Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje

Analýza
Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 procenta meziročně z březnových 15 procenta, což bylo více, než se čekalo. Tržní konsensus činil 13,3 procenta meziročně, zatímco naše prognóza očekávala snížení na 13,1 procenta. Česká národní banka (ČNB) předpovídala 13,2 procenta meziročně.
K dosažení inflačního cíle centrální banky by v příštím roce mělo podle nás pomoci hlavně výrazné zlevnění cen energií pro konečné spotřebitele. Ilustrační foto: FAEI.cz

Na pokračující pokles meziroční inflace nadále působila především vyšší srovnávací základna. To se týkalo všech složek inflace s výjimkou cen pohonných hmot, u kterých došlo ke zmírnění meziročního zlevnění z -19 procent na stále výrazných -16,8 procenta.

Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v dubnu nižší v průměru o 0,2 procenta, v březnu přitom rostly o 0,1 procenta meziměsíčně. Konsensus naproti tomu pro duben očekával růst cen o 0,4 procenta meziměsíčně, naše prognóza pak počítala s růstem o 0,2 procenta.

Na nižší než námi očekávanou dynamiku spotřebitelských cen působilo zlevnění potravin. Jejich ceny se meziměsíčně snížily v průměru o 1,6 procenta, zatímco u alkoholických nápojů a tabákových výrobků klesly o 0,9 procenta.

PSALI JSME:
Češi se bojí utrácet. Šetří na všem, i na lécích

My jsme přitom pro tuto celou skupinu počítali s meziměsíční stagnací cen. V potravinách se tak s časovým odstupem pravděpodobně začínají promítat nižší ceny agrárních komodit, energií a pohonných hmot. Ceny pohonných hmot byly rovněž meziměsíčně nižší. V dubnu klesly o 0,7 procenta meziměsíčně, což bylo v souladu s naší prognózou.

Ceny energií v dubnu překvapivě meziměsíčně vzrostly. Spotřebitelské ceny elektřiny byly v průměru vyšší o 0,5 procenta meziměsíčně, ceny plynu a tepla pak o shodné 0,2 procenta meziměsíčně. V případě cen elektřiny a plynu se tak zastavil mírný pokles, ke kterému v průběhu února a března docházelo.

Dubnový vývoj celé skupiny regulovaných cen se ve výsledku nacházel nad naší prognózou. Meziměsíční růst regulovaných cen dokonce zrychlil z březnových 0,1 procenta na 0,5 procenta v dubnu.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

My jsme naopak počítali s mírným poklesem (o 0,5 %), když jsme očekávali, že ve spotřebitelských cenách elektřiny a plynu se ještě více projeví předchozí výrazný pokles cen energií na velkoobchodních trzích.

Jádrová inflace v dubnu výrazně klesla, a to i v meziměsíčním vyjádření. Podle dat ČNB se meziroční jádrová inflace snížila z březnových 11,5 procenta na dubnových deset procent. Prognóza centrální banky přitom čekala 10,2 procent meziročně, ta naše pak 10,4 procent.

V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu jádrová inflace zpomalila z 0,56 procenta na 0,25 procenta, což anualizovaně znamená, že se již pohybovala poblíž horní hranice tolerančního pásma ČNB (3 %). Po delší době, kdy jádrová inflace zůstávala na vyšších úrovních, tak došlo k jejímu zmírnění.

Vliv zde mohl mít pokles poptávky, který podle předstihových indikátorů pokračoval i na začátku letošního roku. Až další měsíce ale ukážou, zdali v české ekonomice opravdu došlo k významnému zmírnění poptávkových tlaků na růst cen, či zda šlo pouze o dočasný výkyv (k jednorázovým výkyvům směrem dolů docházelo i v předchozích měsících, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Pokles meziroční inflace by měl vlivem vyšší statistické základy pokračovat i v dalších měsících. Kolem poloviny letošního roku by se měla inflace podle naší prognózy pohybovat poblíž deseti procent meziročně a ve druhé půlce roku setrvat mírně pod touto úrovní. Za celý letošní rok podle naší prognózy inflace dosáhne 11,8 procenta a příští rok klesne v průměru na dvě procenta.

K dosažení cíle centrální banky by v příštím roce mělo podle nás pomoci hlavně výrazné zlevnění cen energií pro konečné spotřebitele. Naše prognóza předpokládá, že spotřebitelská cena elektřiny a plynu v lednu příštího roku meziročně klesne o zhruba třetinu.

Pokud by jádrová inflace v meziměsíčním vyjádření v dalších měsících setrvala poblíž nízké dubnové úrovně, pak by pravděpodobně došlo k rychlejšímu odeznívání růstu spotřebitelských cen, než jaký ukazuje naše prognóza.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Díky cenám energií do roka na inflačním cíli

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.