Akcie Coltu na pražské burze rostou

Zbrojovka Colt CZ kupuje jinou globální ikonu branže zbrojní a muniční výroby, vlašimskou Sellier & Bellot. Získává v ní stoprocentní podíl. Brazilskou firmu, CBC, která od roku 2009 Sellier & Bellot vlastní, vyplatí Colt CZ dvěma způsoby.
Zbrojovka Colt CZ kupuje jinou globální ikonu branže zbrojní a muniční výroby, vlašimskou Sellier & Bellot. Získává v ní stoprocentní podíl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zaprvé, zaplatí jí 350 milionů dolarů, tedy dle aktuálního kursu zhruba 7,9 miliardy korun, přičemž tyto peníze půjdou zčásti z jeho vlastních zdrojů a zčásti z dluhu. Zadruhé, Colt CZ vydá a postoupí své nové akcie, takže CBC bude po skončení transakce vlastnit 27 až 28 procent Coltu CZ. Přesná výše podílu bude záviset na letošních finančních výsledcích Coltu CZ a CBC.

Z hlediska Coltu CZ má transakce synergický efekt. Sellier & Bellot patří k nejstarším výrobců střeliva na světě. Colt CZ, až do loňska fungující po názvem Česká zbrojovka Group, pak představuje předního světového výrobce ručních palných zbraní a rovněž také munice, a to jak pro vojenské, tak osobní, lovecké či sportovní využití.

Trh reaguje na aktuální zprávu o spojení svou legendárních jmen zbrojního světa pozitivně. Akcie Colt CZ, jež se od roku 2020 obchodují na pražské burze, si v pondělí připisují 1,2 procenta. Růst akcií přebírající firmy přitom obecně rozhodně nebývá pravidlem.

Naopak. Poměrně časté je, že akcie přebírající firmy po oznámení převzetí klesají, neboť se investoři obávají možného nenaplnění záměrů transakce, případně mají obavu, že čím více prostředků půjde na její financování, tím méně připadne jim v podobě zisku, tedy dividend.

Akcioví investoři tedy zjevně převážně souhlasí s příznivou perspektivou převzetí a schvalují tudíž vlastní důvod transakce. Tím je zajištění vytvoření dodatečné přidané hodnoty, oné synergie, v rámci propojení segmentů výroby munice a výroby palných zbraní.

Konečným většinovým vlastníkem „transatlantické“ skupiny Colt CZ, jež se postupně vyprofilovala kolem uherskobrodské České zbrojovky a předloni pořídila i proslulou americkou firmu Colt, je miliardář René Holeček. Ten je 27. nejbohatším Čechem dle letošního žebříčku miliardářů časopisu Forbes.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB