Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna

Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 procenta po růstu o osm procent zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla jednoho procenta mezikvartálně (po sezónním očištění, pozn. aut.) po 1,1 procenta o čtvrtletí dříve.
Celkově se průměrná reálná mzda nacházela v letošním třetím čtvrtletí zhruba na úrovni konce roku 2017. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působil mimo jiné nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.

Reálné mzdy se mírně zvyšují již dvě čtvrtletí v řadě. V porovnání se třetím čtvrtletím loňského roku jsou sice stále nižší o 0,8 procenta (po -2,8 % y/y v Q2 23), mezičtvrtletně se však reálné mzdy po růstu o 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí letošního roku opět zvýšily, konkrétně (po sezónním očištění) o 0,1 procenta mezičtvrtletně.

Celkově se průměrná reálná mzda nacházela v letošním třetím čtvrtletí zhruba na úrovni konce roku 2017. Obnovení růstu reálných mezd je tedy prozatím velmi mírné, což se odráží v pokračujícím výrazném útlumu spotřeby domácností.

Mezičtvrtletní růst reálných mezd podle nás bude pokračovat. Ziskovost firem totiž zůstává solidní a nezaměstnanost setrvává nízko. Zaměstnanci v tomto prostředí pravděpodobně budou požadovat kompenzaci hlubokého propadu kupní síly jejich výdělků v předchozích dvou letech. V průměru za celý letošní rok očekáváme růst nominálních mezd o 7,7 procenta.

V kombinaci s vysokou inflací to bude současně znamenat jejich reálný pokles o 2,5 procenta. V celoročním vyjádření dojde k nárůstu kupní síly průměrné mzdy podle nás až v příštím roce, kdy by vzhledem k návratu inflace do tolerančního pásma cíle České národní banky (ČNB) měla průměrná reálná mzda vzrůst o zhruba pět procent.

Zveřejněná data byla zhruba v souladu s tržním odhadem i prognózou ČNB. Trh očekával snížení reálných mezd o 0,7 procenta meziročně, ČNB o jedno procento (oproti pozorovanému poklesu o 0,8 % y/y). V nominálním vyjádření je překvapení z pohledu centrální banky ještě mírnější, když v poslední prognóze počítala s růstem průměrné mzdy o sedm procent (oproti 7,1 % ve skutečnosti).

V tržních odvětví, která jsou z pohledu ČNB klíčová, dokonce nominální mzdový růst zcela odpovídal prognóze centrální banky (7,5 % y/y). Aktuální data tedy nepřinášejí informaci, která by vychylovala bilanci rizik inflační prognózy jedním či druhým směrem. I proto stále očekáváme, že ČNB na svém prosincovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny a k prvnímu snížení sáhne až v únoru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Ode dna se tu odrážíme neustále od roku 1989 a kde nic,tu nic. Vše je prodané do Německa,všechno nejdražší v celé Evropě,platy stále 4x menší…Akorát miliardáři stále bohatnou!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB