Realita roku 2024: Zdraží kadeřníci i pivo

Poradna
Většina z nás si na začátku nového roku dává předsevzetí, jak v novém roce zlepšit své návyky, zdraví či vzhled. Jedno takové předsevzetí, které se dotkne velmi výrazně nás všech, si dala také vládní koalice.
Za jaké služby budeme od ledna sahat hlouběji do peněženky? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cíl je jasný – přibrzdit zadlužování státní pokladny. Vést k němu má na šest desítek opatření, která začnou platit za několik málo dní. Pro firmy, podnikatele, zaměstnance i domácnosti bude znamenat jediné – vyšší výdaje na všech frontách. Za jaké služby budeme od ledna sahat hlouběji do peněženky?

Příští roky budou směřovat k jasnému úkolu – snížit deficit státního rozpočtu. Na jedné straně stojí omezení výdajů, například rušení řady dotací. Na straně plánovaných příjmů vláda spoléhá především na zvýšení daně z příjmu právnických osob, rušení daňových výjimek či úpravu daně z přidané hodnoty.

Systém DPH se zjednoduší – místo tří sazeb budou od Nového roku platit jen dvě. Základní DPH zůstává na 21 procentech, dvě snížené sazby (10 % a 15 %) se sjednocují na dvanácti procentech. Přesuny v jednotlivých kategoriích se týkají jak zboží, tak služeb.

Zvýhodnění končí

Největší skok čeká služby, které se dosud nacházely v sazbě desetiprocentní a přesunou se do sazby základní. Navýšení o jedenáct procentních bodů se bude týkat úklidových, kadeřnických a holičských služeb, oprav obuvi, jízdních kol, kožených výrobků a také tolik diskutovaného piva.

„Položky bez prokazatelného sociálního či zdravotního významu, které byly zařazeny do snížené sazby minulou vládou v reakci na skutečnosti, které již pominuly (covidová krize, EET, pozn. aut.), budou přesunuty do základní sazby DPH,“ stojí v důvodové zprávě ministerstva financí.

Stříhání zvládáme doma

Vzhledem k tomu, že tyto podnikatele čeká nejen povinnost odvádět výrazně vyšší DPH, ale budou se jich týkat také další změny v daňové politice, vyústí v některých případech v propouštění.

PSALI JSME:
Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

„Pokud bychom nezdražovali, museli bychom snížit své marže, což je v současné době neudržitelné. Obáváme se, že řada lidí vyšší ceny akceptovat nebude a své návštěvy velmi výrazně omezí. Vůbec si neumím představit, jaký vývoj náš obor čeká,“ vyjádřila se zaměstnankyně pražského kadeřnictví.

Přitom kadeřnictví se již v předchozím obdobím musela potýkat s odlivem zákazníků. Spousta lidí si během covidových opatření zvykla pečovat o svůj vzhled doma.

Procedury, jako je barvení vlasů nebo manikúra, které dříve běžně absolvovali v salónech, se naučili provozovat v domácích podmínkách a ušetřit tím nemalé peníze. I ti zákazníci, kteří si péči v kadeřnictví neodepřou, často prodlužují intervaly mezi jednotlivými návštěvami, případně omezují rozsah služeb, které si od profesionálů dopřejí.

PSALI JSME:
Nižší DPH u řady komodit je v EU běžná. Kromě piva

Snížená sazba jen pro vodu a mléko

Připlatíme si také za opravy obuvi a kožené galanterie – jak kvůli vyšší DPH, tak růstu cen materiálu. Je pravděpodobné, že zákazníci budou zvažovat, zda se jim oprava ještě vyplatí, nebo zda raději upřednostní koupi nového výrobku. Zvláště v kontextu toho, že čekací doba se kvůli nedostatku kvalifikovaného personálu prodlužuje.

Změnami projde také segment stravování. Jídlo bude ve snížené sazbě, z nápojů v ní zůstane pouze pitná kohoutková voda a vybrané mléčné nápoje. Zařazení vody do snížené sazby je podmíněno skutečností, že nesmí být ochucena žádným sirupem nebo přidaným ovocem – v takovém případě by byla zatížena již základní výší daně.

Základní sazba se uplatní také u všech ostatních nealkoholických a alkoholických nápojů, včetně čepovaného piva. To vzedmulo obrovskou vlnu nevole mezi pivovarníky i provozovateli hospod. Je bez pochyb, že řada z nich, zejména na vesnicích a menších městech, si své zákazníky neudrží a budou nuceni své podniky uzavřít.

PSALI JSME:
Hospodští kvůli vyšší DPH zvažují konec podnikání

Na zdražení budou i obce krátké

Opačným směrem, tedy ze základní do snížené sazby DPH, míří služba jediná, a to příležitostná hromadná autobusová doprava osob, typicky tedy doprava dětí na výlet, přesun zaměstnanců firmy apod.

Nárůstem o šest procent (z 15 na 21 %) vláda zatížila sběr, přepravu a skládkování komunálního odpadu, služby autorů a výkonných umělců či dodávky řezaných květin a palivového dřeva, vnitrostátní leteckou hromadnou dopravu. Za svoz opadu si tak od nového roku připlatíme, svozové firmy si budou za své služby účtovat více.

Jak se zdražení dotkne jednotlivých občanů, se bude lišit. Některé obce svoz odpadu částečně či dokonce zcela dotují, aby svým obyvatelům odlehčily, ovšem vzhledem k dalšímu navýšení nákladů plánuje řada z nich poplatek zavést či navýšit, případně snížit četnost vývozu. Možným vedlejším efektem by se mohlo stát důslednější třídění odpadů v jednotlivých domácnostech.

PSALI JSME:
Vozíte odpad z chalupy? Nepomůžete si

Levnější pohřby? Nejspíš ne.

Jen lehčí úpravu čekají služby, které dosud spadaly do jedné ze snížených sazeb a nadále v ní zůstávají. Lehce si pohorší služby, které dosud podléhaly snížené desetiprocentní sazbě a zůstanou ve snížené sazbě DPH, nově ve výši 12 procent.

Jde například o dodávky tepla, vodné a stočné, ubytovací a stravovací služby (s výjimkami popsanými výše), vstupné na kulturní a sportovní události, pravidelnou dopravu osob, dopravu lyžařskými vleky.

„Zveřejněný návrh dvouprocentního nárůstu sazby není nijak zásadní a lze jej akceptovat v zájmu ozdravení veřejných financí a zjednodušení daňového systému,“ komentoval Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

PSALI JSME:
Ani nejsmutnějším věcem se nevyhneme

Zlevnit by alespoň v teoretické rovině mohly služby, které míří z původních 15 procent do sazby 12 procent. Opatření se týká například pohřebních služeb. Je však otázkou, zda se tříprocentní rozdíl v dani z přidané hodnoty promítne i do konečné ceny za poslední rozloučení.

Vzhledem k rostoucím cenám za energie snižování cen příliš pravděpodobné není. Zlevnit by teoreticky mohly také stavební práce, které se také ocitnou ve snížené sazbě 12 procent. Pokles cen však není automatický, do cenotvorby firem vstupují další proměnné, jako jsou náklady na materiál a energie.

Komu to bude osudné?

Na odpověď, o kolik konkrétně si v příštím roce připlatíme, si musíme ještě počkat. Stejně jako v případě zboží, bude i v segmentu služeb naprostá většina těch, u kterých se budou ceny navyšovat. Někdy až na samotnou hranu únosnosti a udržitelnosti podnikání, což v řadě případů povede k přesunu činnosti na hranu šedé ekonomiky či k ukončení podnikání.

PSALI JSME:
Místo tří sazeb DPH jen dvě. Kdo na to doplatí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB