionů – a také má tendenci zvyšovat hodnotu bitcoinu. Jeden bitcoin se skládá ze 100 milionů nejmenších jednotek, běžně nazývaných „satoshi“. Ke konečné subvenci 1 satoshi na blok dojde poté, co se uskuteční 32 těchto událostí „půlení“.

Poloviční pokles dosud nabízel býčí scénář pro investory do kryptoměn, a to kvůli zpřísnění nabídky. V roce 2020, kdy proběhl předchozí halving, cena prudce vzrostla z minima 6 740 dolarů měsíc před halvingem na maximum 9 900 dolarů v týdnu samotné události.

PSALI JSME:
Duben začal silným výprodejem na trzích s kryptoměnami. Čeká se půlení bitcoinu

V průběhu následujícího roku cena dále rostla, aby na začátku dubna 2021 dosáhla maxima 64 600 dolarů. Navzdory následným korekcím ceny nikdy nedosáhly nižší hodnoty než před půlením. Podobný vzorec se objevil i kolem předchozích půlení v letech 2012 a 2016.

Uvidíme, zda se historie bude opakovat, nebo budeme tentokrát svědky jiného chování. Vzhledem k tlaku, který na trh vyvíjejí nově schválené bitcoinové ETF (burzovně obchodované fondy), se však možná stále nacházíme v klasickém scénáři stlačování nabídky a poptávky.

Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Veškerá pozornost se teď upíná na půlení bitcoinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB