Za jediný měsíc stouplo zadlužení českých domácností o 8 miliard

Dluhy českých domácností u bank stouply v srpnu na 2,22 bilionu korun. Za jediný měsíc tak narostly o osm miliard. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB). I tak podle analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, jsou Češi se svou mírou zadluženosti na desáté nejnižší pozici v Evropské unii.
Zadlužení českých domácností roste dlouhodobě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nějakou půjčku má v České republice bezmála polovina obyvatel, přesně 46 procent. Podle dat ČNB se dluhy českých rodin v srpnu oproti loňsku zvýšila přibližně o 103 miliardy korun. Jde o dlouhodobý trend, dluhy tuzemských domácností rostou od února 2016.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V srpnu se podle tuzemské centrální banky meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na více než 1,7 bilionu korun.

Češi si půjčují méně

Aktuální Index prosperity a finančního zdraví Čechů, který sestavuje Česká spořitelna, datový portál Evropa v datech a Sociologický ústav, i tak ukázal, že si čeští občané ve srovnání s jinými evropskými státy půjčují spíše méně.

PSALI JSME:
Nic nového: Češi si opět naspořili

Analytik Evropy v datech Milan Mařík na setkání s novináři na základě analýzy dat Eurostatu uvedl, že celkový dluh domácností v roce 2021 představoval 34 procent hrubého domácího produktu (HDP), ovšem celková úroveň Evropské unie dosahovala 58 procent.

Červnový průzkum agentury Ipsos mezi dvěma tisíci obyvateli potvrdil informace ČNB, že nejčastějšími půjčkami jsou právě hypotéky. Na druhém místě jsou spotřebitelské úvěry, které si ovšem lidé často berou i od mimobankovních institucí.

Hypoteční úvěr má 40 procent dlužníků a spotřebitelský úvěr 36 procent. Bezmála čtvrtina českých obyvatel má tři a více dluhů.

Rizika pro exekuce

S exekucí v domácnosti se setkala pětina Čechů. U lidí, kteří mají půjčky, jde o 26 procent. Zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl uvedl, že za vysokým podílem lidí, kteří mají zkušenost s exekucí, stojí především legislativa, která byla v Česku dříve problematická.

PSALI JSME:
Dlužím peníze, poradíte mi? Dotazů na občanské poradny přibývá

Mezi rizikové faktory, které následně domácnosti posílají do exekuce, patří vedle nevěrohodných poskytovatelů půjček zejména výše splátek. Ta by podle expertů neměla překročit hranici třetiny příjmu.

„O půjčce by měl klient vždy uvažovat v kontextu svého domácího rozpočtu a přihlédnout k tomu, jak ho splátka půjčky zatíží. Za bezpečnou míru považujeme, pokud splátky nepřesáhnou třicet procent měsíčních výdajů a zůstanou v kategorii zbytných výdajů,“ uvedl šéf nezajištěných úvěrů České spořitelny Lukáš Kulhavý.

Z analýzy Sociologického ústavu přitom vyplývá, že splátkami půjček a úvěrů přesahujícími 30 procent měsíčního příjmu je zatížena téměř čtvrtina českých domácností, které mají nějaký úvěr nebo půjčku. Každá čtvrtá domácnost ze zadlužených má obtíže vyjít se svým příjmem nebo je ve zpoždění s pravidelnými měsíčními platbami.

PSALI JSME:
Češi ve finančních potížích: Nevystačí s platem, přibývá exekucí

Češi s finančními problémy

Zatímco na začátku roku mírně klesl podíl Čechů s finančními problémy, od března opět narůstá. „V dubnu i v červnu vzrostl podíl Čechů, kteří vycházejí se svým příjmem s obtížemi. Klesl také podíl lidí, kteří jsou schopni na konci měsíce něco ušetřit, a naopak narostl podíl těch, kteří musejí sahat do úspor,“ uvedla Kamila Fialová ze Sociologického ústavu.

Dodala, že nyní s penězi nevychází 60 procent Čechů, což je o pět procentních bodů více než v březnu. Ohledně své finanční situace jsou ale lidé podle autorů Indexu prosperity a finančního zdraví optimističtější. Zatímco v dubnu 35 procent Čechů předpokládalo, že se jejich ekonomická situace zhorší, v červnu tento podíl klesl na 29 procent.

Naopak mírně narostl počet těch, kteří vyhlížejí zlepšení. Očekávají totiž zvýšení svých příjmů. Pětina z těch, kteří očekávají zlepšení, pak v dohledné době splatí úvěr či hypotéku, což jim pomůže zlepšit současnou finanční situaci.

PSALI JSME:
Nová pravidla pro spotřebitelské financování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB