Nejsou lidi. Nedostatek pracovníků znepříjemňuje každodenní život v Česku

Analýza

Už to není tak, že se nedostatek pracovníků týká pouze podniků, které kvůli tomu nemohou zvyšovat výrobu nebo přijímat nové zakázky. Chybějící pracovní síly už ovlivňují každodenní život v České republice.

Pokud půjdete ke kadeřnici, možná bude zavřeno, protože ve směně právě chybí jedna nebo dvě pracovní síly. Foto: Pixabay

Městská hromadná doprava v Praze jezdí od začátku roku, jako kdyby byly prázdniny, a potíže hlásí i další města. Česká pošta zejména ve větších obcích nestíhá doručovat včas zásilky. Důvod? Nejsou lidi. Nedostatek pracovníků už není „vnitřním“ problémem továren a dalších podniků, ale začal znepříjemňovat každodenní život nemalého počtu obyvatel v Česku.

Nejde jen o MHD nebo poštu. Pokud půjdete ke kadeřnici, možná bude zavřeno, protože ve směně právě chybí jedna nebo dvě pracovní síly. Ještě víc se prohlubuje problém se sháněním kvalitních řemeslníků například na nejnutnější opravy v domě či bytě. Anebo ráno nedostanete do schránky své předplacené noviny.

KRITICKÁ SITUACE

České ekonomice chybí zaměstnanci už několik let, situace už je delší dobu nedobrá, v poslední době už spíše kritická. A zlepšení, zdá se, na obzoru vidět není. Spousta živnostníků i hůře placených zaměstnanců se navíc nechává zlákat lépe placenou a jistější nabídkou například ve velkém výrobním závodě.

„Podle odhadů je v současné době v tuzemsku k dispozici 300 tisíc volných pracovních míst. Ekonomové přitom předpovídají pokračující hospodářský růst, což přinese další zhoršení na pracovním trhu. Nepomůže ani navyšování mezd. Zaměstnanci přecházejí za lepší prací, ale nových pracovníků tím nepřibývá,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Fluktuace zaměstnanců přidělává majitelům firem další starosti. Obávají se, že jim kvalifikované síly přetáhnou konkurenční zaměstnavatelé. Musí proto přicházet se stejnou nabídkou platu i s dalšími benefity. Jinak o své zaměstnance přijdou.

Co bude následovat? Některé firmy stále více přemýšlejí o přesunu výroby do jiných zemí. Kde to je možné, nastoupí ve větší míře automatizace nahrazující pracovníky. To už se děje například ve velkých halách a skladech. V plánu je také posílení náborů pracovníků ze zahraničí. A některé firmy se pokusí ulovit zpátky do pracovního procesu důchodce, kteří už si naplánovali odpočinek.

BUDE JEŠTĚ HŮŘ

Podle expertů, kteří se zúčastnili nedávné konference o dopadech digitalizace na pracovní trh, ovšem čeká Česko v budoucnu nejspíš daleko větší problém s nedostatkem pracovních sil, než jaký má teď. Důvodem je podle České tiskové kanceláře odchod početně silných ročníků do penze a nástup mnohem méně početnější generace. Chybět by v budoucnu mohlo až 700 tisíc pracovníků.

„Problém nedostatku pracovních sil je teprve na začátku. Bude daleko větší. Když si vezmete počet lidí ve věku 55 až 65 let a srovnáte ho s počtem lidí od deseti do 20 let, zjistíte, že rozdíl je 400.000. Na trh práce vstoupí o tolik lidí méně. Důchodců je každý rok o 40.000 víc než těch, kteří nastupují. Když započítáme i děti do deseti let, je to dalších 300.000 pracovních sil. Za dalších dvacet let je tedy rozdíl celkem 700.000,“ citovala ČTK Jaroslava Ungermana, ekonomického experta Českomoravské konfederace odborových svazů.

Podle Petra Mazoucha, proděkana fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické příchozí pracovní síla možná nedokáže pokrýt ani obory, jichž se robotizace nedotkne. Podle studie ministerstva práce a sociálních věcí by v Česku měla v následujících desetiletích zaniknout po zavedení robotů asi desetina pracovních míst, tedy až 420 tisíc.

Na konci roku bylo bez práce 3,8 procent lidí. V prosinci tak nezaměstnaných po čtyřměsíčním poklesu vyrostla, byť jen o tři desetiny procenta. Bez práce bylo 208 tisíc osob, což je i tak nejnižší prosincová hodnota za posledních dvacet let.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Pro výpověď dohodou platí – po podpisu se nediv

Tak jsem dostal výpověď, ale nakonec to nebylo tak strašné jednání a dohodli jsme se rychle. Podobně si pochvaluje zaměstnanec a mává papírem s nadpisem, který je na první pohled absurdní – výpověď dohodou. Tedy, …

Pozor na nekalé praktiky nelegálních pracovních agentur

Zhruba desetinu personálních agentur působících na českém trhu práce tvoří tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání na dočasné přidělení využívají legislativních mezer a okrádají jak samotné zaměstnance, tak i …

Situace na trhu práce povede k dalšímu růstu mezd

Rostoucí mzdové náklady společně s růstem cen energií a zdražováním firemních půjček mohou být smrtícím koktejlem pro české firmy. Mnohým společnostem začínají klesat zisky, což bude mít negativní dopad na rozvoj …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru