Čas letních brigád je tady. Myslete včas na zdanění a další odvody!

Studenti si obvykle přivydělávají o letních prázdninách, aktivní senioři nebo matky samoživitelky celoročně. Brigádníci sice tradičně vykonávají práce, které jsou méně náročné na vzdělání či zapracování, přivýdělek ale nabízí firmy i v kvalifikovaných oborech, a to nejen v létě.
Studenti si obvykle přivydělávají o letních prázdninách, aktivní senioři nebo matky samoživitelky celoročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejčastější formou pracovně právního vztahu, který se při této příležitosti uzavírá, je dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Jaký je mezi nimi rozdíl, jak se se daní a na co si u nich dát ještě pozor?

Léto je ideálním obdobím na brigádu v gastronomii, pohostinství nebo třeba v zemědělství. Formou o provedení práce nebo činnosti si přivydělává řada lidí na rodičovské dovolené, ale i zaměstnanci, kteří chtějí mít příjem ke svému platu navíc.

„Ať už pracujete na DPP, nebo DPČ, měli byste mít jasno v tom, jak se váš příjem bude danit. Nejjednodušší situaci mají studenti, kteří svůj příjem z brigády díky slevě na poplatníka obvykle nedaní. U ostatních je situace jiná,“ říká Jana Jáčová, zakladatelka a šéfka české účetní firmy UOL Účetnictví.

Pro krátkodobé práce je ideální DPP

Dohoda o provedení práce je podle Jáčové nejlepší cestou pro dočasné přivýdělky do 300 hodin za kalendářní rok s měsíční odměnou do 10 000 korun. Do této částky se totiž nemusejí odvádět zálohy na zdravotní ani sociální pojištění. Jestliže jste navíc se zaměstnavatelem podepsali tzv. růžový papír, můžete uplatnit i slevu na dani nebo daňová zvýhodnění na děti.

Jak upozorňuje svých webových stránkách Moneta Money Bank, při překročení limitu 10 000 Kč se vám bude strhávat tzv. zálohová na daň z příjmu.

V případě podepsaného prohlášení poplatníka daně se bez ohledu na limit použije vždy zálohová daň a uplatní se daňová sleva na poplatníka, která je pro rok 2023 2 320 korun měsíčně, či sleva na studium, která je 335 Kč, popřípadě sleva na invaliditu, která činí 210 nebo 420 korun, dle stupně přiznané invalidity.

Banka také připomíná, že dohoda o provedení práce musí splňovat jistá kritéria, jako je například písemná forma, která obsahuje dobu trvání smlouvy a popis pracovní činnosti. Dále je nutné uvést výši smluvené odměny.

Ta nesmí být nižší, než je státem stanovená minimální mzda. Pro rok 2023 tedy 17 300 korun za měsíc, respektive 103,80 Kč hrubé mzdy za hodinu práce. S výpočtem částky, kterou za brigádu skutečně dostanete, vám pomůže kalkulačka.

DPČ na 20 hodin týdně

„Dohoda o pracovní činnosti se může využít pro brigádu i zkrácený pracovní poměr a pracovat na ni můžete maximálně 20 hodin týdně, čili polovinu klasické týdenní pracovní doby. Zdravotní a sociální pojištění se vás bude týkat jen v případě, že je váš měsíční výdělek 4 000 korun a více,“ vysvětluje Jáčová.

„Naše firma zaměstnává aktuálně přes 200 brigádníků. Vesměs jde o studenty vysokých škol, účetní na rodičovské, ale i ty zaměstnané u jiných firem, kteří si chtějí ještě přivydělat,“ popisuje.

Zájem o brigádní místa podle ní přetrvává celoročně. „Náš rekord, který se nedá zapomenout, jsou tři tisíce zájemců na jeden nábor brigádníků, kdy jsme plánovali obsadit 80 míst. Většinou ale nabíráme nové spolupracovníky ve vlnách po 50 lidech. A ti z nich, kteří se dobře zorientují, jsou pečliví a získají nezbytně nutnou rutinu, u nás vydrží i několik let,“ upřesňuje Jáčová.

Na podobných kvalifikovaných místech je pro nové brigádníky připraveno zpravidla školení, ať už osobní, nebo formou videa, a i poté se práce po nových kolezích kontroluje, aby byly výsledky stoprocentní.

„Třeba vysokoškolští studenti u nás zpravidla pracují dva až tři roky a třetina jich u nás zůstane i po ukončení studia,“ naráží Jáčová na fakt, že brigády v oboru bývají pro studenty častým odrazovým můstkem k získání první pracovní pozice na hlavní poměr.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    To slyším poprvé danit peníze za brigádu. Tam jdou peníze na ruku a nikdo o tom vlastně nemusí vědět!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB