Sazka míří na burzu, nejspíše londýnskou. Chce se svézt na vlně pandemických levných peněz

Loterijní společnost Sazka podle agentury Bloomberg oživuje svůj záměr vstoupit na burzu, pravděpodobně londýnskou. Společnost působící v řadě zemí, vedle Česka provozuje loterie také v Řecku, Itálii, Rakousku nebo na Kypru, patří do holdingu KKCG českého miliardáře Karla Komárka. 
Češi stírací losy milují a rádi za ně utrácejí. Foto: Sazka

Na burze by své akcie mohla Sazka upsat ve druhé polovině letošního roku. Využila by tak vysoce příznivých podmínek, které nyní na trzích panují. Navyšování kapitálu prostřednictvím veřejné emise akcií je nyní zvláště atraktivní v porovnání s bankovním financováním díky extrémně expanzivní měnové politice světově významných centrálních bank a díky postpandemickému ekonomickému zotavování.

Pandemie loterijní byznys KKCG těžce zasáhla. Na Sazku dolehlo zejména zavření poboček řecké sázkové kanceláře OPAP, ale také sázkových kanceláří v Itálii. Zároveň ale Sazka loni získala velkou investici za 500 milionů dolarů od americké investiční firmy Appolo Global Management.

PSALI JSME:
Fortuna stahuje akcie z burzy

Sazka se vstupem na burzu koketovala již dříve. V roce 2017 oznámila, že ve spolupráci s vybranými bankami zkoumá možnost upsání akcií na londýnské burze, aby tak mohla financovat svůj další růst a zahraniční expanzi. V průběhu roku 2018 ale od plánu postupně upustila.

Tehdejší podmínky na burzách se zejména ke konci roku 2018 zhoršovaly, například americká centrální banka postupně zvyšovala své úrokové sazby. Během pandemie je však razantně snížila a extrémně nízko je bude držet letos po celý rok a zřejmě i v roce příštím. To je klíčový důvod k optimismu na trzích. Třeba v USA jsou akciové trhy v těchto dnech na svém historickém maximu. To dává dobré vyhlídky právě i případnému primárnímu úpisu akcií Sazky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nevyplacené výhry ve Sportce? Před sedmi lety šlo o mnohem větší peníze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nová vláda má u šéfů byznysu velkou podporu

Generální ředitelé českých firem hodnotí výsledky letošních voleb velmi pozitivně. Zároveň ale novou vládu upozorňují, že je před ní řada problémů. Za ty nejdůležitější považují stabilizaci veřejných financí, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB