Veškerá pozornost se teď upíná na půlení bitcoinu

Názor
Minulý týden byl na krypto trzích poměrně nevýrazný, a to navzdory některým vyšším údajům o inflaci z USA, než se očekávalo.
Halving bitcoinu je v kryptosvětě vysoce očekávanou událostí, neboť zpravidla znamená začátek dalšího býčího trhu s touto kryproměnou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nicméně vzhledem k tomu, že se nyní veškerá pozornost věnuje půlení bitcoinu, ke kterému má dojít tuto sobotu (20. dubna, pozn. aut.), jsme byli svědky výrazného stažení bitcoinu, protože bitcoin obchodovaný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu se stal zástupným ukazatelem rostoucího geopolitického napětí a výprodeje na světových akciových trzích.

„Halving“ (tzv. půlení, pozn. red.) je událost, která, jak název napovídá, snižuje odměnu za úspěšnou těžbu bloku na polovinu. K půlení u bitcoinu dochází každých 210 000 vytěžený blok a vzhledem k tomu, že přidání nových bloků do řetězce trvá přibližně deset minut, dochází k půlení zhruba každé čtyři roky.

PSALI JSME:
Duben začal silným výprodejem na trzích s kryptoměnami. Čeká se půlení bitcoinu

Poslední půlení proběhlo v květnu 2020 a vůbec poslední „halving“ proběhne podle odhadů někdy v roce 2140. Tímto způsobem klesne odměna za blok na polovinu z 6,25 bitcoinu na 3,125 bitcoinu za blok a roční míra inflace nabídky se efektivně sníží z přibližně 1,70 procenta na 0,84 procenta. Když nabídka klesá, cena má tendenci růst, a to byl historicky případ bitcoinu.

Halving je tak v kryptosvětě vysoce očekávanou událostí, neboť zpravidla znamená začátek dalšího býčího trhu s bitcoiny, přičemž cena překoná předchozí historické maximum během šesti až osmi měsíců a vrchol býčího trhu nastane 12 až 18 měsíců po halvingu.

PSALI JSME:
Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Tentokrát je to však poprvé, co jsme viděli, že cena bitcoinu překonala předchozí historické maximum ještě předtím, než došlo k půlení odměn za bloky, i když v posledních několika dnech došlo na tzv. pullback (označení pro krátkodobý pohyb ceny aktiva proti primárnímu trendu).

Otázkou, kterou si nyní klade každý bitcoinový investor, je, zda se vzhledem k okamžitému šoku z nabídky způsobenému půlením dočkáme opětovného růstu ceny na nová historická maxima, nebo cena klesne ještě níže, přičemž půlení se po všem tom budování stane událostí typu sell-the-news, podobně jako v případě schválení bitcoinového spotového ETF (burzovně obchodovaný fond) na začátku tohoto roku?

Autor je analytik kryptotrhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Minulý týden byl pro kryptoměny obtížný

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB