Daň za vánoční hodování: Plné ordinace lidí s trávicími potížemi

Průjmy, bolesti břicha, zácpa. Vánoční a silvestrovské hodování se právě teď v lednu projevuje v plných ordinacích gastroenterologů. Hned zkraje musí specialisté řešit zdravotní potíže lidem, kteří dali v prosinci svému trávicímu traktu pořádně zabrat. Redakci FAEI.cz o tom informovala Česká gastroenterologická společnost (ČGS).
Mezi tradiční vánoční pokrmy patří pečená husa. Pro zažívací trakt může být hodně nebezpečná. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejčastěji jsou mezi pacienty „nováčci“, u nichž se kvůli svátečnímu přejídání objevily potíže jako bolesti břicha, zácpa anebo naopak průjem. Do čekáren v gastroenterologických ordinacích ale v lednu přicházejí také lidé se zhoršenými projevy onemocnění žlučníku, slinivky nebo jater.

„Naši pacienti s chronickými nemocemi gastrointestinálního traktu, jako jsou například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a celiakie, jsou i přes svátky obvykle disciplinovaní, protože už ví, co jim případné porušení režimu a životosprávy přinese,“ řekl Ilja Tachecí, předseda České gastroenterologické společnosti a přednosta II. interní gastroenterologické kliniky Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Problém je podle něj obvykle s těmi, kteří svoji diagnózu znají teprve krátce, takže ještě nevědí, co si mohou, nebo spíše nemohou dovolit. „Ti pak v lednu plní naše ordinace s potížemi, které by je minuly, kdyby přes Vánoce udrželi doporučený dietní režim,“ poznamenal doktor Tachecí.

PSALI JSME:
Kost v krku potrápí. O Vánocích ale máme častěji zažívací problémy nebo popáleniny

Žlučníkáři a ti další

Další skupinou osob v ordinacích specialistů jsou ti, kteří mají vleklé potíže s játry nebo slinivkou. Podle lékařů se těmto pacientům většinou daří přes rok držet chutě na uzdě, vánoční svátky jsou však pro ně příliš velkým pokušením.

„Přestože tuší, že jim pak může být velmi špatně, dopřejí si alkohol či tučná jídla. Část z nich přijde v lednu, někteří bohužel už o svátcích volají záchranku,“ uvedl profesor Ondřej Urban, přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc.

V lednu podle něho chodí k lékařům také lidé, kteří tuší, že s jejich žaludkem nebo střevy není něco v pořádku, ale návštěvu odkládají, aby si užili pěkné svátky. Vedle tučného jídla a alkoholu je dalším faktorem, který škodí trávicímu traktu, stres. A právě Vánoce a Nový rok nejsou vždy jen svátky klidu a míru, ale pro někoho naopak vysoce stresovým obdobím.

„Kombinace psychického stresu a dietních excesů vede ke zhoršení také funkčních zažívacích potíží, typickým příkladem je například syndrom dráždivého tračníku projevující se zhoršením bolestí břicha a intenzivními průjmy,“ komentuje doc. Tachecí.

PSALI JSME:
Pivo k snídani. Češi si myslí, že jedí zdravě, ale je to jinak

Miliony pacientů

S nemocemi trávicího traktu se v Česku v současnosti léčí miliony lidí. Jen Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu má více než 70 tisíc osob, přičemž odborníci odhadují, že do roku 2030 toto číslo vzroste až na 80 tisíc. Se syndromem dráždivého tračníku se v tuzemsku potýká dokonce až 1,5 milionu lidí.

U zvlášť závažných onemocnění, a to nejen onkologických diagnóz, ale například také u Crohnovy choroby nebo roztroušené sklerózy, je poskytována takzvaná centrová péče nejmodernějšími inovativními léčivými prostředky.

Jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) náklady na centrovou péči v posledních deseti letech vzrostly na trojnásobek, třikrát vyšší je i počet pacientů, kterým pojišťovna centrové léčivé přípravky hradí.

V roce 2022 uhradila VZP centrovou péči téměř 66 tisícům svých klientů v souhrnné výši 17,6 miliardy korun. V roce 2012 to bylo necelých šest miliard. Náklady v této oblasti rostou každoročně, tempo růstu je vyšší než ve všech dalších oblastech.

PSALI JSME:
Choďte, nabádají lékaři líné Čechy. Už 6 tisíc kroků denně může zachránit život

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.