Tesla je na rekordu. V nesplnění dodávek elektromobilů

Analýza
Mezi analytiky, kteří se zabývají společností Tesla, se již objevily obavy ohledně jejích dodávek za letošní první čtvrtletí, a to ve výši 386 810 kusů oproti předpokládanému stavu 449 080. Tento údaj byl nižší než nejnižší odhady a zaostal za nimi o 14 procent, což bylo největší nesplnění v historii společnosti.
Mezi analytiky, kteří se zabývají automobilkou Tesla, se již objevily obavy ohledně jejích dodávek elektromobilů za letošní první čtvrtletí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak ukazuje graf níže, růst dodávek se u Tesly výrazně zpomalil, a i když narušení dopravy v Rudém moři je jedním z faktorů, které se na tomto nesplnění podílejí, nelze jím vysvětlit vše.

Svou roli v nižší poptávce spotřebitelů hrají také vyšší úrokové sazby a problémy související s infrastrukturou rozvodné sítě pro elektromobily. Investoři společnosti Tesla si všimnou, že k velkému mezičtvrtletnímu poklesu dodávek došlo již dříve, ale Teslu to vždy posílilo.

Co bude dál?

Velkou otázkou je, co se bude dít s Teslou dál. Mnoho drobných investorů drží akcie v long pozicích při nákupech na vyšších cenových úrovních.

Pokud začneme s oceněním, pak je Tesla v příštích 12 měsících oceněna na 29násobek provozního příjmu. Pro srovnání, společnost Byd je ve stejném období oceněna na 5,8násobek provozního příjmu. Aby bylo relativní ocenění ještě unikátnější, očekává se, že Byd letos zvýší tržby o 25 procent, zatímco Tesla pouze o deset procent.

Zdroj: Peter Garnry, Saxo Bank

Americké akcie se obecně obchodují se strmou prémií oproti všem ostatním trhům, ale je zřejmé, že ten se zdráhá investovat do čínských společností a zároveň udržuje velmi vysoká očekávání pro společnost Tesla. Dalším způsobem, jak zjistit určité měřítko pro tuto automobilku, je podívat se na společnost Toyota.

Pokud předpokládáme, že Tesla skončí na stejném tržním podílu (zhruba 10 %, pozn. aut.) a dosáhne stejné provozní marže, pak má její podnikání v oblasti elektromobilů hodnotu zhruba 350 miliard dolarů ve srovnání se současnou tržní hodnotou Tesly ve výši 531 miliard dolarů. Tesla má samozřejmě svůj energetický byznys a v jejím ocenění jsou zakomponovány další reálné možnosti.

Pro Teslu budou v budoucnu klíčové dvě věci. Růst v oblasti elektromobilů bude pokračovat i v následujících desetiletích, ale právě podíl na globálním trhu s elektromobily bude pro investory klíčovým faktorem, který budou sledovat.

PSALI JSME:
Toyota se inspirovala v americkém supermarketu

Druhým důležitým faktorem je návratnost investovaného kapitálu společnosti Tesla, která se pohybuje zhruba kolem deseti procent a je mnohem lepší než u kohokoli jiného v oboru. Pokud však v důsledku konkurence zaznamená pokles ROIC (výnosnost investovaného kapitálu, pozn. red.) na úroveň průměru odvětví, pak je to pro investory další rizikový faktor, který je třeba zvážit.

Lekce z očekávání, investoři společnosti Nvidia dávají pozor

Akcie společnosti Tesla klesly o zhruba 60 procent oproti svým maximům z konce roku 2021. Pro investory je to důležitá lekce v očekávání. Existují výsledky společnosti a pak očekávání stanovená investory na akciovém trhu. Akcie se pohybují, když se mění očekávání.

Na konci roku 2021 měla Tesla tržní hodnotu kolem 1,1 bilionu dolarů, tržby 54 miliard dolarů a EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) deset miliard dolarů. Cena akcií byla stanovena na velmi vysoký budoucí podíl na globálním trhu, který by výrazně přesahoval 25 procent a zastínil by současný 10% podíl Toyoty, největšího výrobce automobilů na světě.

Zdroj: Peter Garnry, Saxo Bank

Dnes je cena akcií o 60 procent nižší, zatímco tržby dosahují 97 miliard dolarů a EBITDA 13,6 miliardy dolarů. Pro nováčky na akciovém trhu to vypadá nestabilně. Jak může být cena akcií nižší, když se tržby zdvojnásobily a provozní zisk vzrostl o 36 procent?

Protože dnešní očekávání jsou velmi odlišná od těch z konce roku 2021. Tehdy očekávání přesně neodrážela nastupující konkurenci elektromobilů, zejména ze strany čínských výrobců, a dopad inflace na úrokové sazby.

To je důležité poučení pro investory do společnosti Nvidia, protože i ona je oceněna dokonale a budoucnost může za tři roky vypadat úplně jinak. Společnost Nvidia by také mohla čelit zdvojnásobení svého podnikání a zisků při poklesu ceny akcií. Stačí, aby se změnila očekávání.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nvidia překonala očekávání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB