Překvapení ve mzdách se nekoná. Běžné profese nedosáhnou na průměr ani medián

Průzkum
Když se podíváte na statistiky vývoje průměrných mezd, možná si říkáte: Kéž by nám všechno rostlo takovým tempem! Jenže není všechno zlato, co se třpytí a růst mezd ještě nemusí znamenat zvyšování blahobytu.
Podle dat portálu Platy.cz si prodavačka letos vydělá v průměru 26 295 tisíc Kč měsíčně, pokladní o necelé dva ticíce více. Ilustrační foto: Albert

Ve 2. čtvrtletí 2023 činila podle Českého statistického úřadu průměrná hrubá měsíční nominální mzda v našem národním hospodářství celkem 43 193 korun, což je o 3 101 Kč (7,7 %) více než ve stejném období roku 2022. Jenže spotřebitelské ceny se za tu dobu zvýšily o 11,1 procenta, reálně tak průměrná mzda klesla o 3,1 procenta.

A jak známo, průměr je velmi ošidná veličina a na průměrnou mzdu ve skutečnosti dosáhne málokdo. Realitě více odpovídá medián. Ten ve 2. čtvrtletí 2023 činil 36 816 korun. A i o něm si mohou lidé v mnoha profesích nechat jen zdát.

Prodavač, povolání snů

Internetový portál Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi, připravil analýzu na téma, jak jsou ohodnoceny profese spojené s obchodem a logistikou, například prodavač, pokladník, kurýr či skladník. Nejsou to zrovna povolání snů. Snad jen v tom smyslu, že i jejich zástupci si mohou nechat o slušných platech jen zdát.

PSALI JSME:
Více než polovina Čechů má potíže vyjít se mzdou

Podle jeho dat si prodavač/prodavačka vydělá v letošním roce v průměru 26 295 tisíc Kč měsíčně. Je to sice o 3 300 korun více než před třemi roky, jenže vzhledem k inflaci rozhodně žádná sláva. Jde navíc průměrnou celkovou mzdu včetně odměn, provizí a započítaného 13. platu. Tyto položky tvoří deset procent ohodnocení.

Pokladní si vydělá v průměru 28 113 korun měsíčně, doplňovač zboží/merchandiser si přijde letos v průměru na 32 527 Kč. Medián, natož průměr, je tedy pořád v nedohlednu.

Chcete brát dvojnásobek?

Experimentálně přistoupil podle informací webu Seznam zprávy k odměňování Dmitrij Jurin, majitel malé technologické firmy, která tvoří weby na míru různým společnostem včetně e-shopů a k tomu jim radí s marketingem a vedením týmů.

„Mnohokrát jsem vedoucím říkal, vyděláte si i dvojnásobek, když splníte konkrétní cíle, a nemusíte kvůli tomu chodit do kanceláře. Nikdo tomu ale nevěří. Lidé mají pocit, že aby si peníze zasloužili, musí být vidět, organizovat porady, jít příkladem domnělou ‚pracovitostí‘, a je jim jedno, zda je efektivní a přináší zisk,“ popisuje své pozorování majitel digitální agentury Infonia.

PSALI JSME:
Tolerance k neschopným zaměstnancům? Pozor na falešné sociální cítění

Jurin proto chtěl u partnerských firem postupovat „klasicky“ – vybraným lidem sníží výdělek a zvedne jej až tehdy, když budou jejich podřízení pracovat efektivněji. Nakonec jim ale poradil přesný opak.

Zvýšit mzdy klíčovým zaměstnancům na dvojnásobek s tím, že když nepřijdou výsledky, najdou si za takové peníze nové zaměstnance. Vedoucí týmu už tak vydělávali desítky tisíc korun měsíčně a o stejnou částku se jim jejich příjem ze dne na den zvýšil.

Má to ale háček: Takto motivovaní šéfové nesmějí nikomu prozradit, kolik berou. Nedovíme se to tedy ani my. Metodu navíc rozcupovali zavedení personalisté. Jenže podle duchovního otce zřejmě opravdu funguje.

PSALI JSME:
Zeptejte se na mzdu svého kolegy a pak to řekněte všem. V kanceláři bude veselo

Dokládá to na příkladu e-shopu, který odesílá stovky balíčků denně a vždy měl několikaprocentní chybovost. Po zdvojnásobení mezd vedoucí optimalizovali balení a logistiku tak, že se příprava zásilek zrychlila o 18 procent a chybovost spadla pod procento.

Řemeslo to jistí

Vraťme se nohama na zem. Tedy k řemeslu, které má – jak známo – zlaté dno. Z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v říjnu přes 25 tisíc pracovních pozic, patří mezi profese, které mohly v říjnu získat vyšší průměrnou nástupní odměnu, hlavně zedníci.

Firmy jim nabídly až o 17 tisíc korun vyšší platy než v září. O průměrných 4 800 Kč se zvedly rovněž nástupní odměny instalatérů a topenářů.

Tak, co dáte děti vyučit skladníkem, manažerem e-shopu, nebo je raději pošlete na zedničinu?

PSALI JSME:
Češi se po letech konečně dočkají výrazného růstu reálných mezd

Zavřít reklamu ×
  1. Á, pán zřejmě pracuje na počítači a myslí si, že bez něj by to nešlo. Ale šlo. Naopak bez těch jak vy píšete lopat a solvin by to většinou nešlo. Nejspíš máte BMW na leasing a myslíte si jaký jste borec?

  2. Pracuji jako truhlář 25 let,za tu dobu cca 70% mých kolegů šlo do dúchodu nebo do jiné profese,kde protože je lépe ohodnocena.Pokud jste zaměstnanec tak v truhlařině je zlaté dno absolutní nesmisl,je to spíš jen to dno, za které těžce uživíte rodinu.Když už přijde přidání,tak 500kč po 5 letech stejne vyplaty.Nejste zdravotnici,učitelé,policisté,….,kteří jsou vidět.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.