Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna

Analýza
Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 procenta po růstu o osm procent zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla jednoho procenta mezikvartálně (po sezónním očištění, pozn. aut.) po 1,1 procenta o čtvrtletí dříve.
Celkově se průměrná reálná mzda nacházela v letošním třetím čtvrtletí zhruba na úrovni konce roku 2017. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působil mimo jiné nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.

Reálné mzdy se mírně zvyšují již dvě čtvrtletí v řadě. V porovnání se třetím čtvrtletím loňského roku jsou sice stále nižší o 0,8 procenta (po -2,8 % y/y v Q2 23), mezičtvrtletně se však reálné mzdy po růstu o 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí letošního roku opět zvýšily, konkrétně (po sezónním očištění) o 0,1 procenta mezičtvrtletně.

Celkově se průměrná reálná mzda nacházela v letošním třetím čtvrtletí zhruba na úrovni konce roku 2017. Obnovení růstu reálných mezd je tedy prozatím velmi mírné, což se odráží v pokračujícím výrazném útlumu spotřeby domácností.

PSALI JSME:
Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají

Mezičtvrtletní růst reálných mezd podle nás bude pokračovat. Ziskovost firem totiž zůstává solidní a nezaměstnanost setrvává nízko. Zaměstnanci v tomto prostředí pravděpodobně budou požadovat kompenzaci hlubokého propadu kupní síly jejich výdělků v předchozích dvou letech. V průměru za celý letošní rok očekáváme růst nominálních mezd o 7,7 procenta.

V kombinaci s vysokou inflací to bude současně znamenat jejich reálný pokles o 2,5 procenta. V celoročním vyjádření dojde k nárůstu kupní síly průměrné mzdy podle nás až v příštím roce, kdy by vzhledem k návratu inflace do tolerančního pásma cíle České národní banky (ČNB) měla průměrná reálná mzda vzrůst o zhruba pět procent.

PSALI JSME:
Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho

Zveřejněná data byla zhruba v souladu s tržním odhadem i prognózou ČNB. Trh očekával snížení reálných mezd o 0,7 procenta meziročně, ČNB o jedno procento (oproti pozorovanému poklesu o 0,8 % y/y). V nominálním vyjádření je překvapení z pohledu centrální banky ještě mírnější, když v poslední prognóze počítala s růstem průměrné mzdy o sedm procent (oproti 7,1 % ve skutečnosti).

V tržních odvětví, která jsou z pohledu ČNB klíčová, dokonce nominální mzdový růst zcela odpovídal prognóze centrální banky (7,5 % y/y). Aktuální data tedy nepřinášejí informaci, která by vychylovala bilanci rizik inflační prognózy jedním či druhým směrem. I proto stále očekáváme, že ČNB na svém prosincovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny a k prvnímu snížení sáhne až v únoru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Překvapení ve mzdách se nekoná. Běžné profese nedosáhnou na průměr ani medián

Zavřít reklamu ×
  1. Ode dna se tu odrážíme neustále od roku 1989 a kde nic,tu nic. Vše je prodané do Německa,všechno nejdražší v celé Evropě,platy stále 4x menší…Akorát miliardáři stále bohatnou!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB