Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působil mimo jiné nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
Reálné mzdy se mírně zvyšují již dvě čtvrtletí v řadě. V porovnání se třetím čtvrtletím loňského roku jsou sice stále nižší o 0,8 procenta (po -2,8 % y/y v Q2 23), mezičtvrtletně se však reálné mzdy po růstu o 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí letošního roku opět zvýšily, konkrétně (po sezónním očištění) o 0,1 procenta mezičtvrtletně.
Celkově se průměrná reálná mzda nacházela v letošním třetím čtvrtletí zhruba na úrovni konce roku 2017. Obnovení růstu reálných mezd je tedy prozatím velmi mírné, což se odráží v pokračujícím výrazném útlumu spotřeby domácností.
Mezičtvrtletní růst reálných mezd podle nás bude pokračovat. Ziskovost firem totiž zůstává solidní a nezaměstnanost setrvává nízko. Zaměstnanci v tomto prostředí pravděpodobně budou požadovat kompenzaci hlubokého propadu kupní síly jejich výdělků v předchozích dvou letech. V průměru za celý letošní rok očekáváme růst nominálních mezd o 7,7 procenta.
V kombinaci s vysokou inflací to bude současně znamenat jejich reálný pokles o 2,5 procenta. V celoročním vyjádření dojde k nárůstu kupní síly průměrné mzdy podle nás až v příštím roce, kdy by vzhledem k návratu inflace do tolerančního pásma cíle České národní banky (ČNB) měla průměrná reálná mzda vzrůst o zhruba pět procent.
Zveřejněná data byla zhruba v souladu s tržním odhadem i prognózou ČNB. Trh očekával snížení reálných mezd o 0,7 procenta meziročně, ČNB o jedno procento (oproti pozorovanému poklesu o 0,8 % y/y). V nominálním vyjádření je překvapení z pohledu centrální banky ještě mírnější, když v poslední prognóze počítala s růstem průměrné mzdy o sedm procent (oproti 7,1 % ve skutečnosti).
V tržních odvětví, která jsou z pohledu ČNB klíčová, dokonce nominální mzdový růst zcela odpovídal prognóze centrální banky (7,5 % y/y). Aktuální data tedy nepřinášejí informaci, která by vychylovala bilanci rizik inflační prognózy jedním či druhým směrem. I proto stále očekáváme, že ČNB na svém prosincovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny a k prvnímu snížení sáhne až v únoru.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Ode dna se tu odrážíme neustále od roku 1989 a kde nic,tu nic. Vše je prodané do Německa,všechno nejdražší v celé Evropě,platy stále 4x menší…Akorát miliardáři stále bohatnou!