Nejsou lidi. Nedostatek pracovníků znepříjemňuje každodenní život v Česku

Analýza

Už to není tak, že se nedostatek pracovníků týká pouze podniků, které kvůli tomu nemohou zvyšovat výrobu nebo přijímat nové zakázky. Chybějící pracovní síly už ovlivňují každodenní život v České republice.

Pokud půjdete ke kadeřnici, možná bude zavřeno, protože ve směně právě chybí jedna nebo dvě pracovní síly. Foto: Pixabay

Městská hromadná doprava v Praze jezdí od začátku roku, jako kdyby byly prázdniny, a potíže hlásí i další města. Česká pošta zejména ve větších obcích nestíhá doručovat včas zásilky. Důvod? Nejsou lidi. Nedostatek pracovníků už není „vnitřním“ problémem továren a dalších podniků, ale začal znepříjemňovat každodenní život nemalého počtu obyvatel v Česku.

Nejde jen o MHD nebo poštu. Pokud půjdete ke kadeřnici, možná bude zavřeno, protože ve směně právě chybí jedna nebo dvě pracovní síly. Ještě víc se prohlubuje problém se sháněním kvalitních řemeslníků například na nejnutnější opravy v domě či bytě. Anebo ráno nedostanete do schránky své předplacené noviny.

KRITICKÁ SITUACE

České ekonomice chybí zaměstnanci už několik let, situace už je delší dobu nedobrá, v poslední době už spíše kritická. A zlepšení, zdá se, na obzoru vidět není. Spousta živnostníků i hůře placených zaměstnanců se navíc nechává zlákat lépe placenou a jistější nabídkou například ve velkém výrobním závodě.

„Podle odhadů je v současné době v tuzemsku k dispozici 300 tisíc volných pracovních míst. Ekonomové přitom předpovídají pokračující hospodářský růst, což přinese další zhoršení na pracovním trhu. Nepomůže ani navyšování mezd. Zaměstnanci přecházejí za lepší prací, ale nových pracovníků tím nepřibývá,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Fluktuace zaměstnanců přidělává majitelům firem další starosti. Obávají se, že jim kvalifikované síly přetáhnou konkurenční zaměstnavatelé. Musí proto přicházet se stejnou nabídkou platu i s dalšími benefity. Jinak o své zaměstnance přijdou.

Co bude následovat? Některé firmy stále více přemýšlejí o přesunu výroby do jiných zemí. Kde to je možné, nastoupí ve větší míře automatizace nahrazující pracovníky. To už se děje například ve velkých halách a skladech. V plánu je také posílení náborů pracovníků ze zahraničí. A některé firmy se pokusí ulovit zpátky do pracovního procesu důchodce, kteří už si naplánovali odpočinek.

BUDE JEŠTĚ HŮŘ

Podle expertů, kteří se zúčastnili nedávné konference o dopadech digitalizace na pracovní trh, ovšem čeká Česko v budoucnu nejspíš daleko větší problém s nedostatkem pracovních sil, než jaký má teď. Důvodem je podle České tiskové kanceláře odchod početně silných ročníků do penze a nástup mnohem méně početnější generace. Chybět by v budoucnu mohlo až 700 tisíc pracovníků.

„Problém nedostatku pracovních sil je teprve na začátku. Bude daleko větší. Když si vezmete počet lidí ve věku 55 až 65 let a srovnáte ho s počtem lidí od deseti do 20 let, zjistíte, že rozdíl je 400.000. Na trh práce vstoupí o tolik lidí méně. Důchodců je každý rok o 40.000 víc než těch, kteří nastupují. Když započítáme i děti do deseti let, je to dalších 300.000 pracovních sil. Za dalších dvacet let je tedy rozdíl celkem 700.000,“ citovala ČTK Jaroslava Ungermana, ekonomického experta Českomoravské konfederace odborových svazů.

Podle Petra Mazoucha, proděkana fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické příchozí pracovní síla možná nedokáže pokrýt ani obory, jichž se robotizace nedotkne. Podle studie ministerstva práce a sociálních věcí by v Česku měla v následujících desetiletích zaniknout po zavedení robotů asi desetina pracovních míst, tedy až 420 tisíc.

Na konci roku bylo bez práce 3,8 procent lidí. V prosinci tak nezaměstnaných po čtyřměsíčním poklesu vyrostla, byť jen o tři desetiny procenta. Bez práce bylo 208 tisíc osob, což je i tak nejnižší prosincová hodnota za posledních dvacet let.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Tentokrát žádná změna na trhu práce

Za poslední měsíc se výsledku českého trhu práce vlastně na první pohled téměř nezměnily. Míra nezaměstnanosti setrvala na hodnotě 2,6 %, absolutní počty nezaměstnaných zase těsně pod hranicí 200 tisíc a mírně se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru