Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo tisíc lidí a jehož závěry má redakce FAEI.cz k dispozici, jsou on-line nákupy v předvánočním období jasnou volnou pro 53 procent Čechů. V e-shopech si chtějí vybrat všechny nebo valnou většinu dárků. Třetina lidí pak nakoupí on-line polovinu dárků a 14 procent dotázaných pořídí on-line jen čtvrtinu dárků.
On-line nákupů využijí především mladší generace. „Nákupy na internetu byly vždy doménou především mladší generace, což potvrzuje i náš průzkum. Všechny nebo většinu dárků nakoupí on-line především lidé ve věku 18 až 44 let. Naopak u lidí ve věku 54 až 65 let je to jen 35 procent,“ uvedl Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.
Dodal, že nakupování dárků na internetu volí čím dál více zákazníků. Protože to je pro ně pohodlnější a mnohdy rovněž rychlejší. Proto lze podle Pavla Včely znovu v předvánočním čase očekávat nápor na přepravní služby.
„Každá vánoční sezona trhá v počtu přepravených balíků rekordy a letos tomu nebude jinak. Proto doporučujeme lidem, aby zbytečně neriskovali, volili svého osvědčeného přepravce a nenechávali nákup dárků na poslední dny před Vánoci,“ sdělil Včela.
Útrata do 5 tisíc
Největší skupina zákazníků (38 %) začíná s pořizováním vánočních dárků v předposledním měsíci v roce. Čtvrtina ale chce nakupovat až po slevové akci Black Friday, která letos připadá na 24. listopadu, a necelá pětina (18 %) až v posledních dnech před Štědrým dnem.
Za dárky plánují Češi nejčastěji utratit do pěti tisíc korun (52 %). Čtvrtina lidí pak nakoupí dárky za pět až osm tisíc korun a 13 procent dotázaných za dárky nechá osm až deset tisíc korun. Pouze každý desátý bude utrácet více než 10 tisíc. Méně než jeden tisíc korun vyndají z peněženky pouhá tři procenta.
I když doručování objednávek na adresu zákazníka je stále nejvýznamnější, popularita výdejních míst neustále roste. Oblíbeny jsou také výdejní boxy. Většina Čechů (72 %) před vánočními svátky pravidelně dostává od jednoho do devíti balíků.
„Popularita výdejních míst je na vzestupu. Více než polovina Čechů využívá výdejní místa po celý rok, jsou s nimi spokojeni a budou je využívat i před Vánoci,“ konstatoval Pavel Včela z přepravní společnosti GLS.
Prohřešky e-shopů
Česká obchodní inspekce opakovaně varuje zákazníky, aby byli při nakupování na internetu obezřetní a dodržovali základní bezpečnostní pravidla. A eshopy také pravidelně kontroluje. Jen za letošní druhé čtvrtletí provedla 152 kontrol, přičemž ve 131 případech zjistila porušení právních předpisů.
„Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází k porušování spotřebitelské legislativy. Nedostatky přetrvávají zejména u poskytování informací o prodávaných výrobcích nebo poskytovaných službách,“ konstatoval Jan Štěpánek, ředitel České obchodní inspekce.
Dodal, že následné kontroly se zaměří právě na ty internetové obchody, které už měly s dodržováním předpisů problémy. Ostatně i prověřování e-shopů ve druhém čtvrtletí se soustředilo na obchody, u nichž existovalo riziko porušování právních norem.